Kadidlový olej: pomůže proti migréně, depresi, bolesti a dalším problémům

Směs kadidla pro slavnostní příležiosti
Směs kadidla pro vykuřování

Kadidlový olej patří mezi zdravé suroviny, které jsou využívány tisíce let. Na jeho oblibě se navíc nic nemění ani na počátku 3. tisíciletí.

Kadidlový olej je získáván z pryskyřice stromu kadidlovník pravý (Boswellia sacra), který roste v Africe a na Arabském poloostrově. Využíván je k tomu ovšem také kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata), jenž se kromě těchto dvou oblastí vyskytuje rovněž v Indii. Ačkoli pryskyřice v kůře slouží k ochraně, člověk pro ni našel jiné, i když v některých případech ne zase tak rozdílné uplatnění. Kadidlovníky sice bývají spojovány především s kadidlem, což je pryskyřice smíchaná s dalšími složkami (myrha a balzám) a používá se především pro náboženské rituály a meditaci, samotný olej nás ale chrání proti různým neduhům.

Historie používání kadidlového oleje

Ve starověku bylo vysoce ceněno nejen kadidlo, ale také kadidlový olej. V té době se ostatně těšila obrovskému významu tzv. kadidlová stezka, která je dnes zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kadidlovníky byly ale velmi důležité rovněž v dalších staletích. Ve středověku dokonce docházelo k jejich umělému vysazování. Dnes je ovšem pryskyřice odebírána z volně rostoucích stromů, přičemž nejkvalitnější kadidlový olej pochází ze severní Afriky, Afrického rohu a z jižních oblastí Arabského poloostrova, tedy z oblastí, jež vesměs sousedí s Rudým mořem.

Vliv kadidlového oleje na lidské zdraví

Ačkoli byl v minulosti kadidlový olej ceněn pro své zdraví prospěšné účinky, dnes je musíme znovuobjevovat, což bychom koneckonců dělat měli. Olej z kadidlovníku totiž kupříkladu prospívá naší psychice, když zlepšuje náladu a koncentraci, zejména ale působí proti úzkostem, nespavosti a pomáhá vyrovnat se s důsledky všudypřítomného stresu. Nezanedbatelné rozhodně není ani posílení obranyschopnosti organismu, neboť zlepšuje fungování imunitního systému, stejně jako jeho protizánětlivé účinky.

Kadidlový olej pozitivně působí také na trávící soustavu, když urychluje trávení, čímž pomáhá bránit usazování toxinů v organismu. Zmínit musíme i úlevu od ucpaného nosu a kladné působení na dýchací cesty. Využit ho lze rovněž pro lepší stav dutiny ústní a zraku. Navíc ulevuje od bolesti (např. při revmatoidní artritidě či migréně) a u žen se podílí na redukování problémů spojených s menstruací a menopauzou. V neposlední řadě působí velmi dobře na pokožku, neboť pomáhá hojit drobné rány a popáleniny a celkově se podílí na zdraví kůže. Výsledky některých výzkumů dokonce ukazují, že by kadidlový olej mohl pomoci i v boji s rakovinou.

Jak kadidlový olej využít?

V současné době si můžete pořídit jak samotný kadidlový olej, tak krém, který ho obsahuje. Zatímco ve druhém případě se nabízí pouze zevní využití, olej jako takový nachází i aromatické či vnitřní uplatnění. Ovšem pozor! Měli byste používat pouze kadidlový olej bezpečný pro kůži, případně jedlý. Navíc je vhodné jej smíchat s jinými oleji (např. malinovým, kokosovým, mandlovým, hroznovým nebo tea tree). Pak ho lze bez problémů vdechovat při rozptýlení do vzduchu, aplikovat na pokožku, případně jednu až dvě kapky vypít ve sklenici vody.

Kadidlový olej a rizika používání

Kadidlový olej byste neměli vnitřně podávat dětem, které jsou mladší šesti let. Rovněž u starších dětí by ostatně mělo docházet k důkladnému ředění. Někdy bývá doporučováno, aby se jej vyvarovaly i těhotné (především v prvním trimestru) a kojící ženy. U citlivých osob může navíc představovat riziko alergie. Pokud vás sužuje astma či epilepsie, měli byste se před jeho použitím raději poradit s lékařem. Obecně se doporučuje, aby uživatelé nejprve provedli test snášenlivosti na kůži, a to vnitřní straně předloktí. Pak je vhodné vyčkat 24 hodin a sledovat, zda kadidlový olej nezapůsobil na pokožku negativně.

Kde si kadidlový olej pořídit?

Vzhledem k dlouholeté oblibě kadidlového oleje, jej dnes seženete od různých výrobců, a to jak v kamenných, tak v internetových obchodech. Většinou se jedná o 10ml až 100ml lahvičky. K dispozici v každém případě máte i produkty v BIO kvalitě. Pořídit si také můžete různé směsi. Někteří prodejci totiž nabízejí olej z kadidlovníku v kombinaci s pomerančem, případně s bílou šalvějí.

Sdílet příspěvek:

Oves setý: velmi zdravá obilovina

Herbář léčivých rostlin
08/01/2024 Petr Sivok 0
Oves setý je dlouhodobě používanou potravinou, která má navíc i zajímavé účinky na lidské zdraví. Pomáhá totiž s různými neduhy. Výskyt: v České republice se pěstují dvě varianty. Jedna (tzv. pluchatý oves) má původ v Anatolii (Malá Asie), [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*