Jestřabina lékařská: rostlina vhodná pro diabetiky i kojící matky

Latinský název: Galega officinalis

Jestřabina lékařská (zdroj: Samphotostock.cz)

Jestřabina lékařská je léčivou rostlinou, která pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, a naopak zvyšovat tvorbu mateřského mléka.

Výskyt: tato rostlina pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, ale dnes je rozšířená i v dalších částech „Starého“ kontinentu, stejně jako v Asii. Vlivem člověka se navíc dostala i do Severní a Jižní Ameriky.

Popis a účinné látky: jestřabina lékařská je trvalka z čeledi bobovitých, která dorůstá až do výšky 1 m. Disponuje přitom silným kořenem a přímou lodyhou. Její listy jsou řapíkaté, střídavé a lichozpeřené. Květy, které se objevují v červenci a srpnu, mohou mít bílou, žlutou, zlatožlutou, světle hnědou anebo modrofialovou barvu a tvoří hroznovité květenství. Plodem je lusk. Bylina obsahuje mnoho účinných látek jako sacharidy, aminokyseliny, glykosidy, třísloviny, saponiny či hořčiny.

Užitečné části: využívána je především kvetoucí nať.

Jestřabina lékařská a léčivé účinky

Jak už napovídá samotný druhový název, především v minulosti byla tato rostlina, které se říkalo také „polní štědřenec“, využívána jako účinná „léčivka“. Tak například pomáhá dosti účinně snižovat hladinu cukru v krvi, což může má mnoho pozitivních účinků. Doporučována kupříkladu u diabetu II. typu, takže se jedná o bylinku, které může pomoci osobám s cukrovkou.

Jestřabina lékařská působí silně močopudně (diureticky) a potopudně, což může mít rovněž kladný vliv na organismus. Pozitivně působí i na metabolismus, takže uplatnění někdy nachází i při redukčních dietách. Navíc podporuje laktaci, tedy tvorbu mateřského mléka. Díky této vlastnosti byla ostatně dříve přidávána do krmiva dobytku, neboť napomáhala ke zvýšení produkce mléka.

Využití jestřabiny lékařské

Především v dřívějších dobách byla hojně využívána čerstvá či sušená nať rostliny, a to především k přípravě nálevu, ale vyrobit si z ní lze rovněž odvar, zápar nebo macarát. Z drcených semen jsou navíc vyráběny i masti. V každém případě bývá pro zvýšení léčivých účinků doporučována kombinace s dalšími bylinkami, kterými mohou být např. fenykl, anýz nebo meduňka.

Tuto bylinku si můžete zakoupit také v obchodech. K dispozici máte sušenou nať, ale zaměřit se lze rovněž na kapky nebo kapsle, které jsou přímo určený ženám po porodu a kojícím matkám. Ze sušené nati si přitom můžete připravit jestřabinový nálev. 1 až 2 lžičky rostliny zalijete zhruba čtvrt litrem vroucí vody. Pak necháte 15 minut přikryté louhovat. Pít je doporučováno dvakrát či třikrát denně.

Pěstování jestřabiny lékařské

Jestřabina lékařská je nejen účinnou „léčivkou“, ale zároveň se jedná o okrasnou rostlinu. Ačkoli tedy roste i v české přírodě, bývá poměrně často pěstována. Není to přitom nijak složité. Rostlina potřebuje slunné stanoviště, ale nevadí jí ani polostín. Vyhovuje jí rovněž hlinitá a výživná půda a měli byste ji často zalévat, protože ke svému růstu potřebuje hodně vláhy.

Tip na závěr: do čeledi bobovitých jsou řazeny také luštěniny, současně ale několik dalších léčivých bylinek. Jedná se např. o kozinec blanitý, který podporuje imunitu, případně o tolici vojtěšku. Té se říká rovněž alfaalfa a bývá považována za zapomenutou superpotravinu.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*