Kotvičník zemní údajně může pomoci se zvyšováním testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů. Navíc je označován jako „rostlinné afrodiziakum“.
Výskyt: kotvičník se vyskytuje především na suchých místech. Nalézt jej lze téměř na všech kontinentech, konkrétně v Asii, Evropě, Africe i v Austrálii. Za jeho původní domovinu je přitom považována východní Asie. Popis a účinné látky: tato jednoletá bylina z čeledi kacibovitých může dosahovat výšky až kolem půl metru. Listy jsou vstřícné a řapíkaté, květy pětičetné a žlutě zabarvené. Plod je poltivý a semena mají vejcovitý tvar. Kotvičník zemní kvete od června do srpna. Účinnými látkami jsou fytosteroly, sapogeniny, glykosidy, flavonoidy, třísloviny a mnoho dalších. Obsahuje ovšem také alkaloidy, díky nimž není určen úplně pro každého (viz níže). Užitečné části: používána je v podstatě celá rostlina.Kotvičník jako přírodní afrodiziakum?
Mezi často uváděné účinky kotvičníku patří především zvyšování testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů. Měl by tedy blahodárně působit na hormonální rovnováhu. Navíc je označován jako „rostlinné afrodiziakum„, neboť pozitivně působí na sexuální život (u mužů zvyšuje hladinu hormonu testosteronu a u žen zvyšuje hladinu estrogenů). Vzhledem k tomu účinkuje i při rozmanitých pohlavních poruchách a údajně má dokonce kladný vliv na problémy s reprodukcí. Tyto účinky však zatím nebyly všemi výzkumy stoprocentně potvrzeny.
V podstatě to samé pak platí o dalším hojně diskutovaném účinku, díky němuž bývá doporučován sportovcům. Na mysli máme pozitivní vliv na růst svalové hmoty na úkor tuků a zlepšení vytrvalosti. Výzkumy sice jistý efekt dokázaly, ale byl pouze omezený. Kotvičník zemní je v každém případě užíván rovněž při vysokém krevním tlaku, hypertenzi anebo ischemické chorobě srdeční. Ženám bývá kotvičník zemní doporučován v období klimakteria a menopauzy, neboť jak už bylo napsáno, zvyšuje i hladinu estrogenů. Mluví se rovněž o jeho kladném působení při ateroskleróze a vysoké hladině cholesterolu. Mezi další jeho účinky můžeme řadit, že působí močopudně a užívá se proto při chorobách ledvin a močových cest. Tato bylinka tedy může mít opravdu široké uplatnění.
Kotvičník jsem před léty také testoval, pěstoval jsem si ho sám ze semen, pak jsem ho kupoval v bylinářství jako suchou směs na čaj.Mohu doporučit, funguje…..