Violka je využívána jako léčivka velmi dlouho a ani dnes se na tom vůbec nic nemění. Kromě toho, že má fialka účinky vnitřní, nabízí i vnější využití. Účinná je totiž při různých kožních problémech, případně při potížích s revmatismem či svalstvem a používá se i jako kloktadlo. Květy fialky byly zejména v minulosti vzhledem ke své intenzivní vůni hojně používány také ve voňavkářství.
V tomto receptu se zaměříme na domácí výrobu fialkového oleje. Tento olej můžete použít jako pleťový, jelikož ošetří a zjemní Vaši pokožku. Nanesený na odličovací tampónek ho můžete používat i k odličování. Fialkový olej můžete použít i k ošetření pokožky po nadměrném slunění.
Připravíme si:
- hrst sušených nebo zavadlých květů fialek
- 250 ml oleje (mandlový, slunečnicový nebo extra panenský olivový)
Fáze 1: Hrst sušených, nebo alespoň zavadlých květů fialky nasypeme do skleničky a zalijeme 250 ml vhodného oleje. Můžete použít mandlový (je vhodný pro každý typ pleti, zejména sušší a stárnoucí), za studena lisovaný slunečnicový (regeneruje, zvláčňuje a prokrvuje pokožku, je vhodný pro problematickou, mdlou i suchou pleť) nebo jako já extra panenský olivový olej (unikátním složením vitamínů, minerálů a mastných kyselin dokonale hydratuje a zjemňuje pokožku). Jelikož čerstvě utržené květy obsahují vodu, mohly by začít v oleji plesnivět, proto volíme květy sušené, nebo alespoň 2 dny zavadnuté.
Fáze 2: Neustále dbáme na to, aby květy byly „obaleny“ olejem, nevyčuhovaly nad hladinu a alespoň jednou denně olej protřepeme.
Fáze 3: Necháme macerovat 1 měsíc na okenním parapetu (východní strana). Po měsíci olej scedíme do tmavé lahvičky a uchováváme v temnu.
Používáme dle potřeby na pokožku celého těla, malým dětem můžeme přidávat fialkový olej i do koupele.
Napište komentář