Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které se sice léčit nedá, ale lze zmírnit jeho symptomy. V tomto ohledu funguje celková změna životního stylu, léky, ale také některé bylinky.
Plicník lékařský
Plicník lékařský, který roste prakticky po celé Evropě, pomáhá s rozličnými potížemi dýchací cest. Odtud ostatně jeho název. Konkrétně usnadňuje vykašlávání, takže ho lze vyzkoušet při chřipce a nachlazení. Pomáhá ale také se závažnějšími potížemi, ať už se jedná o astma, nebo bronchitidu (zánět průdušek). Z plicníku lékařského si lze připravit čaj, jehož výpary lze rovněž inhalovat. Zároveň se ale může jednat o kuchyňskou ingredienci, protože nať se někdy přidává do zeleninových salátů.
Rýmovník
Další rostlina, která na své účinky poukazuje už svým botanickým názvem. Rýmovník působí pozitivně stejně jako plicník, tedy při chřipce či nachlazení a navíc pomáhá i při několika respiračních onemocněních, a to včetně astmatu. Tato bylinka bývá používána vnitřně, např. ve formě čaje, ale můžete si z ní jednoduše připravit také sirup, případně sprej do nosu. Doporučována je nicméně především inhalace, když navíc v tomto ohledu funguje i při pouhém rozmačkání.
Devětsil lékařský
Při astmatu můžete vyzkoušet rovněž devětsil lékařský, to znamená rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, které jsou někdy přisuzovány až zázračné léčivé účinky. Koneckonců se právě proto říká, že disponuje devíti silami. Čaj z této bylinky s purpurovými květy mj. tlumí křeče při chorobách dýchacích cest. Pokud vás tedy sužuje astma, vyzkoušet můžete i devětsil. Čaj si jednoduše připravíte tak, že necháte stonek či listy louhovat v horké vodě po dobu zhruba 20 minut a následně pijete.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá je nejznámějším druhem rodu kopřiv a zcela běžně se vyskytuje i na území České republice. Tato bylina obsahuje přírodní antihistaminika, takže má kladný vliv na alergie související s astmatem. Navíc pomáhá zlepšit průchodnost zúžených průdušek a nosních dírek, což také ulevuje při tomto chronickém onemocnění dýchacích cest. Z kopřivy dvoudomé si lze připravit čaj či sirup a z čerstvých listů si dokonce můžete udělat chuťově poměrně nezvyklý špenát.
Fialka vonná
Fialka je vlastně pouze lidový název, protože botanické označení této krásné rostlinky, která bývá považována za definitivního posla jara, je violka vonná. Mnoho lidí přitom ani netuší, že jde o účinnou léčivku. Fialka mimo jiné dokáže uvolňovat zahlenění, působí kladně při astmatu i jiných potížích s dýchacími cestami. A pokud už budete mít tuto jarní bylinku doma, můžete udělat i něco pro svou krásu, protože si z ní lze jednoduše vyrobit pleťovou vodu či fialkový olej.
Zázvor lékařský
Na závěr ještě musíme zmínit zázvor lékařský. Jedná se o bylinku, ze které se používá především oddenek, a to jako koření. Využít jej lze ovšem i jinak. V každém případě je nutné uvést jeho protizánětlivé účinky, díky nimž může účinně uvolňovat dýchací cesty. Pomoci tedy může i při astmatu. Doplňme, že ne každému chutná. Pokud do této skupiny patříte, zkuste si připravit zázvorový sirup, případně pečený zázvorový čaj a možná jej vezmete na milost. Jde přitom o ideální nápoje pro chladnější období roku.
Napište komentář