Lichořeřišnice větší: bylinka, která má až zázračný vliv na naše zdraví

Latinský název: Tropaeolum majus

Lichořeřišnice
Květ lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší je bylinka, která má až neuvěřitelný vliv na naše zdraví, přičemž je právem označována jako účinné přírodní antibiotikum.

Výskyt: původní domovinou rostliny je Jižní Amerika. V 19. století se ale dostala do Evropy a aktuálně se pěstuje i u nás (zde je známa rovněž jako řeřicha či kapucínka). Zplaněla přitom na mnoha místech celého světa, přičemž se jí daří zejména na slunci ve vlhké půdě.

Popis a účinné látky: lichořeřišnice větší patří do čeledi lichořeřišnicovitých. Jedná se o jednoletou bylinu (další druhy jsou ovšem vytrvalé) s masitou, poléhavou či popínavou lodyhou o délce až 5 m a řapíkatými listy. Květy jsou pětičetné a souměrné. Mají přitom oranžovo-žlutou barvu s červenými pruhy. Plodem je trojpouzdrá tobolka špinavě hnědé barvy. Kvete od května (ve střední Evropě od června) do října. Rostlinka obsahuje řadu látek (flavonoidy apod.), samotnou účinnou látkou je nicméně glykosid glukotropaeolin – benzylglukosinolát, dále hydrolyzovaný na hořčičný metabolit.

Užitečné části: celá bylina je poživatelná. Využívána je tedy čerstvá šťáva (např. v kapkách), ale také čerstvá či sušená semena, květy a listy.

Účinky lichořeřišnice větší na lidské zdraví

Ač je tato bylina díky vzhledu často pěstována pro svou krásu, má také mnohé léčivé účinky – antibiotické, antibakteriální a antivirotické. Výše zmíněná látka glukotropaeolin je vylučována močí a v menší míře dýchacími cestami. Ještě než však naše tělo opustí, působí bakteriostaticky na stafylokoky, Proteus vulgaris, streptokoky, salmonely apod. Pomáhá tedy především při léčbě zánětů močového měchýře a kladně účinkuje i při zánětech horních cest dýchacích.

Pozitivních účinků lze ovšem nalézt daleko více. Můžete ji používat při léčbě žaludečních vředů, zánětů vaječníků či prostaty. Navíc zlepšuje imunitu, činnost CNS, posiluje organismus a preventivně působí proti mnoha infekčním chorobám. Tuto rostlinu je možné dostávat do těla formou tablet či čajů, tinktura však zároveň pomáhá bojovat proti akné, lišejům či oparům a zároveň podporuje růst a celkové zdraví vlasů.

Náš tip: užívat lichořeřišnici byste měli jednou denně jako prevenci a třikrát denně, máte-li nějaké potíže, aniž byste se museli obávat jakýchkoli nežádoucích účinků. Nehrozí předávkování ani nebezpečí pro těhotné nebo kojící ženy.

Využití v kuchyni

Pokud vás trápí časté problémy s bolením v krku jako prevence a při prvních příznacích využijte kapky – 10 kapek 3× až 5× denně, kapky působí velmi efektivně. Kapky jsou běžně k dostání například v lékárnách Dr. Max za cenu okolo 100 Kč. Z našich zkušeností můžeme využití kapek jen doporučit! Podle našeho receptu si navíc můžete kapky z lichořeřišnice, které jsou skvělou tinkturou při problémech s močovým měchýřem, připravit i jednoduše sami doma.

Pokud chcete využít léčivé účinky této bylinky, můžete si připravit rovněž čaj z lichořeřišnice, a to vzhledem k výše uvedeným kladným vlivům na lidské zdraví, i když vás žádné problémy aktuálně netrápí. Jak na to? Stačí jednu lžičku řezaných sušených listů zalít šálkem horké vody, nechat zhruba 10 minut louhovat a poté přecedit. V případě přípravy čaje z čerstvých listů doporučujeme použít dvě lžičky. Takto jednoduše si připravíte pomocníka s různými neduhy.

Lichořeřišnici ale můžete využít i při vaření. Její jedlé květy mají např. pikantní chuť a uplatnění mohou nalézt jako ozdoba zeleninových salátů, polévek, masových, rýžových či zeleninových jídel, zmrzlin nebo letních nápojů. Použít je navíc možné i pupeny a nezralá semena, jež lze naložit do kyselého nálevu. Mladé výhonky a listy je zase možné využít jako koření. Pokud si navíc pravidelně připravujete smoothie, jako další ingredienci můžete použít celou rostlinu.

Pěstování lichořeřišnice větší

Pěstování lichořeřišnice není nikterak složité, zasazení rostliny je vhodné v dubnu až květnu, kdy jsou teploty minimálně okolo 15° C. Jedná se o bohatě rostoucí rostlinu vhodnou pro záhony i truhlíky. Bylinka vám vykvete zhruba do 30 cm výšky. Výsev je ideální 2 až 3 semena na jedno místo, další místo pak připravte přibližně 25 cm od prvního, zahrnete vrstvou hlíny necelý centimetr, přitlačíte a již jen udržujete vlhkost. Je to velmi nenáročná rostlina, která má ráda slunné, ale zastíněné plochy.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Hruškovo papayové tropické smoothie (recept)

Recepty
25/03/2017 Katerina 0
Hruška je velmi bohatá na vitamíny a minerály, zázvor zase dodá jeho typickou chuť a vůni, samozřejmě obsahuje také vysoký obsah vitamínů. Tropicka Papaya obsahuje vitaminy A, B i C a velké množství vápníku, velmi dobrá na trávení [...]

44 komentářů

  1. dobrý den trpím plísní na nehtech, ale léky které mi předepsal lékař mi nedělají dobře ,bolí mě po nich játra užívala jsem je 2 dny a už nééééé. četla jsem o lichořeřišnici .vím ,že kapkama nic nezkazím ,ale jsou účinné na plíseň nehtů?

  2. Prosil bych o recept na zhotovení extraktu z lichořeřišnice. Jaké je třeba množství této léčivky na 1/2 litr alkoholu. Děkuji.

  3. Dobrý den,jak se prosím suší semena lichořeřišnice? Lze je utrhnout ještě zelená a doma je nechat uschnout nebo se mají nechat tzv.dojit na rostlině a sbírat až suchá?
    Dekuji

  4. Mám lichořeřišnici na stráni.Když tam něco dělám,zobnu si několik listů.Chutná to jako ředkvičky.Chystám se usušit listy,a dělat čaj.Máte někdo návod,na salát z lichořeřišnici.

  5. Dobrý den,jsou všechny druhy lichořeřišnice jedle nejsou nějaké jedovaté?narostla mi na zahradě ve velkém množství,tak jsem se chtěla zeptat lze ji zamrazit? Děkuji za radu

  6. Dobry den,
    Cetla jsem,ze lichorerisnici mohou i zvirata. Davam ji nasemu psikovi,ma 4,5 kg a tak 2 kapky denne do piti. Je to tak spravne?
    Dekuji.

  7. Dobrý den, objevují se mi na kůži obličeje hnisavé,někdy mokvající boudičky,něco jako akné.Vzhledem k tomu,že mi je už 40.Vim,že je to spíš problém imunitní,nebo bakteriální, zánětlivý.Občas se mi tohle objeví i v tříslech.Řešilo se to vždy antibiotiky ,protože prý mám i v krku docela dobrou zoo.. zahradu.. streptokok atd.Napadla mě lichořeřišnice,nebo něco jiného.Co mi prosím doporučíte?? Děkuji.

  8. Dobrý den,mám velmi časté záněty močového měchýře – v tomto roce už 4x.Momentálně u toho posledního zánětu užívám už čtvrté antibiotika,protože ta předchozí nezabrala.Koupila jsem si kapky,ale nevím,jestli mám dokončit užívání atb nebo současně s atb i lichořeřišnici,

    • Dobrý den, ATB musíte vždy dobrat, to je prakticky základ jejich užívání, kapky můžete přidat k léčbě. Na některých kapkách lichořeřišnice se dokonce uvádí, že jsou přímo doporučovány při léčbě s ATB.

      Děkujeme

  9. Dobrý den, nasadila jsem spoustu rostlinek lichořeřišnice i panašované s úmyslem jak květy tak list jíst v salátech. I touto formou se dá využívat síly těchto bylinek ?
    Děkuji Věra

    • Dobrý den, určitě lichořeřišnice se velmi hodí do různých salatů apod. i při této formě konzumace má své účinky.

  10. Dobrý den, jsem půl roky po operaci paty (ostruhy plus achilovky), 1.března se mi v ráně udělal zánět a od rozříznutí mám v patě díru (1 cm na necelý 1 cm), mám to oteklé-vystouplé a živější kůži a našli mi ze stěru zlatého stafykokoka. Po dvou druzích antibiotik je tam pořád a teď s nimi mám pauzu. Dočetl jsem se, že tato bylina na stafylokoka zabíra. Můžete mi prosím poradit jestli si mam z této rostli nějaký přípravek koupit? Popř.jaký a jaké zvolit dávkování?děkuju moc

    • Dobrý den, tohoto problému se hrozně těžko zbavuje, ale zkusit lichořeřišnici určitě můžete, doporučujeme také echinacea na podporu imunity – obojí kapky dle doporučení na obalu.

  11. Dobrý den,mám zánět dutin. Antibiotika zatím nezabírají(4.den). Rýma 10 dnu, dutiny, bolest hlavy a obličeje tyden. Můžu současně s atb.užívat lichořeřišnici?

    • Dobrý den, pokud máte již nasazeny antibiotika, tak bychom doporučovali nechat léčbu na nich a lichořeřišnici nevyužívat, většinou zabírají min. po 3 dnech. Lichořeřišnici pak využívejte jako prevenci a v případě prvotních příznaků – děkujeme.

  12. Dobrý den.Můžou užívat lichořeřišnici i epileptici?Dle mého názoru myslím,že ano,ale chci se ujistit,zda je to vhodné.Dcera často trpí zánětem průdušek(horních cest dýchacích)nechci ji pořád dávat antiobiotika.Dočetla jsem se o lichořeřišnici,že je taky na to účinná.Děkuji za odpověd.

  13. Dobrý den, měla bych dotaz. Já a partner máme problémy s otěhotněním. Já mám jeden vaječník, který nefunguje tak jak by měl a partner má málo pohyblivých spermií. Je možnost užívání tohoto produktu dojít k zlepšení ? Kamarádka měla diagnostikované polycistické ovaria a nemohla mít už děti- podle lékaře. Užívala asi rok přípravek a povedlo se jí otěhotnět. Děkuji moc za odpověď.

    • Dobrý, den hrozně rádi bychom vám pomohli, ale v tomto případě opravdu nedokážeme přesně řící co pomůže, určitě můžete zkusit různé bylinné směsi, ale zaručit opravdu nic nejde.

  14. Dobrý den
    Mohu užívat kapsle lichořeřišnice pokud jsem 10let po transplantaci ledviny?
    Vzhledem k tomu že zvyšuje imunitu???

    • Dobrý den, v těchto odbornějších případech nechceme moc radit, raději doporučujeme konzultaci s lékařem, ale například užívání kapek by nemělo být na škodu.

  15. Dobrý den,
    mohou lichořeřišnici užívat také děti? Dceři jsou 4 roky, často má záněty dýchacích cest i močového měchýře? Je u takto malých dětí nějaké omezení v užívání extraktu? Děkuji za odpověď. petra

    • Dobrý den,

      určitě nedoporučujeme využívat extrakt, protože ten obsahuje alkohokol (u lichořeřišnice formou tablet je uváděno nevhodné pro děti do 10 let), navrhujeme se podívat po jiných bylinkách například brusinka, pro malé děti ideálně formou čajů.

      Děkujeme

  16. Mám v moči bakteri E cooli. Bylo mi doporučeno užívat semeno lichořeřišnice.Je to lepší než roztok?

    • Dobrý den, na tohle bychom neradi odpovídali toto je lepší řešit s lékařem, který naprosto přesně zná váš stav – děkujeme za pochopení.

  17. Přeji hezký den,
    trpím častými záněty močového měchýře, mohu kapky Lichořeřišnice užívat stále jako prevenci – 1x denně 10 kapek? – a nebo bych měl dělat mezi užíváním nějeké přestávky??
    S pozdravem a díky za Vaši odpověď. Milan

    • Dobrý den, lepší je si vždy dát pauzu a používat v kuse maximálně 10-14 dní na většině kapek je toto i uvedeno. Pokud to chcete používat jako prevenci doporučili bychom občasné denní dávky.

  18. Dobry den, mohou lichořeřišnici užívat jako prevence i děti – dcera 5let je často nachlazená, vždy jí to sedne na průdušky. Děkuji Iva

    • Dobrý den, bylinné kapky z lichořeřišnice určitě ne i vzhledem k tomu, že obsahují alkohol to platí i pro těhotené ženy – i u tablet je navíc uvedeno od 10 let.

    • Vidím, že tady píší v odpovědích, že kapky obsahují alkohol a proto nejsou vhodné. To je pravda, jen chci napsat, že jsou i kapky bez alkoholu. Viděla jsem je ve zdravé výživě Camu ve Znojmě. Takže myslím, že se dají koupit i jinde a pak by mohly být i pro děti.

  19. Dobrý den. Padají mi nadměrně vlasy z důvodu snížené činnosti štítné žlázy. Pomůže mi lichořeřišnice i v tomto případě? (pochopitelně ŠŽ léčím hormony). A jsou na vlasy lepší kapky nebo kapsle nebo čaj? Děkuji za odpověď. Marcela

    • Dobrý den, na tuto otázka je velmi těžké odpovědět, vždy záleží případ od případu, nespoléhal bych se 100%, že vás zbaví problému, přestože máme s účinky této bylinky skvělé zkušenosti – doporučili bychom vnitřní užití tedy kapky.

  20. dobry den,chtelabych se zeptat jestli mohou uzival lichořeříci vetsi i diabetici.dekuji za kladnou odpoved.s pozdravem p.Brezna

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*