Camu-camu: perfektní zdroj přírodního vitamínu C. Obsahuje ho 60× více než pomeranče!

Latinský název: Myrciaria dubia

Ovoce Camu Camu s vysokým obsahem viitamínu C.
Ovoce Camu Camu

Název „camu-camu“ zní dosti exoticky a většina lidí v České republice jej zřejmě nikdy neslyšela. Jedná se však o ovoce s vysokým obsahem vitamínu C. Dokonce možná jde o jeho nejlepší zdroj vůbec!

Výskyt: camu-camu je ovoce z Jižní Ameriky, které roste na amazonském stromu či keři s botanickým názvem Myrciaria dubia a postupem času se zřejmě dostane do obecnějšího povědomí i u nás. V západních zemích k tomu již ostatně došlo, a to především pro jeho příznivé účinky na lidské zdraví.

Popis a účinné látky: myrciarie je rod rostlin z čeledi myrtovitých, přičemž jednotlivé druhy vesměs rostou v nížinách v tropických deštných pralesích. Obvykle mají jednoduché, celokrajné a vstřícné listy. Květy jsou čtyřčetné, přisedlé nebo krátce stopkaté. Mají přitom bílou barvu, mnoho tyčinek a zaujmou i sladkou vůní. Plodem jsou kulovité bobule obsahující jedno až tři semena. Právě v plodech se přitom vyskytuje mnoho účinných látek. Z nich musíme jmenovat především vitamín C.

Užitečné části: využívány jsou právě plody, a to jako drobné ovoce.

Camu-camu jako „super-ovoce“

Camu-camu je stále známější i mimo oblast Amazonie, kde z něj mj. připravují džusy či zmrzlinu, ale v poslední době dokonce dostalo nálepku „super-ovoce“. Ptáte se proč? Jak už jsme zmínili výše, asi největší zásluhu na tom má obsah vitamínu C, což je jeden z vůbec nejdůležitějších vitamínů. Plody přitom obsahují až 60× více „céčka“ než pomeranč! Někdy se koneckonců hovoří o tom, že žádná jiná potravina na planetě Zemi tolik vitamínu C neobsahuje, což rozhodně stojí za zdůraznění.

Toto amazonské ovoce, které je fialovo-červené a má tvar bobule, právě díky vysokému obsahu přírodního vitamínu C značně ovlivňuje fungování imunitního systému. A netřeba asi sáhodlouze rozvádět, jak je podstatné, aby naše obranyschopnost fungovala co možná nejlépe. Pak totiž dokáže účinně likvidovat zdravotně škodlivé látky. Pravidelná konzumace camu-camu tedy kupříkladu pomáhá tělu bránit se proti virovým infekcím, tzn. proti chřipce apod.

Navíc obsahuje i velké množství dalších účinných látek, z nichž musíme jmenovat především minerální látky jako železo či vápník, jiné vitamíny (zejména ze skupiny B), antioxidanty, flavonoidy, bílkoviny a aminokyseliny. Camu-camu tak mj. pozitivně působí na fungování mozku a nervové soustavy. Konkrétně podporuje koncentraci a paměť, zároveň uklidňuje a působí antidepresivně, a to bez vedlejších účinků. Doplňme i kladný vliv na vitalitu, přičemž celkově zpomaluje proces stárnutí.

Lze si u nás camu-camu pořídit?

Camu-camu u nás seženete, ale prozatím ne jako čerstvé ovoce. Různé specializované obchody se zdravou výživu ovšem prodávají kapsle a prášek z jeho dužiny. Ten můžete následně použít k přípravě nápojů či k dochucení zmrzliny a cukrovinek obecně. Samozřejmě lze ale praktikovat i přímou konzumaci. V každém případě vám můžeme kapsle i prášek určitě doporučit a nezbývá než doufat, že se camu-camu v brzké době objeví na pultech obchodů i čerstvé.

Prášek z plodů stromu Myrciaria dubia je možné použít i do salátových dresinků, případně jej přidat do jogurtu, a tím si jednoduše připravit ještě zdravější snídani. Uplatnění ovšem může nalézt rovněž v omáčkách či marinádách. Připravit si z něj navíc lze i smoothie plné vitamínu C. Stačí dát jeden (menší) banán, 100 gramů lesního ovoce, půl šálku vařené a vychladlé quinoy, jednu lžíci prášku camu-camu a půl šálku drceného ledu do nádoby. Následně vše rozmixujte ve smoothie makeru či mixéru. V létě se může jednat o velmi zdravé osvěžení.

Pěstování stromu Myrciaria dubia

Jak už jsme zmínili výše, Myrciaria dubia roste v amazonských deštných pralesích. Proto nemá v Evropě příhodné podmínky a není známo, že by se na území „Starého“ kontinentu pěstoval. Ve své domovině se v každém případě pěstuje i na plantážích. Doplňme, že jako ovocná a okrasná rostlina je zde pěstován i příbuzný druh Myrciaria cauliflora. Tento strom rovněž plodí zdravé ovoce (známé jako jaboticaba), přičemž známý je tím, že plody vyrůstají přímo z kmene, díky čemuž vypadá velmi netradičně.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*