Jahodník obecný, na kterém rostou lesní jahody, patří mezi léčivé bylinky, ačkoli pozitivních účinků je možné dosáhnout pouze dlouhodobým užíváním.
Výskyt: jahodník obecný, na kterém se především v průběhu letních měsíců objevují lesní jahody, roste zejména ve slunnějších částech lesů a hájů, ale vyskytuje se rovněž mimo stromový porost, tedy např. na loukách či mezích. Rozšířen je přitom v Evropě a Asii, a to až po Sibiř.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina z čeledi růžovitých dosahuje maximální výšky pouze 20 cm, za to se ovšem v průběhu vegetativního množení přízemními šlahouny rychle rozrůstá do šířky. Jahodník má trojčetné řapíkaté listy s vejčitými pilovitými lístky a bílé pětičetné květy. Mohlo by se zdát, že lesní jahody jsou plody, ve skutečnosti se však jedná o souplodí nažek, jež jsou umístěny na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku. Jahoda obsahuje spoustu vitamínů, ale také třísloviny, pektiny, silice nebo minerální látky. Účinné látky jsou ovšem obsaženy i v listech, a to kupříkladu třísloviny, flavonoidy či vitamín C.
Užitečné části: vzhledem k obsahu účinných látek jsou sbírány nejen jahody, ale také listy.
Jak působí jahodník obecný na zdraví?
Jahodník obecný patří mezi léčivé bylinky, ačkoli pozitivních účinků je možné dosáhnout pouze dlouhodobým užíváním. Musíme ovšem upozornit, že z léčivých důvodů jsou využívány především listy, ačkoli i lesní jahody rozhodně nepatří mezi nezdravé přírodní ovoce. V každém případě má bylinka kladný vliv na látkovou výměnu a zároveň rozšiřuje cévy. Užívání bývá doporučováno i při chudokrevnosti a vysokém krevním tlaku.
Konzumace jahodníku může mít pozitivní účinky také na trávicí soustavu. Velmi dobře si vede při katarech střev a žaludku, ale také při průjmech. Navíc působí diureticky (močopudně) a dokáže pomoci i se záněty močových cest a s močovými kameny. Kladně působí i při hemeroidech a v neposlední řadě uklidňuje nervy a povzbuzuje organismus. Vyzkoušet ho navíc můžete i při zánětech úst, neboť si z něho lze připravit poměrně účinné kloktadlo.
Upozorňujeme: jak už jsme naznačili výše, nejvíce účinných látek obsahují listy jahodníku, které je přitom doporučováno sbírat do konce září. Doma si je samozřejmě můžete i usušit.
Využití jahodníku obecného v kuchyni
Jahodník je využíván např. ve včelařství, největší uplatnění ovšem nalézá v kuchyni. Souplodí má totiž vynikající svěží chuť. Vzhledem k tomu, že na lidské zdraví působí opravdu pozitivně pouze při dlouhodobé konzumaci, což už jsme ostatně uvedli výše, doporučujeme jej používat velmi často. Co naopak nedoporučujeme, je obecně rozšířené slazení jahod. Ty totiž samy obsahují jednoduché cukry (fruktózu a glukózu), takže kombinace s bílým cukrem příliš zdravá není.
Jahody je možné použít v mnoha receptech, a to zejména při přípravě různých sladkých pokrmů jako např. moučníků. Samozřejmě jsou ale nejlepší čerstvé, protože jen tak si uchovávají všechny účinné látky. Vynikající bývají samotné, ale lze je přidat do různých letních salátů a koktejlů. Kromě toho můžete použít listy k přípravě zdravého čaje – stačí pouze zalít jednu lžičku jahodníkových listů cca čtvrt litrem vroucí vody a nechat 15 louhovat.
Lesní jahody lze využít i při přípravě zdravého smoothie z lesních plodů, tedy stále populárnějšího mixovaného nápoje. Připravte si 1,5 hrnku lesních jahod, 1 hrnek malin a půl hrnku ostružin, dále 2 lžičky medu, 1 lžičku citronové šťávy a půl hrnku kostek ledu. Samotná příprava je potom naprosto jednoduchá. Pouze vše dáte do mixéru a během 30 sekund rozmixujete.
Pěstování jahodníku obecného
Lesní jahody rostou v českých lesích poměrně hojně, takže si je lze snadno nasbírat. Dozrávají přitom od května po celé léto. Jahodník obecný si navíc můžete také vypěstovat. Této bylince vyhovuje plné slunce, ale vadit jí nebude ani polostín (např. pod stromy s vyšší korunou). Pěstovat ji přitom můžete v truhlících či zavěšených nádobách. Vzhledem k tomu, že tvoří šlahouny, funguje skvěle jako půdokryvná rostlina, kterou můžete pěstovat společně se solitérními trvalkami a ovocnými keři.
Napište komentář