Housenice čínská patří mezi asijské houby, na něž se v posledních letech soustředí stále větší pozornost západního světa. Bývá dokonce označována za všelék.
Výskyt: housenice čínská neroste pouze v Číně, ale také v Tibetu, Nepálu a Bhútánu. V posledních desetiletích se navíc začíná pěstovat i v dalších částech světa.
Popis a účinné látky: tato houba parazituje na larvách hmyzu a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 3 000 metrů. Spory housenice se dostanou do těla hostitele (nečastěji housenky můry Hepialus armoricanus) a postupně nahrazují jeho původní tělesnou tkáň. Housenka přezimuje pod zemí, kde uhyne a na jaře z ní vyroste plodnice. Ta přitom obsahuje bílkoviny a aminokyseliny, vitamíny (B, D, E nebo K), minerály (hořčík, draslík či zinek) a další účinné látky.
Užitečné části: využívány jsou právě plodnice.
Léčivé účinky housenice čínské
Housenice čínská je dlouhodobě součástí tradiční čínské medicíny, kde je dokonce považována za všelék, který dokáže prodloužit život. Skutečně je přitom řazena mezi adaptogeny, neboť zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost. Navíc zlepšuje okysličení organismu a kladný vliv má rovněž na regeneraci, takže je vhodnou potravinou pro sportovce, kteří chtějí zefektivnit účinky tréninku.
Upozorňujeme: v 90. letech 20. století byly tehdy poměrně výrazné úspěchy čínských běžkyň někdy přisuzovány konzumaci právě této houby a jejímu účinku na sportovní výkony.
Housenice čínská podporuje imunitu a celkově se může podílet na posílení organismu. Často je také řazena mezi přírodní antibiotika. Pozitivně působí rovněž na stres, stejně jako na kardiovaskulární systém, když např. pomáhá snižovat krevní tlak. Někdy se dokonce hovoří o tom, že účinkuje proti rakovině, což je jedna z chorob, která sužuje moderní lidstvo.
Housenice čínská v kuchyni
Housenice se v oblasti původního rozšíření v kuchyni používá jako ingredience k masu (kuřecímu, kachnímu, vepřovému, hovězímu nebo skopovému). V českých obchodech nicméně čerstvé plodnice s největší pravděpodobností neseženete. Na druhou stranu si je možné pořídit kapsle (často v kombinaci s reishi či shitake) nebo prášek. Ten si můžete přidat např. do smoothie a ještě výrazně zvýšit nutriční hodnotu tohoto mixovaného nápoje.
Pěstování housenice čínské
Pokud byste si chtěli housenici čínskou vypěstovat, musíme vás zklamat, protože ji v ČR zřejmě neseženete. Pořídit si však můžete další druhy housenic (např. střevlíkovou nebo červenou). Na druhou stranu je nutné podotknout, že se jedná o dosti náročné houby, což není dobrá zpráva pro rekreační pěstitele. Housenice se každopádně pěstuje na speciálním substrátu ve sklenících.
Upozorňujeme: i kdyby se dala tato houba v České republice sehnat v čerstvém stavu, nebyla by nejlevnější. Právě naopak. Její sběr je totiž dosti náročný (přirozeně neroste v právě nejpřístupnějších oblastech) a cena je tedy vysoká. V dřívějších dobách přitom byla její konzumace vyhrazena primárně čínskému císaři a jeho domácnosti. Většina ostatních Číňanů ji ochutnala jen výjimečně.
Napište komentář