Superpotraviny jsou potraviny, které by měly obsahovat větší množství látek působících kladně na naše zdraví. Co se do této skupiny řadí?
Termín „superpotraviny“ je českým překladem anglického slova „superfoods“. Vzhledem k tomu, že v posledních desetiletích dochází ke zvýšenému zájmu o zdravý životní styl, je tento pojem stále rozšířenější. Jeho definice je ovšem poněkud problematická. Často je dokonce kritizován a považován pouze za marketingové označení. Lidé na něj totiž slyší a raději si koupí superpotravinu než potravinu „obyčejnou“. Tomu nahrává i skutečnost, že se často jedná o dražší zboží (mnoho z nich nepochází z Evropy), které by se jinak prodávalo hůře.
Pokus o definici superpotravin
Ačkoli jsme uvedli, že definice superpotravin není jednoduchá, můžeme se o tento krok pokusit. Předně by měly obsahovat větší množství látek, které působí kladně na lidské zdraví. Sem patří vitamíny, proteiny, esenciální aminokyseliny, antioxidanty, minerální látky, stopové prvky, enzymy, zdravé tuky a oleje, vláknina a další živiny (zejména) rostlinného původu. Sluší se podotknout, že tepelná úprava superpotravin by měla být vzhledem k výše uvedenému co nejmenší, aby zůstalo zachováno maximum účinných látek.
Mohlo by vás zajímat: Oxford English Dictionary definuje superpotraviny jako „ výživově bohaté potraviny, které jsou považované za obzvlášť prospěšné pro zdraví a tělesnou i duševní pohodu“.
Jaké potraviny lze řadit mezi superfoods?
V současné době je mezi superpotraviny řazeno velké množství potravin. Konkrétně se jedná o některé druhy ovoce, zeleniny a hub, ale také oleje, semínka, ořechy atd. Avšak díky tomu, že neexistuje jednotná definice, žádný vyčerpávající seznam superpotravin není k dispozici. Můžeme nicméně alespoň uvést výčet těch, které patří mezi nejznámější.
- Zelené potraviny. Z této oblasti jsou zřejmě nejvíce ceněny mladý ječmen a chlorella. Patří sem ovšem také mladá pšenice, mořské řasy jako nori nebo wakame, případně spirulina, tedy sladkovodní sinice, která je často nesprávně řazena mezi řasy.
- Semínka a ořechy. Pozitivní účinky nelze odepřít především chia semínkům, které mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Zmínit ale musíme rovněž lněná a konopná semínka, případně semínka sezamová a slunečnicová. Z ořechů pak jmenujme mandle, kešu, vlašské a piniové ořechy.
- Produkty z rostlin. Zřejmě nejznámější je aloe vera, jež působí na lidský organismus skutečně univerzálně. Mezi dalšími nesmíme opomenout ani kotvičník zemní, paulinii nápojnou (guarana) či maca kořen neboli peruánský ženšen.
- Ovocné plody a šťávy. Za zázračné potraviny jsou považovány např. acai berry anebo goji (plody kustovnice čínská a cizí). Patří sem ale i arónie černá (černá jeřabina), rakytník, brusinky, šťáva z ovocných plodů noni či z granátového jablka. Uvést musíme také třešeň acelora, jež je někdy považována za vůbec nejbohatší zdroj vitamínu C. Prášek z dužiny plodů baobabu je pak znám díky vysokému obsahu vlákniny.
- Zeleninové šťávy. V seznamu superpotravin se často objevují i různé šťávy ze zeleniny. Významné účinky na lidské zdraví totiž může mít celerová, brokolicová, dýňová či mrkvová šťáva. Uvést lze i šťávu z rajčat, které jsou ovšem často řazeny mezi ovoce.
- Oleje. Aktuálně si je možné pořídit celou řadu rostlinných olejů. Mnoho z nich má přitom „nálepku“ superpotraviny. Jedná se např. o arganový, kokosový, lněný, konopný či rakytníkový olej. Často je uváděn rovněž olej z ostropestřce mariánského.
- Houby. Všichni jistě známe u nás velmi populární hlívu ústřičnou. Zmínit je ovšem nutné také některé asijské druhy jako houževnatec jedlý (shiitake) či housenice čínská. Výtečné působí i tzv. tibetská houba, to je ovšem společenství bakterií a mléčných a octových kvasinek, které se houbám podobá pouze svým tvarem.
- Další superpotraviny. Ještě jsme neuvedli některá přírodní sladidla jako např. stévii či melasu. Mezi „superfoods“ je možné řadit i čerstvé klíčky, himálajskou sůl, merlík chilský (quinoa), hnědou rýži, bulgur, karobový prášek a v neposlední řadě i některé druhy masa. Jedná se především o mořské živočichy (např. losos, tuňák, ústřice či krevety).
Několik slov na závěr
Mnohé superpotraviny mohou opravdu působit velmi pozitivně na lidské zdraví. Bezmyšlenkovité nakupování čehokoli s touto „nálepkou“ ovšem není ideálním řešením. Chce to k nim zkrátka přistupovat racionálně a vždy si dohledat dostatek informací, které naleznete např. na našich stránkách. Jak už jsme zmínili v úvodu, potraviny s označením „superfoods“ nejsou právě nejlevnější a mohlo by se stát, že budete zbytečně utrácet za něco zcela neúčinného. A nezapomeňte, že nejen superpotravinami živ je člověk, takže i při jejich konzumaci stále dbejte na co nejpestřejší stravu…
Dobrý den,na článku mě mimo jiné zaujala zmínka o tibetské houbě.My jsme ji přestali pít,protože nás zakyselovala(píšete,že odkyseluje)CHtěla bych se zeptat,zda je možné si ji množit a jako takovou ji pojídat.Díky za odpověď