Lapacho: čaj Inků, který pomáhá (nejen) při detoxikaci organismu

Latinský název: Tabebuia serratifolia

Lapacho je zdravý čaj, který pochází z Jižní Ameriky. Jaké jsou konkrétně jeho účinky a jak si tento bylinný nápoj připravit?

Výskyt: lapacho (lapačo) je stále oblíbenější bylinný čaj, kterému je připisována řada příznivých účinků na lidské zdraví. Jeho původ je nutné hledat v rozsáhlých oblastech Jižní Amerika (Peru, Bolívie, Brazílie, Paraguay a severní část Argentiny), kde jej používali původní obyvatelé včetně Inků. Získáván je z kůry stromů, které nesou latinský název Tabebuia serratifolia. Některé z nich jsou přitom staré až sedm staletí. V západním světě jsou ovšem známé až od počátku 19. století, předtím se o nich příliš nevědělo.

Popis a účinné látky: čaj se vyrábí z vnitřní kůry stromů, které jsou řazeny do čeledi trubačovitých a mohou dorůstat až do výšky 35 metrů, některé jsou nicméně ještě vyšší. Obvod kmene přitom může činit 3 metry. Strom má drsnou šedohnědou kůru, jež je ovšem uvnitř měkká, béžově žlutá a nasládlá. Dřevo je tvrdé, listy mají elipsovitý tvar a jsou výrazně lesklé a květy se podobají zvonkům, a to zlatavé, bílé či fialové barvy. Plody jsou podlouhlé. Mezi účinnými látkami musíme jmenovat naftochinony a antrachinony (obě se v rostlinách vyskytují současně jen výjimečně), ale také flavonoidy, vitamíny (A, B či C) nebo minerály (vápník, draslík, hořčík nebo křemík).

Užitečné části: využívání není pouze kůra, ale také listy a květy.

Blahodárné účinky lapacha

Lapacho obsahuje mnoho účinných látek (viz výše). Právě díky nim působí blahodárně na lidské zdraví. Předně se jedná o prostředek celkové detoxikace organismu a stimulace jeho imunitního systém. Navíc dokáže pomoci se záněty. Dalšími pozitivními účinky jsou snižování srážlivosti krve a povzbuzování látkové výměny. Kromě toho působí kladně na výměnu cukru, nervový systém, ale zmírňuje také bolest a působí močopudně (diureticky). To ovšem nejsou ani zdaleka všechny příznivé účinky na lidské zdraví.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní antibiotikum, lapacho je doporučováno i v případech nachlazení, rýmy, ale také při závažnějších onemocnění jako např. zánětu průdušek (bronchitida), dutin či nemoci dýchacích cest. Někdy jsou tomuto bylinnému čaji připisovány účinky při potlačování rakovinného bujení. Na druhou stranu mnohé studie tyto závěry nepotvrzují. Navíc se objevují informace, že by se lapacho nemělo používat v příliš vysokých dávkách, a to zejména při horečkách a infekčních chorobách. Vzácně se mohou projevit i alergické reakce, jinak nejsou známy vedlejší účinky.

Jak si lapacho připravit?

Lapacho je možné zakoupit v mnoha specializovaných e-shopech či kamenných obchodech, a to v mnoha variantách (např. v kombinaci s jahodami). A jak si připravit tento účinný bylinný nápoj? Do litru vařící vody přidáte 4 vrchovaté lžičky a necháte zhruba 5 minut vařit. Poté je nutné ponechat ještě cca 20 minut luhovat. Denně vypijte 2 až 3 šálky studeného či horkého lapacha. Na závěr vám doporučujeme, abyste k přípravě a konzumaci používali sklo nebo porcelán, ne hliníkové či zinkové nádoby.

Chuť lapacha je zemitá a lehce kouřová. Tento nápoj přitom bývá často doporučován v kombinaci s ovocem, díky které si můžete vyrobit chutný letní nápoj. Do nápoje můžete přidat ovocné šťávy, jahody, jablka nebo mango. Pokud byste chtěli jeho chuť ještě vylepšit, je možné přidat rovněž med nebo smetanu. Ve druhém případě to ovšem nepřehánějte s množstvím, neboť se nejedná o právě nejzdravější kuchyňskou ingredienci.

Pěstování stromů Tabebuia serratifolia

Informací o pěstování stromů Tabebuia serratifolia není mnoho a navíc se od sebe často v mnoha ohledech liší. V každém případě se těmto dřevinám daří v různých půdách, ideálně by ovšem měly být jílovité a písčité. Ačkoli jsou odolné proti plísním a škůdcům, takže jsou odolné proti některým negativním vlivům, vyžadují příznivé podmínky, tzn. teplé počasí. Rozhodně totiž nebudou prosperovat v mrazech. Důležité je rovněž pravidelné prořezávání a lámání kůry. Doplňme, že se tyto stromy často pěstují pro dřevo, neboť to je velmi tvrdé a využíváno bývá ve stavebnictví.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*