Jeřáb ptačí má několik zajímavých léčivých účinků. Jeřabiny mohou kupříkladu pomoci zvýšit imunitu, takže mají kladný vliv na obranyschopnost organismu.
Výskyt: jedná se o dřevinu, jejíž původní domovinou je Starý kontinent, tedy Evropa. Zde se vyskytuje i ve Skandinávii. Díky odolnosti roste rovněž na Sibiři a Dálném východě, tedy také v Asii. V České republice se vyskytuje na většině území, a to poměrně hojně.
Popis a účinné látky: jeřáb ptačí je stromem z čeledi růžovitých, který může dorůstat do výšky až 15 metrů. Někdy se však jedná o daleko nižší keř. Jeho listy jsou v každém případě řapíkaté a květy mají jasně bílou barvu. Rostou přitom od května do června. Plodem jsou malvice zvané jeřabiny, které obsahují velké množství vitamínu C, dále třísloviny, flavonoidy, silice, hořčiny, pektiny, organické kyseliny a další účinné látky.
Užitečné části: používány jsou především plody, někdy ale nacházejí uplatnění i květy. Ty obsahují v podstatě stejné účinné látky jako jeřabiny, navíc se v nich ale vyskytuje sloučenina podobná ženským hormonům, která může pomáhat s ženskými potížemi.
Léčivé účinky jeřabin a květů jeřábu
Jeřáb ptačí má několik zajímavých léčivých účinků. Jeřabiny mohou kupříkladu pomoci zvýšit imunitu. Navíc působí mírně močopudně (diureticky), a i díky tomu mají kladný vliv na močové ústrojí a ledvinové potíže (mohou třeba odstraňovat menší močové kameny). Zároveň mají určitý vliv na zácpu, neboť působí projímavě, i když opět ne nijak výrazně. Přesto pomáhají s trávením, neboť celkově pozitivně regulují činnost střev. Můžete je tedy vyzkoušet při různých potížích se zažíváním.
Zmínit musíme i žlučopudné účinky jeřabin, jež mají vliv na vylučování žluče. Vyzkoušet je mohou i lidé trpící revmatismem nebo respiračními problémy, a vzhledem k vysokému množství vitamínu C i virovými onemocněními. Navíc lze využít rovněž květy jeřábu, a to např. ženami při hormonální nerovnováze či potížích s menstruačním cyklem. Zevně ve formě koupele pak účinkují při některých druzích ekzémů (např. atopického). Jak je tedy patrné, plody jeřábu ptačího mohou pomoci při mnoha neduzích.
Upozorňujeme: velmi zajímavé léčivé účinky mají rovněž plody arónie, které se říká rovněž temnoplodec nebo černý jeřáb a patří také do čeledi růžovitých. Dokonce jsou řazeny mezi superpotraviny.
Jeřabiny lze využít i v kuchyni
V kuchyni můžete jeřabiny použít při přípravě kompotů, omáček, různých druhů masa, ale také vína nebo šťávy. Uplatnění tedy mají velmi široké, což pravděpodobně mnoho z nás ani netušilo. Musíme ovšem dodat, že byste jeřabiny, jež je vhodné sbírat koncem srpna a v září, měli vždy tepelně upravit, případně je usušit, a to nejprve ve stínu a pak na plném slunci. Čerstvé jsou totiž mírně toxické a mohou způsobit lehčí otravu, jež se projevuje bolestí hlavy a nevolností. A navíc není doporučováno denně zkonzumovat více než 1,5 g těchto plodů.
Pokud chcete využít léčivé účinky jeřabin, můžete si připravit čajový odvar. Ve vodě vařte plody 2 až 3 minuty a následně nechejte deset minut louhovat. Čaj z jeřabin pijte dvakrát až třikrát denně a nezalekněte se trpčí chuti u planých plodů. Jednoduše si navíc můžete vyrobit také macerát, když stačí sušené jeřabiny louhovat zhruba 6 hodin, případně sirup. Plody jeřábu odšťavníte, smícháte s cukrem (v poměru 1:1) a budete vařit do zhoustnutí. Květy pro vnější použití pak nacházejí uplatnění ve formě koupele, která je vhodná především pro ženy.
Pěstování jeřábu ptačího
Nejprve je nutno podotknout, že plody kulturních odrůd jeřábu ptačího mají příjemně sladkou chuť, čímž se liší od planých jeřabin, které jsou svíravě trpké a pro mnohé lidi nepoživatelné. Tomuto stromu každopádně vyhovují slunná stanoviště, hluboká půda, jež by neměla být vápenitá, a nepříliš vysoká vlhkost. Jinak je jeřáb poměrně odolný, takže dokáže kupříkladu poměrně dobře odolat chladnému počasí, což usnadňuje jeho pěstování. Není tedy divu, že se mu v našich podmínkách relativně daří. Pěstování proto není příliš náročné.
Napište komentář