Kokosový olej: zdravý olej, který byste však zřejmě měli používat spíše zevně

Kokosový olej

Kokosový olej byl ještě nedávno považován za velmi zdravý, v posledních letech se ovšem hovoří především o tom, že by se měl používat především zevně.

Oleje jsou v současné době k sehnání v obrovském množství variant. Jednotlivé typy se ovšem od sebe v lecčem liší. Zatímco např. takový palmový olej z oplodí palmy olejné (Elaeis guineensis) je velmi nezdravý a zároveň má jeho produkce dosti negativní ekologické dopady, kokosový olej z jader ořechů kokosové palmy (Cocos nucifera) býval naopak označován za velmi dobré řešení k vaření a smažení potravin, protože dle všeho obsahuje mnoho zajímavých látek a navíc je termostabilní.

Jaký je rozdíl mezi kokosovým tukem a olejem? Prakticky žádný, oboje je stejný produkt, v našem článku budeme používat termín kokosový olej.

Kokosový olej pro štíhlou postavu i pro sportovce

Kokosový olej obsahuje velké množství triglyceridů se střední délkou uhlíkatého řetězce (Medium Chain Triglycerides neboli MCT), díky čemuž prý účinkuje skutečně pozitivně na lidské zdraví. K jejich trávení totiž není potřeba prakticky žádná energie a navíc se neukládají do tukových zásob, ale zužitkovány jsou v játrech, kde se postupně přeměňují na energii. Kokosový olej ovšem obsahuje také další účinné látky (např. vitamíny A, C, E či kyselinou laurovou). Některé z nich přitom působí kladně na spalování tuků v těle, takže se zřejmě může jednat o zajímavou „zbraň“ pro ty, kteří bojují s přebytečnými kilogramy, ale podle některých názorů jde také o vhodný typ oleje pro sportovce.

Doporučujeme: pokud chcete používat olej s co nejvyšším množstvím výše zmíněných účinných látek, samozřejmě si jej pořiďte panenský, tedy za studena lisovaný.

Kokosový olej v kuchyni

Již jsme zmínili, že výhodou kokosového oleje či kokosového tuku je jeho termostabilita. Co to ale vlastně znamená? Předně musíme zmínit, že při teplotě do 25 °C zůstává tuhý. Zejména se ale až do teploty cca 190 °C nepřepaluje a nemění na vysoce škodlivé trans mastné kyseliny, které nemají pro lidský organismus žádný pozitivní přínos, ale pouze naopak. Navíc musíme doplnit, že některé kokosové oleje nemá po tepelné úpravě v podstatě žádnou vůni ani chuť. To může být velký rozdíl např. oproti olivovému oleji. Můžete jej tedy použít při přípravě jakýchkoli pokrmů, jejichž chuť ani vůni nijak nepřebije.

Zevní využití kokosového oleje

Kromě výše uvedených účinků má olej z jader kokosových ořechů ještě mnohé další pozitivní vlastnosti. Tak například působí kladně na pokožku, kterou vyživuje, hydratuje a navíc umí pomoci i s některými neduhy jako např. s akné či suchou kůží. Kromě toho má pozitivní vliv na vlasy, jež jsou po jeho použití hebké a lesklé a méně se lámou, ale také na nehty, rty nebo zuby, takže bývá mj. součástí zubních past. Muži jej navíc mohou použít po holení, ženy k lepšímu odstranění make-upu a oba partneři při vzájemné masáži, a to i díky jeho jemné vůni.

Je kokosový olej skutečně tak zdravý?

V jednu chvíli byl podle některých názorů kokosový olej jeden z nejzdravějších tuků na světě. V posledních letech se nicméně objevily názory, že zdraví rozhodně tolik neprospívá. Navíc dle některých studií může zvyšovat hladinu zlého „LDL“ cholesterolu a obsahuje více nasycených mastných kyselin, než se předpokládalo. Určití odborníci navíc doporučují tento olej vůbec nekonzumovat. Stále jej ale lze využívat zevně, neboť může mít skutečně kladné účinky na pokožku nebo vlasy.

Tip na závěr: pokud máte potíže s akné či pouze hledáte kvalitní výživu pro vlasy, doporučit vám můžeme také arganový olej, který je dokonce někdy označován za „elixír mládí“.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*