
Kotvičník zemní údajně může pomoci se zvyšováním testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů. Navíc je označován jako „rostlinné afrodiziakum“.
Výskyt: kotvičník se vyskytuje především na suchých místech. Nalézt jej lze téměř na všech kontinentech, konkrétně v Asii, Evropě, Africe i v Austrálii. Za jeho původní domovinu je přitom považována východní Asie. Popis a účinné látky: tato jednoletá bylina z čeledi kacibovitých může dosahovat výšky až kolem půl metru. Listy jsou vstřícné a řapíkaté, květy pětičetné a žlutě zabarvené. Plod je poltivý a semena mají vejcovitý tvar. Kotvičník zemní kvete od června do srpna. Účinnými látkami jsou fytosteroly, sapogeniny, glykosidy, flavonoidy, třísloviny a mnoho dalších. Obsahuje ovšem také alkaloidy, díky nimž není určen úplně pro každého (viz níže). Užitečné části: používána je v podstatě celá rostlina.Kotvičník jako přírodní afrodiziakum?
Mezi často uváděné účinky kotvičníku patří především zvyšování testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů. Měl by tedy blahodárně působit na hormonální rovnováhu. Navíc je označován jako „rostlinné afrodiziakum„, neboť pozitivně působí na sexuální život (u mužů zvyšuje hladinu hormonu testosteronu a u žen zvyšuje hladinu estrogenů). Vzhledem k tomu účinkuje i při rozmanitých pohlavních poruchách a údajně má dokonce kladný vliv na problémy s reprodukcí. Tyto účinky však zatím nebyly všemi výzkumy stoprocentně potvrzeny.
V podstatě to samé pak platí o dalším hojně diskutovaném účinku, díky němuž bývá doporučován sportovcům. Na mysli máme pozitivní vliv na růst svalové hmoty na úkor tuků a zlepšení vytrvalosti. Výzkumy sice jistý efekt dokázaly, ale byl pouze omezený. Kotvičník zemní je v každém případě užíván rovněž při vysokém krevním tlaku, hypertenzi anebo ischemické chorobě srdeční. Ženám bývá kotvičník zemní doporučován v období klimakteria a menopauzy, neboť jak už bylo napsáno, zvyšuje i hladinu estrogenů. Mluví se rovněž o jeho kladném působení při ateroskleróze a vysoké hladině cholesterolu. Mezi další jeho účinky můžeme řadit, že působí močopudně a užívá se proto při chorobách ledvin a močových cest. Tato bylinka tedy může mít opravdu široké uplatnění.Pozor na vedlejší účinky kotvičníku!
Ačkoli výše popsané účinky kotvičníku zemního vypadají rozhodně zajímavě, není všechno zlato, co se třpytí. Díky obsahu alkaloidů by jej totiž neměly používat děti do 18 let, stejně jako těhotné a kojící ženy. Vzhledem ke zvyšování hladiny testosteronu není doporučován ani osobám, které mají problémy s prostatou. Na druhou stranu se jeho pozitivní účinky těchto skupin vesměs netýkají. Navíc zatím nebyly popsány žádné kontraindikace. Rozhodně tedy stojí za vyzkoušení. Podle našeho receptu si ostatně můžete jednoduše připravit odvar z kotvičníku. 1 čajová lžička kotvičníků se vaří přibližně 30 minut v 0,5 l vody a výsledný nápoj je ideální vypít ve dvou až třech dávkách těsně před jídlem. Díky tomuto receptu můžete vyzkoušet jeho blahodárné účinky (nejen) na sexuální život. Sluší se doplnit, že mezi rostlinami lze nalézt i další zajímavá afrodiziaka. Jedná se např. o šalvěj muškátovou či paulinii nápojnou. Můžete si ostatně přečíst celý náš článek o bylinkách s afrodiziakálními účinky.Kotvičník zemní a pěstování
Kotvičník zemní si můžete vypěstovat ze semen, zahradnictví nicméně prodávají i sazenice. Bylince se bude dařit jak v truhlíku, tak na záhoně. Semena se vysévají od konce března do truhlíků nebo na podzim či v druhé polovině dubna přímo na záhon. Rostlině nejvíce vyhovují sušší stanoviště, neboť opravdu nesnáší přemokření. Co se týče půdy, pro pěstování kotvičníku byste měli zvolit zahradní substrát, případně lehčí propustnější písčitou zeminu, ve které se mu bude rovněž dobře dařit. Fotogalerie:




Kotvičník jsem před léty také testoval, pěstoval jsem si ho sám ze semen, pak jsem ho kupoval v bylinářství jako suchou směs na čaj.Mohu doporučit, funguje…..