Kari koření je směs bylinek, která pochází z Indického subkontinentu. Velmi oblíbená je také u nás, a to i vzhledem ke skutečnosti, že snoubí příjemné s užitečným.
Kari (curry) je považováno za tradiční indický pokrm, ačkoli původně pochází od Tamilů, což jsou Drávidové, tedy lidé, kteří žili na Indickém subkontinentu před příchodem Indoevropanů. Jedná se o kousky masa a zeleniny v husté omáčce. K dochucení přitom byla používána směs koření. Právě její znalost dovezli Britové na evropský kontinent a pojmenovali ji poněkud nepřesně „kari koření“. Pod tímto názvem jej však v jeho domovině neznají. V každém případě se složením podobné směsi garam masála. Existují ovšem i další podobné vlastnosti. Obě koření jsou kupříkladu nejen výtečné pro použití v kuchyni, ale mají zároveň zajímavé účinky na lidské zdraví!
Složení: nejdůležitější složkou je kurkuma, ale patří sem i kardamom, koriandr, římský kmín, pepř, zázvor, skořice, bazalka, česnek, pískavice či chilli. Některé z těchto složek ovšem často chybí, a naopak se objevují i další.
Léčivé účinky koření kari
Vzhledem k pestrému složení, obsahuje toto koření velké množství účinných látek. Jedná se např. o vitamíny (ze skupin A, B, C, E nebo K), minerály (vápník, železo, hořčík, draslík apod.) nebo omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Hlavní složkou je ovšem kurkuma, proto obsahuje hodně kurkuminu, který disponuje mnoha zajímavými účinky na lidské tělo. Dle některých studií by např. stačila jedna špetka kari na každé jídlo, aby člověk přibíral pomaleji na váze. Pokud se tedy chcete zbavit nadbytečných kilogramů, můžete jej vyzkoušet.
Toto koření je ovšem daleko prospěšnější. Jmenovat musíme podporu imunity a detoxikaci organismu, ale také výborné antioxidační vlastnosti. Kromě toho dokáže pomoci s artritidou, osteoporózou a účinně působí proti zánětům. Kladný vliv má i na stres a deprese, trávicí soustavu a kardiovaskulární systém, a to včetně krevního oběhu, hladiny krevního cukru a cholesterolu. Mluví se dokonce i o pozitivním působení u velmi závažných onemocnění jako Alzheimerova choroba či rakovina kůže. Pokud tedy doposud kari koření příliš nepoužíváte, přemýšlejte o změně.
Využití v kuchyni
Koření kari má typicky žlutou barvu a specifickou chuť, která je hořce-pálivá. Někteří lidé si na něj tedy nejprve potřebují zvyknout. Ze začátku proto doporučujeme používat obezřetně. Kari je samozřejmě součástí většiny receptů indické a vůbec jihoasijské kuchyně. Můžete jej ale přidat i do mnoha dalších pokrmů. Hodí se totiž k různým druhům masa, k tofu i zeleninovým jídlům, do omáček a polévek, případně k dochucení salátů a rýže. Využití je zkrátka velmi pestré a určitě přijdete i na další uplatnění.
Směs si samozřejmě lze jednoduše koupit. Aktuálně ji ostatně máte k dispozici v mnoha variantách, takže můžete hledat tu, která vám bude chuťově vyhovovat nejvíce. V ČR jej seženete na každém rohu, protože se stalo velmi oblíbenou kuchyňskou ingrediencí s nádechem exotiky. I doma si ale můžete připravit směs, která bude navíc blízká té původní. Jednoduše využijte náš recept na přípravu koření kari.Stačí smíchat 80 g kurkumy, 60 g koriandru, 50 g kardamomu, 30 g římského kmínu a pískavice řecké seno, 10 g pepře a 2,5 g mletého chilli.
Pozor na ostřejší směsi!
Pálivé papričky se sice původně do směsi nepřidávaly, později se však staly její součástí, ačkoli se v různých částech světa používají v různém množství. V českých obchodech kupříkladu můžete narazit na Madras kari, což je směs, která pochází z jihu Indického subkontinentu a obecně je známá pro svou ostrost. Pokud vám tedy příliš nevyhovují pálivější pokrmy, budete si muset při použití této směsi dát pozor, protože některé směsi vám s největší pravděpodobností vyhovovat nebudou.
Upozorňujeme: název „kari koření“ může nést i rostlina s botanickým názvem smil italský (Helichrysum angustifolia), která je silně aromatická. Říká se jí rovněž „maggi“ či „kari bylinka“. V angličtině nese ostatně název „curry plant“, nicméně s indickou směsí koření nemá nic společného.
Napište komentář