Devětsil lékařský je bylina, jíž byly dříve přisuzovány až zázračné léčivé účinky, čemuž napovídá už její samotný název. Využít ji ostatně můžete i ve 21. století, neboť je i dnes považována za účinnou léčivku.
Výskyt: devětsil lékařský roste na západě a severu Asie, stejně jako v prakticky v celé Evropě. Běžně se tedy vyskytuje i v České republice, a to hlavně ve vyšších nadmořských výškách. Lze si jej ovšem rovněž vypěstovat, o čemž se rozepíšeme na konci našeho článku.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina je řazena do čeledi hvězdnicovitých a dorůstá do výšky 50 cm. Má silný oddenek a její květy v hroznovitých úborech mají purpurovou či růžovou barvu, přičemž se objevují již v březnu. K odkvétání pak dochází většinou v průběhu května. V tomto období se prodlužuje stonek (až do 1 m) a teprve nyní z něj začínají vyrůstat listy, které mohou dosahovat rozpětí až 50 cm. Devětsil obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, sliz, fenol, cholin, inulin a další účinné látky.
Užitečné části: používán je především oddenek s listy, v minulosti také kořen.
Účinky devětsilu lékařského ve středověku a dnes
Devětsilu byly dříve přisuzovány zázračné léčivé účinky, čemuž napovídá i jeho název. Ve středověku byl totiž používán proti mnoha zákeřným chorobám, a to včetně moru. Kořen přitom nacházel uplatnění i při potížích se střevními hlísty. Rovněž dnes je devětsil často využíván při nejrůznějších zdravotních komplikacích. Konkrétně bývá doporučován při problémech s močovým ústrojím a žlučníkem, přičemž působí protirevmaticky, močopudně, potopudně a rovněž při zácpě.
Devětsil lékařský pomáhá i při léčbě nemocí dýchacích cest, a to včetně kašle nebo astmatu. Rostlina má kladný vliv rovněž na látkovou výměnu, používána může být i při křečích žaludku a dně neboli pakostnici. Listy devětsilu se osvědčily i při zevním použití, a to zejména na revmatické potíže, odřeniny či vymknutí a otoky kloubů. Pokud jste tedy tuto rostlinku doposud ve své domácí lékárně neměli, možná nastal nejvyšší čas na to, abyste ji rovněž vyzkoušeli. Může vám totiž opravdu pomoci.
Devětsil a využití v kuchyni
Devětsil lékařský je především léčivou rostlinou. Jejímu kuchyňskému využití brání skutečnost, že po usušení není jeho aroma dvakrát příjemné. Právě naopak. Proto bychom vám doporučovali jej dochutit. Na tomto místě jsme si pro vás připravili recept na čaj z devětsilu lékařského. Stačí nechat vyluhovat stonek či listy v horké vodě, a to zhruba po dobu 20 minut. Pokud vám výsledný nápoj nezachutná, což se může stát, je ho pochopitelně možné dochutit, a to třeba medem.
Vzhledem k výše uvedeným informacím vás možná překvapí, že je tato bylinka využívána v Japonsku a dalších asijských kuchyních. Zde se používá jako zdravá ingredience např. do salátů a uplatnění nachází i jako doplněk k masu. Jestliže vám tedy její chuť nebude vadit, můžete ji vyzkoušet i tímto způsobem. A navíc ještě doplňme, že prášek ze sušeného oddenku lze svařit s vínem a medem, takže i přes nelibou vůni usušených listů můžete pro devětsil nalézt v kuchyni různá využití.
Pěstování devětsilu lékařského
Jak už jsme zmínili výše, u devětsilu lékařského se květy objevují už v březnu, takže na zahradě patří k prvním krásám jara. Bylinka má v každém případě ráda vlhká místa, vysadit ji tedy můžete u zahradního jezírka nebo tůňky. Navíc se jí bude dařit na stinných místech. Co se týče zeminy, ideální je humózní, kamenitá až hlinitá půda. Musíme také doplnit, že je devětsil mrazuvzdorný, ve venkovním prostředí tedy vydrží i přes zimu a nemusíte proto nijak výrazně řešit jeho zazimování.
Tip na závěr: tato rostlina je řazena do čeledi hvězdnicovitých, ve které se nachází i mnoho dalších zajímavých léčivek. Za všechny jmenujme alespoň pelyněk estragon, jenž je součástí provensálského koření, heřmánek pravý označovaný někdy za nejúčinnější zklidňují rostlinu na Zemi, nebo pampelišku lékařskou. I ta má významné léčivé účinky.
Fotogalerie:
Napište komentář