Cibetková káva: seznamte se s nejdražší kávou světa

Cibetková káva sběr
Cibetková káva

Cibetková káva je v lecčem atypická. Určitě vás zaujme už svou přípravou. Plody kávovníku totiž musí nejprve projít zažíváním cibetek.

Dnes trochu odskočíme od světa bylinek a představíme si cibetkovou kávu. Cibetková káva je káva, které má, jak samotný název napovídá, něco společného s cibetkami. Pokud se však domníváte, že se jedná o rostliny, nemáte pravdu. Ve skutečnosti totiž jde o malé šelmy, jež se správně nazývají ovíječ skvrnitý a žijí na několika kontinentech. Co tedy mají tito živočichové společného s kávou? Cibetky se kromě hmyzu živí také tropickými rostlinami, a to včetně plodů kávovníku. Ty následně projdou jejich zažívacím ústrojím a získávají jedinečnou chuť. Proto je cibetková káva jedním z nejvyhledávanějších, ale také nejdražších nápojů světa.

Mohlo by vás zajímat: tato káva pochází z jihovýchodní Asie. Její původní název zní Kopi Luwak, což jsou indonéské termíny pro „kávu“ a právě „cibetky“.

Cibetková káva není pouze chutná

Pro mnohé lidi asi nepředstavuje cibetková káva nic vábného. Jenže pro další se jedná o jedinečnou pochutinu, protože po průchodu trávicím traktem cibetek získává jemnější chuť. Proč je ale vlastně tak drahá? Především díky tomu, že se jedná o nedostatkové zboží. Sběrači totiž musí hledat trus divokých cibetek a ročně je tímto způsobem nasbíráno a následně vyrobeno pouze půl tuny kávy, ačkoli některé zdroje uvádějí dvojnásobné množství. Pokud ji v každém případě budete chtít ochutnat, připravte se na to, že se musíte plácnout přes kapsu.

Upozorňujeme: nasbíraný trus cibetek je pochopitelně pořádně propláchnut a následně dochází ke klasickému procesu pražení.

Ptáte se, jak asi může tento nápoj chutnat? Většina lidí se shodne na tom (ač se někdy názory liší), že cibetková káva má chuť mezi čokoládou a karamelem. Co se týče účinků, ty se samozřejmě neliší od klasického „kafe“. Tělu tedy dodává energii a dokáže povzbudit při únavě. Káva ovšem bývá doporučována také při astmatu, tedy chronickém zánětlivém onemocnění dýchacích cest. Kofein totiž uvolňuje průduškové svalstvo, takže dle vědeckých studií může astmatikům skutečně pomoci.

Doporučujeme: kofeinu jsou na druhou stranu přičítány i některé negativní vlivy na náš organismus, alespoň ve velkém množství. Proto by samozřejmě cibetkovou kávu měli konzumovat pouze dospělí, a to ještě pouze ti, kteří např. nemají problémy se srdcem. Jako zdravější zdroj energie každopádně doporučujeme yerba maté.

Skutečně je cibetková láva tak jedinečná?

I když by se mohlo zdát, že je cibetková káva opravdu jedinečný nápoj, někdy se hovoří o tom, že za jejím úspěchem nestojí ani tak chuť jako spíše marketing. O tom sice můžeme spekulovat, nicméně si ji můžete sami vyzkoušet a udělat si obrázek. Ovšem pozor! Na cibetkové kávě se pochopitelně chce přiživit mnoho lidí, a tak ne všechny varianty, které jsou k dispozici, patří ke skutečně kvalitním. Někdy je totiž za ni vydáváno něco, co s ní nemá nic společného a jindy bývá smíchána s tradičními kávovými zrny. Před pořízením si tedy určitě radši prověřte, co vlastně kupujete! Za nás můžeme doporučit kávu Gayo Highlands Kopi Luwak – výborná kvalita.

Jak si cibetkovou kávu připravit?

Pro přípravu cibetkové kávy můžete využít kupříkladu french press (konvička se stlačovacím sítkem), moka konvičku nebo vacuum pot (ten je tvořen dvěma skleněnými nádobami, jež jsou spojeny trubicí s filtrem). Vždy byste ovšem měli dodržovat ideální teplotu, která činí 95 °C. Podstatný je nicméně také správný poměr vody a kávy, který činí cca 7 g kávy na 170 ml vody. V každém případě se při nákupu zaměřte pouze na certifikované produkty, abyste měli jistotu, že si kupujete skutečně kvalitní cibetkovou kávu.

Mohlo by vás zajímat: pokud si prohlédnete nabídku jednotlivých obchodů, zjistíte, že káva z trusu cibetek může stát i mnoho tisíc korun. Nemusíte se však nutně plácnout přes kapsu. Můžete si ji totiž pořídit i v menším množství za pár set korun a vyzkoušet, zda je to vůbec pro vás chutný nápoj.

Sdílet příspěvek:

1 komentář

  1. No, ještě jste zapomněli dodat že jsou ty stovky cibetek uvězněny v malých klecích a krmeny pouze kávou, aby si fajnšmekři pochutnávali!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*