Kostival lékařský neboli černý kořen je sice mnohdy uváděn jako jedna z nejúčinnějších „léčivek“, obsahuje nicméně řadu alkaloidů, z nichž pět je považováno za toxických.
Výskyt: kostival lékařský lze nalézt v Evropě, ovšem mimo nejzazší sever a jih. Vyskytuje se také v Asii a v Severní Americe. Roste i u nás, a to na vlhkých místech, která jsou bohatá na živiny.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina, která dle vědecké klasifikace patří do čeledi brutnákovitých (patří sem rovněž plicník lékařský), je obvykle vysoká maximálně 1 metr. Lodyha se v horní části větví, listy jsou věčitě kopinaté či kopinaté a chlupaté. Květy jsou pětičetně souměrné a okvětní lístky mají různé barevné odstíny. Především jsou ale fialové, modrofialové či červenofialové. Kostival kvete v průběhu letních měsíců, tedy od června do září, a jeho plodem jsou lesklé tvrdky. Obsahuje přitom různé slizové látky, třísloviny, silice, cholin, minerální látky, vitamíny (A, B 12, C) a alkaloidy.
Užitečné části: používá se zejména kořen, ale sbírány jsou rovněž listy a nať.
Kostival lékařský a karcinogenní účinky
Kostival lékařský neboli černý kořen je sice mnohdy uváděn jako jedna z nejúčinnějších „léčivek“, jejíž používání je doloženo již ve středověku, nicméně v současné době nad ní visí pomyslný otazník. Jak už jsme zmínili, obsahuje řadu alkaloidů, a to zejména v nejvíce používaných kořenech, z nichž pět je považováno za toxických. Proto se dnes často nedoporučuje k vnitřnímu užívání, neboť může poškozovat játra a z dlouhodobého hlediska by mohlo vést až k rakovině. Na druhou stranu není v souvislosti s kostivalem lékařským popsán ani jeden takový případ.
Upozorňujeme: chcete-li rostlinu užívat vnitřně, rozhodně ne ve větším množství a déle než 10 dní.
Léčivé účinky kostivalu lékařského
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se na tomto místě zaměříme pouze na zevní použití černého kořene. Z kostivalu lékařského se připravují různé masti, tinktury, oleje a používá se rovněž na obklady. Nejenže totiž zmírňuje bolesti, ale zároveň podporuje regeneraci tkaní a hojení ran. Každý, kdo preferuje zelenou medicínu, by tedy měl mít tuto bylinku k dispozici, protože člověk skutečně nikdy neví, co ho může potkat.
V každém případě je kořen kostivalu účinný při krevních podlitinách neboli modřinách, problémech se žílami (záněty či křečové žíly), dále při poruchách prokrvení, bércových vředech anebo při nepříjemných bolestech šíje a páteře. Používá se rovněž při revmatismu, a pokud je potřeba, můžete jej zkusit i jako podporu hojení (především otevřených) zlomenin. Jeho listy pak působí pozitivně na bolestivé záněty kloubů a fungovat mohou rovněž při výronu či podvrtnutí.
Využití kostivalu lékařského
Jak je patrné z předešlých řádků, kostival lékařský byste měli používat pouze zevně. Proto pro vás máme recept na přísadu do koupele. Rostlinu lze totiž použít i tímto způsobem. Stačí cca 500 g čerstvých či sušených listů přes noc nechat máčet zhruba v pěti litrech vody. Směs následně přivedete k varu a nalijete do vody ve vaně. Pomoci vám přitom může s různými neduhy, o kterých jsme se blíže zmínili výše.
Kostival lékařský a pěstování
Kostival si je možné vypěstovat jednoduše ze semen, která je vhodné vysít v průběhu jarních měsíců, a to buď do pařeniště, nebo do květináče na okenní parapet. Bylinka má ráda dostatek slunce, ale vadit by jí nemuselo ani mírně zastíněné místo. Co se týče půdy, vyhovuje jí zemina bohatá na živiny, která bude dobře držet vodu. Kostivalu lékařskému se daří také v neutrálních půdách. Obecně je doporučováno pro pěstování této rostlinky zvolit hlinitý či jílovitý substrát.
Fotogalerie:
Napište komentář