Kukuřice setá je používána především jako potravina, nicméně známá byla a stále je i v lidovém léčitelství. Uváděny bývají takové účinky jako např. pozitivní vliv na nervovou soustavu nebo metabolismus.
Výskyt: kukuřice setá má pravděpodobně původ ve Střední Americe, odkud se již před mnoha tisíciletími začala šířit do dalších částí amerického dvojkontinentu. Vyšlechtěna přitom byla z rostliny s názvem teosinte. Dnes se hojně pěstuje také v Evropě, nicméně sem se dostala až postupně po objevení Ameriky na konci 15. století.
Popis a účinné látky: rostlina je řazena do čeledi lipnicovitých a může dorůstat až do výšky tří metrů. Má přímý stonek, její listy jsou dlouze kopinaté a kvete od července do října. Plody jsou obilky, které se nacházejí v klasech pokrytých listy s třásněmi. Z účinných látek uveďme nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, vlákninu, vitamíny (B, C, E či K), minerály (především draslík), silice, saponiny, slizy či flavonoidy.
Užitečné části: využívána je v podstatě celá rostlina, nicméně čistě pro potřeby člověka se jedná pouze o obilky, ale také sušené třásně, které je doporučováno sbírat před opylením.
Jaké jsou léčivé účinky kukuřice seté?
Kukuřice setá je používána především jako potravina, nicméně známá byla a je i v lidovém léčitelství. Uváděny bývají takové účinky jako např. pozitivní vliv na nervovou soustavu a metabolismus, na zvětšenou prostatu anebo krvetvorbu. Zajímavé je také její působení na problémy s močovými cestami, když kladně účinkuje na záněty (např. močového měchýře), případně při ledvinových kamenech. Celkově pak působí diureticky, tedy močopudně.
Kukuřice bývá dávána do souvislosti s redukcí hmotnosti, neboť pozitivní vliv má i na trávicí soustavu. Vliv by měla rovněž na růst svalové hmoty či kvalitu kůže, vlasů a nehtů a někdy se dokonce uvádí i podpora plodnosti. Vzhledem k tomu, že neobsahuje žádný lepek, mohou ji používat i lidé při bezlepkové dietě. Na druhou stranu byly zaznamenány alergie na kukuřici a dle některých zdrojů může při dlouhodobé a nadměrné konzumaci např. zvyšovat krevní tlak. S množstvím to tedy raději nepřehánějte.
Kukuřice setá v kuchyni
Existuje několik typů této rostliny, z nichž člověk konzumuje tzv. kukuřici sladkou. Ostatní typy jsou používány jako krmivo pro dobytek anebo v dalších odvětvích průmyslu. V každém případě v kuchyni ji lze využít při přípravě polévek, salátů, těstovin, zeleninových jídel či jako příloha k masu. Velmi oblíbený je samozřejmě popcorn anebo kukuřičné lupínky. Z kukuřice seté se ovšem vyrábějí také oleje, kaše a pro celiaky je často v kuchyni nepostradatelná kukuřičná mouka.
Obilky této rostlinky můžete využít také při letních aktivitách na zahradě. Máme pro vás tedy recept na grilovanou kukuřici, neboť ji lze také grilovat. Stačí ji zhruba čtvrt hodiny povařit v osolené vodě, nechat usušit, potřít olivovým olejem a dát cca na 10 minut grilovat. Následně už jen dochutíte – vynikající je např. politá máslem. Kukuřice je navíc perfektní k zapékání, a to buď samostatně na másle, nebo jako součást slaných koláčů a dalších pokrmů připravených v troubě.
Pěstování kukuřice seté
Semena kukuřice je ideální vysít v období od půlky dubna do května. Potřebuje přitom propustnou hlinitopísčitou půdu s dostatkem živin. Navíc jí vyhovují především slunná stanoviště, ale vyroste i v polostínu. Nároky na vlhkost jsou vyšší, takže je nutné pravidelné zalévání. Rozhodně se vám vyplatí také hnojení, přičemž hnojivo by mělo obsahovat především fosfor, který má celkem důležitý vliv na její růst a dozrávání.
Mohlo by vás zajímat: kukuřice patří mezi nejstarší pěstované plodiny světa, neboť ji domorodí Američané mohli začít pěstovat už před zhruba 8 500 lety. Později se stala hlavní plodinou Aztéků, Mayů či Inků. Patří tak mezi první domestikované obiloviny, a to společně s pšenicí, jejíž prapůvodní varianta se nazývá kamut, ale také s ječmenem a rýží.
Napište komentář