Heřmánek pravý patří mezi hojně využívané léčivé rostliny. Jak by také ne, když je někdy označován za nejúčinnější zklidňují rostlinu vůbec, což vypovídá o mnohém.
Výskyt: heřmánek pravý je rostlina, jejíž původní domovinou je jižní Evropa. Přirozeně ovšem roste rovněž v dalších částech evropského kontinentu, ale také v Západní a Střední Asii. Díky člověku se ale dostal i na další kontinenty, takže dnes roste vyjma Antarktidy po celém světě.
Popis a účinné látky: heřmánek pravý patří mezi jednoleté vonné bylinky, přičemž je botaniky řazen do čeledi hvězdnicovitých, do které patří rovněž sedmikráska chudobka, pampeliška lékařská nebo stévie sladká. Už samotné jeho vzezření vypadá poměrně zajímavě. Poznat jej lze dle typických bílých lístků kolem žlutého květního lůžka. Rostlina dorůstá do výšky 50 cm, listy jsou řídké a střídavě přisedlé. Plodem je drobná neochmýřená nažka. Vyhledávána je v prvé řadě pro své léčivé účinky. Jak by také ne, když její synonymní název zní „heřmánek lékařský“. Dokonce bývá označována za nejúčinnější zklidňující rostlinu na Zemi. Obsahuje ostatně různé léčivé substance. Za všechny jmenujme alespoň modrou silici či apigenin.
Užitečné části: používány jsou především květní úbory.
Zklidňující a další účinky heřmánku
V úvodu jsme zmínili, že se jedná především o velmi účinnou uklidňující bylinku, což navíc platí pro tělo i mysl. Heřmánek totiž dokáže zklidňovat různé bolesti, záněty, křeče, vyrážky i infekce a pozitivně působí rovněž při žaludečních nevolnostech. Lze jej užívat také při nadýmání či bolestech zubů. Zároveň ovšem zmírňuje stres a celkově tiší nervové vypětí. Chcete-li se tedy psychicky uvolnit, zde máte vynikající možnost, jak toho dosáhnout jednoduše a poměrně efektivně.
Neměli bychom však zapomínat ani na další pozitivní účinky heřmánku. S pomocí nálevu je možné kupříkladu dosáhnout větší lesklosti a pevnosti vlasů, pleťová voda s jeho příměsí zase dokáže ošetřovat suchou a vrásčitou kůži. Především ale musíme zmínit nedávné vědecké studie, které dokázaly, že výše zmíněná sloučenina apigenin oslabuje rakovinné buňky a zabraňuje jejich šíření i množení. Její protinádorové účinky byly objeveny např. u rakoviny kůže, krve, žaludku, jater, tlustého střeva, plic, štítné žlázy, prsu i vaječníků.
V neposlední řadě se zaměřme také na skutečnost, že je heřmánek v doporučených dávkách velmi vhodný i pro děti, a to především při křečích a bolestech břicha. Zároveň jej mohou užívat rovněž těhotné a kojící ženy. Ba co více, jeho uplatnění se nemusí omezovat pouze na člověka, neboť jej lze podávat při průjmech či nedobře se hojících ranách i svým čtyřnohým miláčkům, jimž tedy může rovněž účinně pomoci.
Využití heřmánku pravého
Jednotlivé přípravky obsahující heřmánek si můžete koupit v některém z kamenných či internetových obchodů. Navíc si jej lze připravit v mnoha formách. Velice známý je heřmánkový čaj, ale existují rovněž masti, krémy, pilulky či různé tinktury. A samotné užívání se samozřejmě liší dle toho, jakých účinků chcete s pomocí této zajímavé bylinky dosáhnout.
Jak už jsme zmínili, mnohé přípravky z heřmánku si můžete velmi snadno připravit i doma. Tak například při výrobě heřmánkového čaje stačí jednu kávovou lžičku této bylinky spařit a vylouhovat ve čtvrt litru horké vody. Z heřmánku si je možné jednoduše připravit i přísadu do koupele či vyrobit léčivý obklad. Problém pak není ani vytvořit páru, která účinně uvolňuje nos – zhruba jednu polévkovou lžíci pouze zalijete čtvrt litrem vody a pak už jen inhalujete.
Heřmánek pravý a pěstování
Heřmánek pravý je nenáročný na pěstování. Dařit se mu bude v různých podmínkách, ačkoli nejvíce preferuje teplá a slunná stanoviště, která jsou navíc chráněna proti větru. Vyhovují mu rovněž lehčí vápenité půdy, a to s dostatkem humusu. Bylinka se nejčastěji pěstuje ze semen, která lze vysévat buď na jaře (ideálně v březnu a dubnu), anebo na podzim. Vysévejte do řádků vzdálených od sebe zhruba 15 cm. Během růstu se starejte o to, aby heřmánek neohrožovaly plevelné rostliny.
Fotogalerie:
Zdravím měl bych prozbu mám ekzém na rukou z ničeho nic se objevil už před rokem a žádné krémy nepomáhají byl jsem u lékaře a ten použil kortikoidy a ty nezabraly nějaká rada?
Dobrý den, to, co máte na obrázku u článku není heřmánek, ten má květní lůžko vypouklé nahoru a okvětní plátky mají dva malé zoubky. Tohle je některý z mnoha druhů kopretiny.
Dobrý večer….je možné vytírat heřmánkovým odvarem slzavé oči psa?
Dobrý večer, můžu heřmánkový čaj sladit (medem) nebo je lepší hořký
Pokud máte radši sladší verzi, pak určitě sladit medem můžete, to není nic proti ničemu.
Děkujeme
Chci se zeptat leci hermanek zanet .Na palci mam zanet podebralo se mi luzko kdyz jsem si strihala nehet.
Dobrý den,
zkuste spíše měsíčkovou mast.
Děkujeme
Dobrý den.
Chtěl bych se Vás na něco zeptat. Oblíbil jsem si hodně heřmánkový čaj a chci se zeptal jestli ho mohu pít dlouhodobě nebo si mám dát po nějaké době “ heřmánkový půst „
jak se říká všeho moc škodí, ale v tomto případě bych se určitě ničeho nebál. Každopádně bychom doporučili občas čaj obměnit za jiný bylinný, ale ne z důvodu, že by to nějak škodilo, ale z důvodu pozitivní účinků dalších bylinek.
Děkujeme