Bylinky a stres. Jaké rostliny vám mohou pomoci?

Jasmín pravý účinky a využití
Jasmín pravý

V moderním západním světě na nás působí celá řada stresorů. Mnoho lidí tak sužuje permanentní stres. Ačkoli bylinky nejsou řešením, mohou nám v tomto období pomoci.

Heřmánek pravý

V našich luzích a hájích zřejmě neexistuje člověk, který by neznal heřmánek. Co jste ale možná nevěděli, že tato bylinka z čeledi hvězdnicovitých bývá někdy označována za nejúčinnější zklidňující rostlinu na Zemi, což platí pro tělo i mysl. Působí tedy např. při bolestech, křečích, žaludečních nevolnostech či vyrážkách, stejně jako při nervovém vypětí způsobeným stresem.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je člověkem využíván odedávna. Kromě toho, že účinkuje proti různým zdravotním neduhům, je rovněž znám pro zklidňující účinky. Působí tedy při různých psychických problémech, stejně jako při velkém napětí, které je obvykle spojené s dlouhodobým stresem. V tomto ohledu bývají doporučovány valeriánské kapky, které se vyrábějí ze sušeného či čerstvého kořene kozlíku lékařského naloženého do alkoholu.

Jasmín pravý

Třetí bylinkou proti stresu v našem výčtu je jasmín pravý, který rovněž patří mezi rostliny, jež působí kladně na lidskou psychiku. Zlepšuje totiž náladu, pozitivní vliv má na psychické potíže (deprese, úzkosti apod.) a zklidňuje při zvýšeném vypjetí. Doma si z něj lze připravit jasmínový čaj, ale rostlina je využívána rovněž v aromaterapii, v níž nachází uplatnění jasmínové kapky.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je další rostlinou, jež je známa především pro pozitivní vliv na psychickou rovnováhu. Doporučována přitom bývá zejména v obdobích vyššího nervového vypětí, za které může stres. Stejně jako ostatní výše uvedené bylinky navíc účinkuje i při dalším jevu, jenž je s tímto fenoménem nedílně spojený, totiž s nespavostí. Kvalitní spánek je přitom ve vypjatém období velmi důležitý.

Rozchodnice růžová

Trvalka, která roste v chladných oblastech Asie a Evropy, vypěstovat ji ale lze i v našich podmínkách. Rozchodnice růžová přitom bývá z hlediska léčivých účinků srovnávána se ženšenem. Účinná je právě při ochraně organismu proti stresu, ale navíc podporuje tvorbu serotoninu, takže je doporučována i při depresivních stavech či nespavosti. Opět tedy může pomoci též při dalších psychických obtížích.

Zelený čaj

Ačkoli čajovník nelze zařadit mezi bylinky (jde o strom či keř), nemůžeme nezmínit zelený čaj. Ten obsahuje látku zvanou l-theanin, které příznivě ovlivňuje funkčnost mozku. Zlepšuje kupříkladu soustředění či relaxační vlastnosti, takže uplatnění nachází i v době stresu. Zelené čaje jako např. matcha navíc člověku dodávají energie, přičemž se jedná o výrazně zdravější alternativu kávy.

Další kroky proti stresu

Účinkovat mohou i některé druhy ovoce, a to např. jablka, kiwi anebo rakytník. Vyzkoušet pak můžete rovněž slunečnicová semínka, tibetskou houbu či obyčejný česnek. Nutno dodat, že za vznik stresu je zodpovědné i špatné stravování a nedostatek pohybu, takže je celkově vhodné přejít na zdravější životní styl. Vliv má ovšem i špatné životní prostředí, takže především lidé z města by se měli alespoň jednou za čas vydat do přírody.

Mohlo by vás zajímat: stres je z evolučního hlediska pozitivní. Dokáže totiž aktivovat organismus ve vypjatých situacích. Nebezpečí, která sužovala paleolitické lovce, ovšem modernímu člověku vesměs nehrozí, ale působí na něj řada jiných stresorů. Jejich dlouhodobé působení přitom není zdraví prospěšné. Právě naopak!

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*