Karbinec evropský může ulevit při psychických i fyzických potížích

Latinský název: Lycopus europaeus

Karbinec evropský
Karbinec evropský (zdroj: vlastní galerie autora)

Karbinec evropský je rostlinou, která působí především sedativně. Na druhou stranu se jeho účinky dostavují až po delší době a navíc není doporučován všem.

Výskyt: karbinec roste takřka po celé Evropě, kde je také původní areál jeho výskytu, jak říká samotný druhový název. Rostlina ovšem roste také na mnoha místech Asie, severní Afriky i Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: karbinec evropský je trvalka z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá do výšky 20 až 80 cm. Její přímý stonek je mírně chlupatý a listy jsou krátce řapíkaté nebo přisedlé. Květy, které se objevují od července do září, mají bílou barvu, ale disponují i fialovými skvrnami. Plodem jsou tvrdky. Z účinných látek jmenujme třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, pryskyřice nebo terpeny.

Užitečné části: používána je kvetoucí nať.

Léčivé účinky karbince evropského

Karbinec evropský patří mezi méně známé léčivé rostliny. Přesto má zajímavé účinky na lidské zdraví. Především působí sedativně, přičemž účinkuje při bušení srdce, srdeční arytmii anebo při pocitech nervozity, úzkostech, depresích či neklidném spánku. V tomto ohledu může účinkovat také při hypertyreóze (zvýšené činnosti) štítné žlázy, což je rovněž velmi zajímavý efekt.

Karbinec evropský působí rovněž antibioticky, což je možné využít zejména u některých onemocnění, mezi která patří salmonelóza nebo choroby způsobené bakterií escherichia coli. Bylinka rovněž působí proti plísním, kladný vliv má na dýchací cesty a účinkuje také při hormonální nerovnováze a před menstruací. Pozitivně ovšem působí také zevně, když přispívá k hojení ran.

Využití karbince evropského

Karbinec evropský je nejčastěji využíván ve formě nálevu, kdy stačí jednu lžičku bylinky zalít 250 ml horké vody a nechat maximálně 10 minut louhovat. Připravit si z něj lze také tinkturu, nicméně musíme upozornit, že léčivé účinky se dostavují až při dlouhodobém užívání, když plný účinek nastupuje cca po měsíci. Rostlina navíc není doporučována dětem, stejně jako těhotným a kojícím ženám.

Karbinec evropský si přitom můžete opatřit několika způsoby. Lze si jej natrhat ve volné přírodě, neboť se jedná o jeden ze dvou druhů rodu karbinec, který u nás roste. Dále si je v některých obchodech s bylinkami možné pořídit sušenou nať. Seženete ho ovšem rovněž ve formě kapek. V neposlední řadě si můžete tuto rostlinu poměrně jednoduše vypěstovat na vlastní zahradě.

Pěstování karbince evropského

Rostlinu si můžete jednoduše vypěstovat, protože na pěstování není náročná. Vyhovují jí především polostinná stanoviště, ale můžete jí pěstovat v jakékoli zemině. Nejlépe se ovšem karbinci bude dařit ve vlhké půdě. Během suchých období také vyžaduje pravidelnou zálivku. Pokud vám vyroste, můžete jej použít čerstvý, nicméně si jej lze také usušit a použít až v pozdějších obdobích.

Upozorňujeme: sedativní účinky mají pochopitelně i další bylinky. Zmínit kupříkladu můžeme široce známý chmel, ale jedná se rovněž o pupečník asijský, šišák bajkalský nebo srdečník obecný, který může pomoci při problémech se srdcem i při nervovém vypětí.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*