Dýňový olej patří mezi zdravé rostlinné tuky, který pokrmům dodá výtečnou ořechovo-kořenitou chuť. V kuchyni jej navíc můžete použít mnoha způsoby.
Dýňový olej je získáván lisováním dýňových semínek. Nejenže se hodí k dochucení různých pokrmů, ale zaujme především svými léčivými účinky. Obsahuje totiž velké množství účinných látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jedná se totiž o výtečný zdroj antioxidantů, nenasycených mastných kyselin, vitamínů (A, C či E), fytosterolů či minerálních látek (např. selen, zinek, hořčík a draslík). Společně s ricinovým nebo arganovým olejem tedy patří mezi produkty, které by vám doma rozhodně neměly chybět, protože si díky němu i skvěle pochutnáte.
Proč používat právě dýňový olej?
Dýňový olej pomáhá zabraňovat stárnutí organismu a navíc je účinnou prevencí některých civilizačních chorob, a to zejména srdečně-cévních nemocí. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zabraňuje i problémům s prostatou a umí pomoci s léčbou této mužské pohlavní žlázy. Dle některých zdrojů je také prevencí vzniku jistých druhů rakoviny. Neméně zajímavé jsou i jeho protizánětlivé účinky a kladný vliv má rovněž na močovou soustavu. Vzhledem k tomu, že dokáže zlepšovat náladu, doporučuje se i při psychických problémech. Posiluje též imunitu, zlepšuje trávení a dodává organismu energii.
Pro ženy se jedná o výtečný prostředek k větší pohodě v období menopauzy, neboť působí kladně na doprovodné negativní symptomy. Navíc umožňuje i vnější použití, když má pozitivní vliv na pleť. Osvědčil se kupříkladu v období těhotenství, protože účinně zabraňuje vzniku strií. I z těchto důvodů je součástí mnoha kosmetických přípravků. Nejsou přitom známy žádné vedlejší účinky dýňového oleje, takže jej mohou konzumovat nejen těhotné ženy, také děti prakticky všech věkových kategorií.
Dýňový olej k dochucení pokrmů
Dýňový olej má hustší konzistenci a disponuje jemnou oříškovou chutí. Hodí se proto k nejrůznějším jídlům. Chcete-li tedy jíst zdravě a zároveň si pochutnat, jedná se o perfektní volbu. Doporučit jej můžeme např. k rozličným druhům salátů anebo k těstovinám. Využití je však možné i při přípravě pomazánek, krémovějších polévek, ovesné kaše či palačinek. Ačkoli tedy není znalost dýňového oleje prozatím obecně rozšířena, je velmi pravděpodobné, že se to v nejbližší době změní.
Olej z dýňových semínek je určen zejména k použití za studena. Rozhodně tedy není vhodný na smažení jako některé další druhy olejů (např. slunečnicový). Pokud jej budete chtít přidat do teplých jídel, učiňte tak až v úplném závěru jejich přípravy, nebo až na stole, aby si zachoval všechny výše zmíněné živiny. To kupříkladu platí i pro dýňovou polévku, kterou si můžete poměrně jednoduše připravit z dýně Hokaido, jíž lze použít neloupanou. V závěru vaření přidáte právě dýňový olej, který polévce dodá zajímavou ořechovo-kořenitou chuť.
Tip na závěr: pokud doma budete mít dýni, můžete si podle našeho receptu jednoduše vyrobit chutný a zdravý dýňový kompot.
Napište komentář