Chmel je nejen nezbytnou surovinou při výrobě piva, pro což se u nás jedná o velmi známou rostlinu. Ta má ale zároveň několik zajímavých účinků na lidské zdraví.
Výskyt: vzhledem k jeho využití při výrobě piva hojně pěstuje v České republice, a to už od 11. století. Jedná se přitom kupříkladu o chmel otáčivý (Humulus lupulus), který u nás roste i planě. Pěstován je ovšem i na mnoha dalších místech světa, přičemž se vyskytuje na všech kontinentech vyjma Arktidy.
Popis a účinné látky: jedná se o popínavou trvalku z čeledi konopovitých. Patří tedy do stejné skupiny jako konopí seté, s nímž má ovšem problémy současná legislativa, ačkoli člověk obě tyto rostliny využívá po tisíciletí. Chmel má v každém případě čtyřhrannou pravotočivou lodyhu a listy jsou dlouze řapíkaté a dlanitě členité. Kvete v květnu a červnu, přičemž samičí květy mají nazelenalou barvu, zatímco samčí barvu žlutavou. Plodem je nažka. Mezi účinné látky patří silice s terpenoidy, flavonoidy, třísloviny, hořčiny či cholin.
Užitečné části: využívány jsou šištice, případně žlázky.
Léčivé účinky chmelu otáčivého
Chmel má několik zajímavých účinků na lidské zdraví. Tak například působí sedativně, může tedy pomoci např. s neklidem, podrážděním anebo při poruchách spánku. Zároveň by měl určitým způsobem snižovat sexuální aktivitu. Účinkuje rovněž při potížích s trávicí soustavou a dokáže povzbudit chuť k jídlu. Chmel také působí diureticky, tzn. močopudně – má tedy pozitivní vliv také na ledviny. Vyzkoušet jej také můžete při svalových křečích nebo při problémech s vředy.
Léčivé účinky chmele otáčivého jsou tedy vskutku zajímavé, musíme ovšem upozornit na jeden paradox. Bylina je totiž nejúčinnější čerstvá, nicméně v tomto stavu může zároveň způsobovat určité komplikace jako např. alergické reakce, podráždění kůže apod. Tyto případné problémy ovšem eliminujte, pokud dojde k usušení. Buď jak buď, obecně se nedoporučuje lidem s depresemi, stejně jako těhotným ženám, neboť může mít určitý vliv na dělohu.
Chmel v kuchyni
Chmelové šištice jsou využívány při výrobě piva, neboť tomuto u nás velmi oblíbenému nápoji dodávají typickou vůni a chuť. Takové uplatnění je pochopitelně všeobecně známé. Co už se však ví podstatně méně, že mladé výhonky chmele bývají používány rovněž jako zelenina, můžete je tedy využít do zeleninových salátů, polévek, naložit je nebo použít jako součást dalších jídel. V tomto ohledu se tedy dosti podobá chřestu lékařskému.
Mladé výhonky mají štiplavou a lehce nahořklou chuť. Konzumovat jej přitom můžete i samostatně, přičemž jejich můžete vylepšit za pomoci trošky oleje, octa, soli (ideálně mořské) a pepře. Stačí 0,5 až 1 gram šištic přelít 150 ml vroucí vody a nechat zhruba 10 minu luhovat. Doma si ovšem můžete jednoduše vyrobit také olej. Stačí do něj naložit šištice a následně jej použít např. do salátů. Podobně jako výše zmíněný chřest je navíc můžete i nakládat.
Využití v kosmetice
Kromě uplatnění při výrobě piva a v kuchyni se chmel používá také při výrobě kosmetických přípravků, ačkoli takové využití je daleko menší. Přesto působí velmi zajímavé na pokožku, kterou dokáže omladit. Vzhledem k tomu, že může působit i protizánětlivě, využití může nalézt i při zánětu žil. Pozitivně ale působí rovněž na vlasy. Někdy se dokonce doporučuje umývat pokrývku hlavy pivem. Obsažené látky totiž mohou pomoci s poškozenými a vypadávajícími vlasy, stejně jako proti třepení a lupům a poskytují výživu vlasovým folikulům.
Pěstování na vlastním pozemku?
Chmel se samozřejmě pěstuje především na chmelnicích, nicméně si jej můžete vypěstovat i na svém pozemku, a to třeba jako okrasnou rostlinu. Potřebuje ovšem větší plochu, na což určitě nezapomeňte. V každém případě si s jeho pomocí můžete zkrášlit zeď domu či plot. Pěstování chmelu otáčivého je totiž jednoduché, stačí mu v podstatě jen dostatek slunce. Na druhou stranu musíme doplnit, že k okrasným účelům se používá zejména chmel japonský (Humulus japonicus).
Chmel je vytrvalá a velice okrasná rostlina. Šplhá do výšky a šištice jsou velice zdobné k dekoracím . Já jimi plním polštářky pro lepší usínání. Z levandulových suchých natí jsem udělala výluk na koupel či do rozprašovače. Mám jí veliké množství a v případě, že by začal výluh kvasit, použiji jej na zálivku jako jíchu. Je to tak dobře? Moc děkuji.