V dřívějších dobách byl koprník štětinolistý široce využívanou léčivkou. Uplatnění nacházel např. při léčbě ženských potíží, ale pomáhal i s potížemi trávicí soustavy.
Výskyt: koprník štětinolistý je horskou bylinou, přičemž aktuálně roste v horských oblastech západní, střední a jižní Evropy. Východní hranice výskytu přitom prochází Českou republikou, kde roste např. v Krkonoších či Krušných a Jizerských horách. Na Slovensku se už ovšem nevyskytuje.
Popis a účinné látky: koprník štětinolistý je vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých, která může dorůstat do výšky 60 cm. Její lodyha je přímá a listy jsou většinou přízemní, řapíkaté a v obrysu podlouhle vejčité až trojúhelníkovité. Květy, jež se objevují od června do srpna, jsou bílé a výrazné, přičemž je tvoří hustý okolík složený z mnoha okolíčků. Plody jsou podlouhlé, vejčité dvounažky s karpoforem. Koprník obsahuje silice, pryskyřice, hořčiny, sacharidy, pektiny a další účinné
látky.
Užitečné části: používán je kořen.
Léčivé účinky koprníku štětinolistého
V dřívějších dobách byl koprník štětinolistý široce využívanou léčivkou. Uplatnění nacházel např. při léčbě ženských potíží, neboť zlepšuje prokrvení malé pánve. Díky tomu se podílí na správné činnosti vaječníků, zlepšuje činnost dělohy a močového měchýře. V minulosti byl proto koprník štětinolistý doporučován při nepravidelné menstruaci, stejně jako při chronických zánětech rodidel.
Rostlina ale může pomoci oběma pohlavím, když má např. kladný vliv na trávicí soustavu. Zvyšuje totiž sekreci žaludečních šťáv, zlepšuje chuť k jídlu a pozitivně působí také na činnost střev. Dříve se kořen koprníku používal také při dýchacích potížích (katary dýchacích cest i astma) a při nervových problémech (např. při hysterii). Odvar navíc může pročistit krev, játra a slezinu.
Upozorňujeme: dnes už se tato rostlina v léčitelství příliš nepoužívá. Pokud byste ji přesto chtěli vyzkoušet, pamatujte, že by ji neměly užívat těhotné ženy, neboť jak už jsme zmínili výše, překrvuje malou pánev.
Jaké má koprník štětinolistý uplatnění?
Koprník štětinolistý není znám pouze jako léčivka, která se dříve používala k výrobě nálevu, odvaru, záparu nebo macarátu, ale zároveň se jedná o velmi aromatickou rostlinu. Vzhledem k tomu, že vůní připomíná kopr a fenykl, v minulosti nacházela uplatnění při dochucení salátů i při výrobě některých likérů. I v současné době je přitom součástí poměrně známého bylinného likéru Praděd.
Jedná se o populární žaludeční bylinný likér zlatožluté barvy s hořce nasládlou bylinnou chutí a jemnou vůní. Nejedná se ovšem o nevinné pití, neboť obsahuje téměř 40 % alkoholu. Měli byste jej tedy konzumovat jen příležitostně a opatrně. Pokud alkoholickým nápojům neholdujete, máme pro vás recept na nálev z koprníku štětinolistého. 1,5 čajové lžičky přelijete zhruba 3 dcl vařící vody a necháte cca 10 minut louhovat. Pít byste ovšem měli pouze jednou denně.
Doporučujeme: pokud nedáte na přírodní likéry dopustit, podle našich receptů si jich můžete hned několik připravit jednoduše sami doma. Zaměřit se lze na ořechový likér, který se vyrábí ze zelených ořechů, ale také na likér z bezových květů nebo na rakytníkový likér.
Koprník štětinolistý a pěstování
Koprník štětinolistý u nás roste především v Krušných horách, kde ho najdete takřka všude. Jinak je ovšem zákonem chráněný jako ohrožený druh (C3). Pokud byste si chtěli tuto trvalku vypěstovat, musíte vědět, že se rozmnožuje výsevem či dělením trsů a vyhovují jí slunná a polostinná stanoviště, ideálně orientovaná na jih nebo západ. Rostlině se rovněž daří v hlinitých a písčitých půdách. Vzhledem k tomu, že se jedná o horskou rostlinu, je zcela mrazuvzdorná.
Fotogalerie:
Napište komentář