Kajenský pepř je kuchyňská ingredience, která nemá s pepřem vůbec nic společného. Jedná se totiž o prášek z chilli papriček Cayenne.
Chilli papričky či feferonky jsou pro někoho naprosto nepoživatelné, zatímco jiní je zbožňují. Může za to samozřejmě jejich často velmi pálivá chuť. Sušené chilli papričky různých druhů se v češtině nazývají kajenský pepř, jenž je používán jako ostré koření do rozmanitých pokrmů. Musíme ovšem dodat, že tento název je nepřesným překladem anglického názvu „cayenne pepper“. První slovo označuje jednu z odrůd (Cayenne), nicméně „pepper“ znamená jak pepř, tak papriku. S pepřem ovšem pochopitelně nemá, snad kromě pálivé chuti, vůbec nic společného.
Upozorňujeme: tyto chilli papričky dostaly název po městě Caynne, které se nachází ve Francouzské Guyaně. Původní paprika křovitá ostatně pochází ze Střední a Jižní Ameriky a na evropském kontinentu se rozšířila až v 18. století.
Účinky kajenského pepře na lidské zdraví
Chilli papričky obsahují různé účinné látky jako např. vitamíny A, B či C, některé důležité minerály (draslík, vápník apod.) a také alkaloid kapsaicin, jenž tvoří jejich pálivou složku, ale blahodárně působí i na naše zdraví. Kajenský pepř je kupříkladu velmi vhodný při potížích s trávicí soustavou. Podporuje totiž trávení, kladně působí na žaludek a střevní peristaltiku. Navíc zlepšuje metabolismus tuků a detoxikaci těla, takže se může stát účinným pomocníkem při redukci tělesné hmotnosti. Pokud tedy chcete shodit přebytečné kilogramy, lze jej vyzkoušet.
Používáním kajenského pepře můžete usnadnit uvolňování hlenů z plic, takže je vhodný při chřipce a nachlazení. Pozitivně působí i na kardiovaskulární systém, a to včetně prevence proti srdeční arytmii. Mluví se také o jeho protizánětlivých, protialergických a antibakteriálních účincích a bývá dáván do souvislosti i s protirakovinným působením. Kajenský pepř se odedávna používal také zevně, a to především při podlitinách, křečových žilách, omrzlinách, řezných ranách nebo bolestech kloubů.
Upozorňujeme: dříve se u nás šířil hoax, že kajenský pepř dokáže odvrátit probíhající infarkt. Údajně díky tomu, že zrychluje tlukot srdce a zastavuje krvácení. Jenže infarkt nemá nic společného s krvácením a zrychlovat tlukot srdce u takto postiženého člověka rozhodně není záhodno. Naopak byste měli co nejrychleji zavolat lékaře.
Kajenský pepř jako koření
V kuchyni je kajenský pepř používán především k tomu, aby dodal jednotlivým pokrmům pikantní chuť. Již z toho je zřejmé, že bývá často používán místo pepře či mleté pálivé papriky. Můžete z něj tedy učinit základní ostré koření v kuchyni, ovšem vzhledem k jeho mimořádné pikantnosti to s ním nepřehánějte. Kajenského pepře lze každopádně využít při přípravě pokrmů z indické či mexické kuchyně, ale také různých omáček, případně k masu či zeleninovým jídlům.
Doma si můžete jednoduše připravit ostrou a chutnou zálivku. Stačí smíchat špetku kájenského pepře, lžíci sójové omáčky lžičku medu, tři lžíce olivového oleje, půl kůry z limetky, dvě lžičky šťávy z limetky a špetku soli. Vyrobit si navíc můžete třeba i nápoj pro detoxikaci organismu.Naplňte sklenici z poloviny studenou vodou a vymačkejte do ní jeden citron. Pak přidejte dvě lžíce javorového sirupu a špetku kajenského pepře. Dolijte vodou a dobře promíchejte.
Tip: kajenský pepř je možné vyzkoušet i v kombinaci se sladkými jídly. Můžete jej např. zkusit kombinovat s čokoládou, čímž získáte velmi zajímavou laskominu. Čokoládu ostřejší chuti si ostatně můžete pořídit i v obchodech.
Pěstování papriček Cayenne
Semena namočte ve vodě a vysejte do kypré a vlhké půdy. Vlhkost přitom zpočátku vyžadují neustále. Rostlina potřebuje pro vyklíčení dostatek tepla, takže v chladných měsících ji pěstujte doma, a to ideálně při teplotě 20 až 25 °C. Po vyklíčení navíc vyžaduje dostatek světla, ale teploty už jen kolem 20 °C. Postupem času přitom nejsou nároky papriček Cayenne na vodu tak vysoké. Doplňme, že byste při sklizni měli mít rukavice, neboť dotknout se jich a potom si sáhnout do očí, není rozhodně zážitek, jenž vám zpříjemní den.
Napište komentář