Guarana neboli paulinie nápojná: přírodní zdroj energie, který povzbudí bez vedlejších účinků

Latinský název: Paullinia cupana

Guarana neboli paulinie nápojná je zdravější alternativou kávy, její kladný vliv na lidský organismus je ovšem mnohem širší.

Výskyt: paulinie nápojná je rozšířená v Jižní Americe, konkrétně na severu Brazílie, v Peru, Kolumbii Venezuele a Ekvádoru, kde ji odedávna používali místní domorodci. Znalosti o této bylince později přejali evropští conquistadoři a postupně se rozšířily po celém světě.

Popis a účinné látky: jde o keř nebo menší strom, který je řazen do čeledi mýdelníkovité. Dorůstá přitom do výšky až 12 metrů. Má rýhovanou lodyhu a lichozpeřené listy. Květy jsou bílé či žluté, plody červené a semena mají černou barvu. Paulinie obsahuje stimulanty (např. theobromin či theofylin), alkaloidy (kofein a další), některé vitamíny (B a C) nebo třísloviny.

Užitečné části: používají se semena, která se nazývají guarana. Často se tak ale označuje celá rostlina. Pod tímto názvem najdete produkty z ní často také v českých obchodech.

Prášek ze semen guarany jako zdravější alternativa kávy

Stejně jako káva se guarana dostala do Evropy poměrně pozdě. Hlavní účinky obou těchto rostlin jsou přitom velmi podobné. Konkrétně se jedná o povzbuzení organismu, tzn. o snižování únavy a udržení pozornosti. Nicméně při konzumaci guarany (na rozdíl od kávy) nedochází k vedlejším účinkům, jako jsou srdeční potíže, nervozita či poruchy spánku. Na druhou stranu může dojít k předávkování, které ovšem není příliš běžné. Museli byste totiž požít cca 20 gramů prášku ze semen paulinie nápojné.

Guarana je zkrátka zdravější alternativou kávy, což platí např. i pro matchu či maté, její kladný vliv na lidský organismus je ovšem mnohem širší. Pozitivně působí např. při psychických potížích (deprese apod.), dokáže stimulovat mozkové funkce a celkovou činnost mozku. Dále zlepšuje paměť, snižuje chuť k jídlu, pomáhá se spalováním přebytečných tuků a umí tišit bolesti při menstruaci. Navíc ji lze využívat při detoxikaci organismu či problémech se zažíváním. U domorodých obyvatel Jižní Amerika se jedná i o oblíbené afrodiziakum. Můžete tedy vyzkoušet i tyto účinky produktů z paulinie.

Kdy nápoj ze semen paulinie nápojné konzumovat?

Pokud chcete dosáhnout maximálních účinků, ideální je konzumovat guaranu hned po ránu. Samozřejmě ji ale můžete využívat vždy, když se budete cítit unaveni a bude potřeba rychlé povzbuzení. Výše jsme uvedli, že existuje určité riziko předávkování guaranou, ale jedná se skutečně o výjimečné případy. Nápoj ze semen této rostliny by ovšem neměli konzumovat těhotné a kojící ženy, stejně jako děti. Všemi těmito vlastnostmi se ostatně téměř neliší právě od kávy.

Využití v kuchyni

Semena guarany se ve své domovině užívají často tak, že se prostě vezmou a žvýkají. Během tohoto procesu se obsažené účinné látky (viz výše) vstřebávají přes sliznice a účinky nastupují velmi rychle. Na druhou stranu musíme upozornit, že je semeno velmi tvrdé a nejprve se musí nechat v ústech nabobtnat. Další možností je ho rozdrtit. V českých obchodech si nicméně pořídíte prášek ze semen, který lze využít přímo. Můžete ho přidat do jogurtů a navíc ho je možné využít také jako jednu ze zdravých ingrediencí do smoothie. Připravit si z něj ovšem můžete rovněž čaj či další nápoje.

Recept na čaj z guarany: na přípravu jednoho litru čaje vám postačí jedna lžíce prášku ze semen. Musíme ovšem doplnit, že je špatně rozpustný ve vodě, takže ho musíte důkladně rozmíchat.

Pěstování paulinie nápojné

Vzhledem k tomu, že domovem paulinie nápojné je Jižní Amerika, rostlina vyžaduje tropické prostředí. Na druhou stranu si ji můžete vypěstovat i u nás. Musíte jí ovšem vytvořit přirozené klima a zajistit dostatek tepla a vláhy. Můžete ji tedy pěstovat např. ve skleníku. I pokud se bude paulinii dařit, je nutné počítat s tím, že se plodů dočkáte až po několika letech. To platí, budete-li ji pěstovat ze semen. Jestliže si pořídíte sazenice, může být celý proces rychlejší, a to někdy i výrazně.

Sdílet příspěvek:

Hřib kovář jako jedovatá houba? Chyba lávky!

Herbář hub
17/08/2021 Petr Sivok 1
Hřib kovář je některými lidmi považován za jedovatou či minimálně nejedlou houbu. Ačkoli to není úplný nesmysl, skutečnost je poněkud jiná. Výskyt: hřib kovář je u nás velmi rozšířený, neboť dobře snáší různé nadmořské výšky, [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*