Jitrocel kopinatý obsahuje velké množství účinných látek. Pomoci nám přitom jak vnitřně, tak vnějšně. Třeba na oděrky nebo popáleniny.
Výskyt: jitrocel kopinatý patří mezi rostliny, které se postupem času rozšířily po celém světě. Lze jej tedy nalézt na většině evropského kontinentu (včetně Islandu) a roste rovněž v Asii, Severní Americe či Austrálii. Díky svým léčivým účinků je dnes také hojně pěstován.
Popis a účinné látky: tato bylina, která patří do čeledi jitrocelovitých, je vytrvalá, má kratší oddenek a růžici přízemních listů. Listy jsou vzpřímené a špičaté, někdy lysé, jindy chlupaté. Na jedné rostlině může vyrůst až 15 stvolů. Na nich lze nalézt válcovité květy hnědé barvy. Jitrocel kopinatý kvete poměrně dlouho, a to od května do října. Jeho plodem je tobolka. Účinné jsou především slizové látky, rostlina ale obsahuje i některé kyseliny, enzymy, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, vitamín C atd.
Užitečné části: většina výše uvedených látek je obsažena v listech. Používány jsou tedy především ty, a to ve většině receptů, které se této bylinky týkají.
Užívání vnitřně: 1 čajová lžička na 2 dl vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, nesladíme.
Užívání zevně: 2 čajové lžičky na 2 dl vroucí vody, necháme vyluhovat 15 minut.
Vnitřní použití jitrocele kopinatého
I když na našem území roste více druhů jitrocele, právě jitrocel kopinatý obsahuje nejvíce léčivých látek. Jeho vnitřní využití (např. ve formě čajových směsí) je proto velmi široké. Díky přítomnosti slizových látek působí pozitivně proti kašli a celkově se jedná o vhodný prostředek k překonání nachlazení nebo angíny. Rovněž záněty horních cest dýchacích či astma jsou léčeny za pomoci jitrocele kopinatého, neboť ten dokáže velice účinně odhleňovat dutiny. A doporučován je i při potížích s trávením.
Pokud chcete účinky této bylinky vyzkoušet sami na sobě, máme pro vás recept na jitrocelový čaj. K jeho přípravě budete potřebovat zhruba jednu čajovou lžičku čerstvých anebo sušených listů. Ty je nutné nasekat a následně přelít cca 250 ml vroucí vody. Poté necháte 10 minut louhovat a přecedíte. Čaj z jitrocele je vhodné pít třikrát denně. Často je přitom doporučován i jako vhodný podpůrný prostředek pro kuřáky, kteří se chtějí zbavit svého zlozvyku. Zkusit ho tedy můžete i tímto způsobem.
Doporučujeme: jitrocel kopinatý je možné používat také v kuchyni. Jeho listy mají nahořklou chuť, takže byste to s nimi neměli přehánět. V každém případě je lze využít jako přísadu do některých bylinkových polévek anebo do omáček, případně je můžete přidat do salátů. Uvidíte, zda vám chuťově sedne.
Vnější účinky jitrocele kopinatého
Jitrocelové listy jsou používány rovněž k výrobě obkladů, jež účinkují v případě drobných oděrek nebo popálenin. Kladný vliv mají rovněž na krvácející či špatně se hojící rány a používány jsou zároveň při kousnutí zvířetem, tedy např. hmyzem anebo dokonce psem. V neposlední řadě působí pozitivně i při zánětech sliznice ústní dutiny. Jedná se zkrátka o všestrannou bylinu, která člověku může ulevit od různých nepříjemností, ať už uvnitř, nebo na povrchu těla.
Jitrocel kopinatý a pěstování
Jitrocel kopinatý patří mezi bylinky, které nejsou náročné na pěstování. Je totiž velice přizpůsobivý. Vysévá se v dubnu, a to do řádků 20 až 30 cm od sebe. Nejvíce se mu bude dařit na slunném stanovišti, na druhou stranu příliš intenzivní sluneční paprsky a velké suchu mu rozhodně neprospějí. Více mu bude naopak vyhovovat polostín. Co se týče zeminy, zvolte hlubší, vlhkou a humózní půdu. Jedná se přitom o mrazuvzdornou rostlinu, která vydrží na jednom stanovišti po několik let.
Tip na závěr: v současné době je velmi oblíbený rovněž jitrocel vejčitý, který je známější pod názvem psyllium. Doporučován je přitom na potíže s trávicí soustavou, jíž dokáže pomoci hned v několika ohledech. Využíván kupříkladu bývá jako účinné přírodní projímadlo.
Fotogalerie:
Jedná se o jitrocel větší, který nemá léčivé účinky žádné. Když nepomůže, aspoň neublíží…
Na obrázku není jitrocel kopinatý, ale jitrocel prostřední. Kopinatý má (nečekaně) listy ve tvaru kopí.
Na obrázku není jitrocel kopinatý.
Na fotkách je jitrocel širokolistý!
Na fotkách je jitrocel širokolistý a ne jitrocel kopinatý!
Na snímcích není jitrocel kopinatý. Správná fota jsou na Wikipedii.
Dobrý den máte samozřejmě pravdu postupně fotky upravíme až je nafotíme 🙂 děkujeme za podněty!