Buddhova ruka je strom a zároveň citrusové ovoce netradičního názvu a tvaru. Člověku přitom může pomoci s mnoha neduhy. Využívá se ostatně v tradiční čínské medicíně.
Výskyt: Buddhova ruka je dřevina, jejíž původní domovinou je oblast východní Asie, kde i dnes roste nejčastěji. Její plody jsou nicméně stále známější i v dalších částech světa.
Popis a účinné látky: jedná se o menší strom či keř z čeledi routovitých. Jeho větve jsou pokryty dlouhými trny a listy jsou podlouhlé a mají světle zelenou barvu. Květy mají bílou barvu, ale mohou být zabarveny i do purpurova. Plodem jsou citrusy atypického tvaru, které připomínají lidskou ruku, což dalo název celému stromu, který má v buddhismu posvátný charakter. Plody přitom obsahují vitamíny (A a B, ale především C), minerály, organické kyseliny, kumariny anebo silice.
Užitečné části: využívány jsou právě plody.
Léčivé účinky Buddhovy ruky
Buddhova ruka neboli bushukan je citrusové ovoce, které sice u nás není příliš známé, ale už začíná pomalu vstupovat do obecného povědomí. Zaujme totiž nejen svým netradičním tvarem, ale také léčivými účinky, pro které je tradičně využívána v čínské medicíně. Známá je např. svými antioxidačními vlastnostmi, takže organismu pomáhá bránit se proti činnosti volných radikálů, což může mít pozitivní vliv na stárnutí tkání.
Buddhova ruka obsahuje velké množství vitamínu C, díky čemuž posiluje imunitu. Zároveň pomáhá s trávením, neboť účinkuje např. při nechutenství, žaludečních nevolnostech, průjmu, zácpě nebo nadýmání. Doporučována je i při zánětu žlučníku a jater a kladně působí rovněž na kardiovaskulární soustavu, když upravuje krevní tlak i zvýšenou hladinu cholesterolu. Navíc ulevuje od bolesti, lze ji tedy vyzkoušet i při takové příležitosti.
Bushukan v kuchyni
Čerstvou Buddhovu ruku v ČR pravděpodobně neseženete. Můžete si ji však pořídit ve formě tablet, případně si ji sami vypěstovat. Pokud budete mít k dispozici celé plody, vězte, že jsou úzké, a proto neobsahují téměř žádnou dužinu ani šťávu, takže se používá celé ovoce. Hodí se např. do ovocných salátů, dezertů i alkoholických nápojů. Navíc jej můžete použít při přípravě pikantních pokrmů a využít je možné i nastrouhanou kůru, která vůní připomíná fialky.
Vzhledem k tomu, že toto ovoce opravdu velmi pěkně voní, jeho uplatnění se nenabízí pouze v kuchyni. V některých zemích Dálného východu se používá i na provonění pokojů a oblečení. Může mít tedy všestranné využití. Doplňme, že bushukan voní ještě intenzivněji než citrón, takže se jedná o skutečně velmi aromatické ovoce, jež se nemusí nutně hodit pouze ke konzumaci.
Pěstování Buddhovy ruky
Rostlině se nejlépe daří v mírném klimatu. Rozhodně jí nevyhovuje mráz, ale citlivá je také na velké teplo a sucho. Stejně jako v případě ostatních citrusů se ovšem jedná o teplomilnou rostlinu, takže by chladné měsíce měla přečkat v interiéru. Potřebuje přitom dostatek světla a optimální teplota se pochybuje kolem 22 °C. Zároveň je nutná pravidelná zálivka. Buddhovu roku můžete vysadit do nádoby či do volné půdy ve skleníku.
Upozorňujeme: Buddhova ruka vznikla křížením pomerančovníku a cedrátu. Právě ten je společně s mandarinkou a pomelem jedním ze tří původních druhů citrusů, jejichž hybridizací vznikly všechny současné druhy citrusových plodů.
Napište komentář