Kyprej vrbice: rostlina, která může pomoci s vnitřním krvácením třeba při menstruaci

Latinský název: Lythrum salicaria

Kyprej vrbice je léčivou rostlinou, pozitivní účinky na lidské zdraví byly ovšem využívány především v minulosti. S některými neduhy však může pomoci i dnes.

Výskyt: kyprej vrbice je velmi rozšířenou rostlinou. Vyjma severních oblastí se vyskytuje v celé Evropě, roste ale také v Asii až po Japonsko, na severu afrického kontinentu a člověk ji zavlekl i do Austrálie a Oceánie, stejně jako do Severní a Jižní Ameriky. Nalézt ji tedy lze takřka po celém světě.

Popis a účinné látky: kyprej vrbice je rostlina z čeledi kyprejovitých, která sice může měřit pouze 30 cm, někdy se ale její výška může přiblížit i 2 m. Její listy jsou kopinaté, řapíkaté a srdčité a drobné květy, jež se objevují od července do srpna, mají růžovou barvu. Tvoří přitom klasovité květenství. Plodem kypreje je tobolka. Z účinných látek jmenujme třísloviny, éterický olej, fytosteriny či deriváty kyseliny salicylové.

Užitečné části: sbírána bývá především kvetoucí nať.  

Léčivé účinky kypreje vrbice

Kyprej vrbice je léčivou rostlinou, pozitivní účinky na lidské zdraví byly ovšem využívány především v minulosti. Používal se kupříkladu k léčení potíží s trávením, neboť pomáhá zastavovat průjem, účinkovat může při zánětech střev a žaludku a střevo navíc i uklidňuje. Zároveň dokáže tišit bolest a vnějšně má kladný vliv na špatně se hojící se rány. Kyprej vrbice ale především sloužil k zastavování krvácení, takže ho bylo používáno při vnitřním krvácení, stejně jako při silné menstruaci.

Tato bylinka se především v minulosti používala, i pokud došlo ke krvácení při poraněních, a to mnohdy závažných, což už v dnešní době vzhledem k dostupnosti lékařské pomoci není tak důležité. V lidovém léčitelství však stále nalézá uplatnění např. při léčbě ekzémů, což jsou neinfekční povrchové záněty pokožky, které sice nejsou nakažlivé, na druhou stranu mohou být dosti nepříjemné. Zbavit se jich tedy co nejdříve určitě není od věci.

Využití kypreje vrbice

V oblasti léčitelství se používal a občas stále ještě používá nálev. Kořen kypreje vrbice dříve nacházel uplatnění také k zisku červeného barviva, přičemž květy sloužily k výrobě barviva potravinářského. K těmto účelům se už ovšem aktuálně nevyužívá. Kyprej vrbice bývá ovšem někdy pěstován jako okrasná rostlina. Na druhou stranu byste si při jeho pěstování měli dávat pozor. Každá rostlina vytváří dva miliony semen, a proto je kyprej vrbice řazen mezi 100 celosvětově nejhorších invazivních druhů.

Pokud byste chtěli tuto bylinku vyzkoušet, přinášíme vám recept na nálev z kypreje vrbice. Jednu lžičku kvetoucí natě zalijete zhruba čtvrt litrem vody a necháte cca pět minut louhovat. Denně byste měli užívat maximálně tři šálky. Větší množství obvykle doporučováno není. Kyprej vrbice by navíc raději vůbec neměly používat těhotné a kojící ženy. Zjistíte-li, že vám rostliny nedělá dobře, rovněž se jejího užívání vyvarujte.

Pěstování kypreje vrbice

Pokud se i přes extrémní šíření rozhodnete kyprej vrbici pěstovat, vězte, že se jedná o rostlinu, které vyhovuje vlhké prostředí. Je-li na druhou stranu zbaven konkurenčních rostlin, může se mu dařit i na sušších stanovištích než ve volné přírodě. Přesto je nejčastěji vysazován v blízkosti vodních ploch. Rostlině každopádně vyhovuje humózní a výživná půda, která má kyselé pH. K růstu navíc potřebuje slunná stanoviště, určitě ji tedy nevysazujte do stínu, kde se ji dařit nebude.

Tip na závěr: pokud máte potíže s menstruací, podle našeho receptu si je možné připravit bylinkový čaj pro ženy, který může pomoci s úpravou menstruačního cyklu i se souvisejícími bolestmi.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*