Koriandr je známé koření, které je hojně využíváno i v české gastronomii. Tato bylinka přitom zlepšuje trávení a má i další kladné vlastnosti na naše zdraví.
Výskyt: tato bylinka je původem z východního Středomoří, přičemž pěstována začala být poměrně dávno. Člověk totiž poznal její pozitivní vlastnosti už před mnoha lety. Aktuálně se pěstuje i u nás a ojediněle i zplaňuje.
Popis a účinné látky: koriandr setý patří do čeledi miříkovitých. Jedná se o jednoletou mrkvovitou bylinu, jejíž lodyha dosahuje výšky až jednoho metru a nahoře se větví. Spodní listy jsou jednoduše zpeřené a řapíkaté, horní listy přisedlé pochvou a zpeřené dvakrát až třikrát. Listy mají dělené, čárkovité úkrojky. Květy mají bílou či růžovou barvu, přičemž tvoří okolíky. Plod je kulatý a hnědožlutý. Koriandr kvete v období června a července. Účinnými látkami jsou především silice a některé vitamíny skupiny B.
Užitečné části: pro léčebné účinky je využíván hlavně plod a listy, v gastronomii potom i nať a semena.
Koriandr jako léčivá bylinka
Koriandr setý působí pozitivně při několika obtížích. Na prvním místě jmenujme jeho pozitivní vliv na trávení, neboť podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Můžete jej tedy užívat v případě zažívacích potíží – účinkuje kladně při nadýmání a nechutenství, ale také při bolestech břicha či při kolice. Navíc dokáže účinně hubit střevní parazity, což je rovněž velmi důležitou vlastností. Pokud vás tedy trápí trávicí obtíže, rozhodně si tuto bylinku obstarejte a začněte ji používat v kuchyni.
Rostlinka ale kladně působí také na nervovou soustavu a opomenout nesmíme ani její stimulační účinky. Koriandr setý lze navíc používat zevně. Obklady z této bylinky jsou totiž doporučovány při revmatických potížích kloubů. Sluší se doplnit, že nemá takřka žádné kontraindikace, proto jej mohou používat takřka všichni. Jedinou výjimkou jsou osoby s poruchami srážlivosti krve (obsahuje totiž kumarin). Jinak se ale jedná o vhodnou léčivku pro všechny generace, která však chuťově nesedne úplně každému. Přesto jde o hojně využívanou kuchyňskou ingredienci.
Použití koriandru v kuchyni
Většina lidí má koriandr setý spojený především s oblastí gastronomie, i když rostlina jako celek relativně páchne. V kuchyni se každopádně používá jako koření, přičemž semena jsou součástí kari koření. Hodí se ovšem také k nakládání (např. okurek či hub) a tvoří nedílnou součást mnoha omáček, salátů, majonéz, nádivek či pomazánek. Přidává se ale také do sladkých jídel (marmelád, perníku, cukroví apod.). Výtečný je navíc v kombinaci s rybami nebo grilovaným či jinak připraveným masem. Kuchyňské využití je tedy vskutku široké.
Chcete-li spojit příjemné s užitečným, používejte tuto rostlinu až v úplném závěru vaření, pečení nebo grilování. Teplo totiž v koriandru ničí účinné látky! Pokud chcete tuto bylinku využít výhradně pro její léčivé účinky, můžete si doma jednoduše připravit odvar. Jednu čajovou lžičku plodů rostliny nasypte do čtvrt litru studené vody. Tu přiveďte k varu a nechte krátce povařit. Následně ji ještě ponechte zhruba 15 minut v zakryté nádobě louhovat a poté už jen sceďte. Odvar můžete pít 1× až 2× denně.
Upozorňujeme: koriandr je rostlina, která je příbuzná anýzu, kopru nebo kmínu. Všechny tyto rostliny, jež u nás bývají také často využívány v kuchyni, jsou totiž řazeny do čeledi miříkovitých.
Pěstování koriandru setého
Tato bylinka by se měla vysévat přímo na záhon, a to ve druhé polovině května (sazenice si ovšem můžete předpěstovat už doma). Doba klíčení semen se přitom pohybuje od dvou do tří týdnů. Rostlině nejvíc vyhovují slunná stanoviště, stejně jako propustná, zásaditá a výživná půda. Měli byste ji ovšem pravidelně zalévat. Pamatovat byste měli také na skutečnost, že bylinka nemá vůbec v lásce mráz, proto byste ji měli ideálně pěstovat jako klasickou letničku.
Mohlo by vás zajímat: v ČR se můžete setkat i s rostlinou, které se říká vietnamský koriandr. Ačkoli se rovněž jedná o léčivou kuchyňskou ingredienci, ve skutečnosti jde o rdesno vonné, jež nemá s koriandrem vůbec nic společného. Patří totiž do čeledi rdesnovitých.
Napište komentář