Kokoška pastuší tobolka: plevel, který může účinně zastavovat krvácení

Latinský název: Capsella bursa-pastoris

Kokoška pastuší tobolka pomáhá především při krvácení
Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka je rostlina, která působí kladně na naše zdraví. Pozitivní vliv má např. na krvácení, ale nachází i mnohá další uplatnění.

Výskyt: kokoška pastuší tobolka má původ ve středomořské oblasti, nicméně aktuálně je rozšířena takřka po celém světě a obecně bývá považována za plevel. Ve skutečnosti se ale jedná o dosti účinnou léčivku, která nás může zbavit rozmanitých neduhů.

Popis a účinné látky: kokoška pastuší tobolka je jednoletá až dvouletá bylinka z čeledi brukvovitých, která v
některých případech může dorůst do výšky 50 cm. Lodyha je přímá, rostlina má přízemní listovou růžici a výše kopinaté listy. Květy jsou bílé a tvoří hrozen. Kokoška přitom může kvést po celý rok, ačkoli při studených zimách kvete „pouze“ od března do října. Plodem je šešule. Jednotlivé části obsahují
vitamíny (A, B, C, E a K), minerály (vápník, draslík atd.), ale také saponiny či třísloviny.

Užitečné části: používána je kvetoucí nať.

Účinky kokošky pastuší tobolky

Kokoška pastuší tobolka je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci nejen s krvácením, ale také s ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatnění navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů. Pokud vás tedy sužují tyto nepříjemnosti, vyzkoušet lze právě tuto rostlinku.

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Pak účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, neboť pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má rovněž na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév nebo s lepším fungování metabolismu. Označit tuto bylinku za plevel je tedy dosti krátkozraké, neboť může mít opravdu široké uplatnění. Ovšem pozor! Není všechno zlato, co se třpytí…

Kokoška pastuší tobolka a kontraindikace

Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě nepřehánějte. Při předávkování totiž může dojít k podráždění až obrně ústředního nervstva a na pozoru by se měly mít rovněž osoby s onemocněním srdce, jejichž léky by mohly s touto bylinkou reagovat negativně. Doporučována není také těhotným ženám, protože umožňuje vyvolat stahy hladkého svalstva, což by mohlo vést k předčasnému porodu. Navíc se obsažené látky mohou dostat do mateřského mléka, takže úskalí existují i pro kojící ženy.

Jak kokošku pastuší tobolku užívat?

Některé části rostliny jako květy či listy lze konzumovat za syrova, ale pochopitelně je můžete upravovat i tepelně. Jíst je lze samotné, ale mohou se také stát součástí různých pokrmů jako např. salátů a dalších zeleninových jídel. Z kokošky pastuší tobolky si je možné připravit i zdravý čaj, kterého byste ovšem neměli vypít více než dva šálky denně, aby nedošlo k předávkování. Navíc by se mu měly vyhnout osoby, které jsme zmínili na předešlých řádcích.

Pokud chcete tuto bylinku vyzkoušet, máme pro vás recept na přípravu čaje z kokošky pastuší tobolky. 1 lžičku sušené natě přelijte zhruba 2,5 dcl horké vody a nechte 10 luhovat. Pak už stačí jen scedit a můžete okamžitě pít. Kromě čaje si lze vyrobit také tinkturu, což je tradiční způsob zpracování bylin, jenž spočívá v maceraci v alkoholu. Pokud byste chtěli vyzkoušet právě tento způsob, podívejte se na recept na tinkturu z kokošky pastuší tobolky.

Kokoška pastuší tobolka a pěstování

Kokoška pastuší tobolka je u nás hojně rozšířena a jak už jsme zmínili, obecně je považována za plevel. Přesto si tuto rostlinku můžete vypěstovat. Nemá přitom nijak vysoké nároky. Substrát by měl být chudší a propustný a vyhovují ji rovněž slunná či polostinná stanoviště. Bylinku nemusíte ani výrazně zalévat, protože ji bude dostačovat pouze mírná zálivka. Pěstování je tedy poměrně jednoduché, přesto si ji asi většina lidí případně nasbírá na polích, okrajích cest nebo u silnic.

Sdílet příspěvek:

Čaj na podporu trávení (recept) – ze 7 bylinek

Čaje
11/02/2019 Katerina 0
Problémy (poruchy) s trávením, jejichž průvodním jevem může být např. nadýmání, nám mohou značně znepříjemnit život. Příčin může být celá řada počínaje stresem a příjmem až přespříliš cukrů a živočišných tuků. Přinášíme vám recept na [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*