Bukvice lékařská se k léčení požívala už ve starověku. Nic se na tom přitom nemění ani dnes, o čemž koneckonců svědčí i její druhový název.
Výskyt: původní domovinou bukvice lékařské je Evropa, roste tedy přirozeně i v České republice. Vyskytuje se ale také na severu afrického kontinentu a na západě až po Střední Asii.
Popis a účinné látky: bukvice lékařská je trvalka z čeledi hluchavkovitých, která může být velmi nízká (20 cm), ale vyrůst může až do výšky 80 cm. Rostlina je chlupatá, má vzpřímenou lodyhu a její listy jsou vejčité a řapíkaté. Květy se objevují od července do září a mají růžovou či modrofialovou barvu. Bukvice obsahuje silici, hořčiny, třísloviny, cholin nebo kyselinu tannovou. Jedná se tedy o zajímavé účinné látky.
Užitečné části: používá se nať, která je sbírána především na začátku rozkvětu.
Bukvice lékařská a její léčivé účinky
Bukvice lékařská se k léčení požívala už ve starověku. Nic se na tom přitom nemění ani dnes, o čemž koneckonců svědčí i její druhový název. Používána je např. při trávicích potížích, když účinkuje při krvavých průjmech i při dyspeptické poruše. Rostlina má kladný vliv rovněž na psychické problémy. Účinkuje např. při lehké neuróze, depresi či epilepsii. Dále ji můžete vyzkoušet při nespavosti, stejně jako při celkovém psychickém rozrušení, takže uplatnění někdy nalézá při vypjatějších obdobích života.
Bukvice lékařská může pozitivně zapůsobit také v případě, sužují-li vás bolesti hlavy a zubů. Dále dokáže mírně snižovat krevní tlak, takže má kladný vliv i na kardiovaskulární soustavu. Rostlina nachází uplatnění i při astmatických potížích a účinkovat by rovněž měla při revmatu. Někdy se dokonce uvádí i její protirakovinné účinky. Bukvici lékařskou lze navíc používat zevně, a to především k podpoře léčby bércových vředů. Její uplatnění je tedy opravdu dosti široké.
Využité bukvice lékařské
Bukvici lékařskou lze zužitkovat několika způsoby. V kamenných i online lékárnách si kupříkladu můžete pořídit kapky. Nejčastěji se však konzumuje ve formě prášku či nálevu. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet zevně, pak si připravte koncentrovanější odvar. Rostlina má ale širší uplatnění. Její krásné květy se kupříkladu hodí do vázy, kde vydrží dlouho. V minulosti se z bukvice vyráběl šňupací prášek, aktuálně se už ale tímto způsobem nepoužívá. Naopak stále se pěstuje jako okrasná rostlina.
Pokud byste chtěli některý z výše zmíněných léčivých účinků vyzkoušet na „vlastní kůži“, máme pro vás recept na nálev z bukvice lékařské. Lžičku sušené rostliny zalijete šálkem horké vody a necháte několik minut louhovat. Výsledný nálev byste měli pít maximálně třikrát denně. Jestliže máte nějaké zevní potíže, připravit si lze rovněž obklad z bukvice lékařské. V tomto případě stačí nechat listy bylinky 10 minut namáčet ve vlažné vodě a následně přiložit na ránu. Je to tedy velmi jednoduché.
Pěstování bukvice lékařské
Bukvice lékařská je krásná trvalka, proto nachází uplatnění na mnoha zahradách. K jejímu častému pěstování přispívá i skutečnost, že se jedná o odolnou rostlinu, která není příliš náročná. Bukvici lékařské vyhovují především slunná stanoviště a zároveň byste ji měli zasadit do písčité či hlinité těžké půdy. Rostlinu je také vhodné pravidelné zalévat, protože vyžaduje hodně vody. Pokud ji budete pěstovat správně, odměnou vám bude krásná trvalka, jíž lze využít rovněž jako léčivku.
Tip na závěr: o zajímavých účincích bukvice lékařské svědčí skutečnost, že jsme tuto rostlinku zařadili mezi přírodní léky na bolest zubů, které vám mohou ulevit ještě před návštěvou zubaře.
Fotogalerie:
Napište komentář