Ananasový meloun (cantaloupe) je často řazen mezi tzv. superpotraviny, neboť přináší mnohé blahodárné účinky pro lidské zdraví. navíc se jedná o skvělé jarní osvěžení.
Výskyt: tato odrůda melounu pochází z Asie, ale postupem času se rozšířila i do dalších oblastí světa. Dnes začíná být populární i v ČR, nicméně výrazně známější je u nás stále vodní meloun.
Popis a účinné látky: cantaloupe neboli ananasový meloun je odrůdou melounu cukrového, patří tedy do čeledi tykvovitých. Někdy je přitom řazen mezi ovoce, jindy mezi zeleninu. V každém případě disponuje kulatými plody, které mohou vážit až 5 kg. Slupka má především šedozelenou barvu a dužina je sytě oranžová. Obsahuje přitom semínka obalená oranžovou slizovitou hmotou. Z účinných látek jmenujme vitamíny (A, B nebo C), minerály (především draslík), vlákninu anebo polyfenolické antioxidanty.
Užitečné části: konzumuje se oranžová dužina.
Léčivé účinky ananasového melounu
Na prvním místě musíme zmínit kladný vliv na kardiovaskulární systém, neboť cantaloupe uvolňuje krevní cévy a snižuje krevní tlak či hladinu cholesterolu. Dále je doporučován ke konzumaci pro zvýšení imunity, neboť stimuluje tvorbu bílých krvinek, které patří mezi hlavní látky obranyschopnosti organismu. Díky přítomnosti velkého množství draslíku navíc snižuje stres a úzkost.
Meloun cantaloupe působí rovněž protizánětlivě. Vysoký obsah vlákniny má také pozitivní vliv na trávicí soustavu, neboť zlepšuje průchodnost střev a zabraňuje zácpě. Podle některých studií tato potravina působí kladně při rakovině i cukrovce (zlepšuje metabolismus inzulinu). Využít ji lze ovšem také zevně. Vzhledem k tomu, že má dobrý vliv na kožní buňky, zlepšuje stav pokožky.
Meloun cantaloupe v kuchyni
Meloun cantaloupe má sladkou chuť, které se podobá ananasu. Nejčastěji se konzumuje čerstvý, přičemž doporučován bývá vychlazený. Nejprve je ale vhodné odstranit semínka. Přidat jej můžete také do ovocných salátů, zmrzlinových pohárů, koktejlů nebo smoothies. Hodí se i do studených polévek a krémů, ale také k masným jídlům. Zajímavou ingrediencí může být i pro ty, kteří si zamilovali grilování, protože tvoří chuťově zajímavou složku dipů či marinád.
Pokud jste ananasový meloun doposud neochutnali, vyzkoušet lze recept na jahodovo-melounový koktejl, který se může stát příjemným osvěžením na jaře či v létě. Rozmixujte 400 g jahod s lžící (třtinového) cukru a vychlazenou vodou a nalijte do sklenice. Následně 250 g melounu cantaloupe zbavte semínek, nakrájejte a rozmixujte s lžící citronové šťávy a dalšími dvěma lžícemi cukru a opět rozmixujte. Vzniklou směs pomalu nalijte na jahodový koktejl. Obě vrstvy by se neměly promísit.
Pěstování ananasového melounu
Ananasový meloun pochází z tropických a subtropických oblastí, což má samozřejmě vliv na jeho nároky. Pěstovat semena lze ale začít už v lednu, přičemž nejlépe klíčí při teplotách nad 20 °C. Doba klíčení přitom činí 10 až 20 dní. Přesadit byste jej měli v dubnu či květnu, protože v této době už obvykle panují vyhovující podmínky. Potřebuje totiž dostatek tepla a světla. Potrpí si také na lehkou a kyprou půdu, která bude disponovat dostatkem živin.
Napište komentář