Připadáte si jako požahaná od kopřiv a kopřivu jste neviděla ani zdálky? Svědí vás ruce, nohy, na kůži se objevily červené mapy, případně puchýře? Může se jednat o kopřivku: jednu z nejčastějších alergických reakcí. Není to nic vzácného, s kopřivkou má osobní zkušenost alespoň jednou za život až třetina populace, dvakrát častěji ženy.
Bílé nebo červené pupeny na zarudlé a svědící pokožce mohou vyskočit po celém těle, na rukou, nohou, na břiše i v obličeji. Rozhodně byste si neměli vyrážku škrábat, do ran se snadno může dostat infekce. Spíš se zamyslete, zda jste neudělali nějakou dietní chybu nebo co by mohlo být spouštěčem alergické reakce těla.
Slunce, jídlo i stres
Nejčastěji se kopřivka objevuje jako alergická a vyvolat ji mohou potraviny, léky, hmyzí bodnutí, ale i změna kosmetických přípravků nebo aviváže. Při nadměrném slunění (zimní dovolená v destinacích s ostrým sluncem a vysokými teplotami…) tělo zareaguje solární kopřivkou, naopak při kontaktu s chladem chladovou. Poměrně častá bývá tlaková kopřivka, kdy výsev pupenů vyvolá dlouhotrvající kontakt s látkou (příliš těsné oblečení) či tlak předmětů na kůži, cholinergní je vyvolaná změnou tělesné teploty (v důsledku vysoké horečky, nadměrného sportování, dlouhého pobytu v sauně), známá je stresová kopřivka či kopřivka vyvolaná kontaktem s vodou (akvagenní). Ojedinělé nejsou ani případy, kdy se pupeny objeví bez spouštěče či se na něj nikdy nepřijde.
Projevy ztlumí masti i vlažné koupele
Obvykle kopřivka (urticaria) odezní sama, někdy se střídají bezpříznaková období s výsevem. Pokud obtíže trvají do 6 týdnů, mluvíme o akutní kopřivce. Svědění ztlumí antihistaminika, lokální krémy na zklidnění, v těžších případech lékař nasadí glukokortikoidy, postižená místa se ošetřují roztoky s 1% obsahem mentolu. V případě, že puchýře přetrvávají i po 6 týdnech, kopřivka přechází do chronického stadia a léčba je dlouhodobá a náročná, protože se často nepodaří zjistit příčinu obtíží. V takových případech je vhodné nevyhledávat známé spouštěče: alkohol, stres, slunce, vysokou teplotu, parfemované kosmetické přípravky a prací prášky a lékaři pacientům předepisují léky na alergii. V první řadě jde o nesedativní antihistaminika v závažných případech imunosupresiva či krátkodobě kortikosteroidy, které rychle posílí imunitu a potlačí zánět. Pomáhá i častější sprchování vlažnou vodou, omezení pobytu v prašném prostředí, volba přírodních materiálů oblečení i vhodných střihů.
Napište komentář