Brambořík perský: krásná vánoční rostlina, která kvete hlavně v zimě

Latinský název: Cyclamen persicum

Brambořík perský (zdroj: Samphotostock.cz)

Brambořík perský je okrasná rostlina, která se v posledních stává i u nás oblíbenou dekorací na Vánoce. Vypadá sice prostě, ale zároveň krásně.

Výskyt: brambořík perský patří mezi rostliny, jejichž domovinou je východní část Středozemí. Nepochází tedy z Íránu (Persie), k čemuž by mohl odkazovat jeho druhový název. V současné době může volně růst i v České republice, nicméně spíše výjimečně. Navíc nepřežije středoevropskou zimu ve venkovním prostředí.

Popis: jedná se o trvalku z čeledi prvosenkovitých, která dorůstá do maximální výšky 30 cm. Vyrůstá z hlízy, z jejíž horní části rostou dlouze řapíkaté listy, jež tvoří přízemní růžici. Oboupohlavné květy měly původně světlou barvu (bílou až růžovou), ale dnes se vyskytují v mnoha barevných provedeních. Bylinka je přitom oblíbená právě pro pastelové barvy květů, a to i v průběhu vánočních svátků. Květy mohou být ve volné přírodě velké 2 cm, u pěstovaných rostlin ale někdy dosahují délky až 5 cm. Plodem jsou v každém případě kulovité tobolky, které obsahují semena.

Užitečné části: brambořík perský je pěstován jako okrasná rostlina. Není tedy oblíbený pro jednotlivé části, ale pro své celkové vzezření.

Brambořík perský jako okrasná rostlina

Brambořík perský je bylinka, která se dá pěstovat celoročně, a to ve sklenících. Vzhledem k tomu, že ve druhé polovině roku bývá nedostatek kvetoucích rostlin, je v tomto období velmi žádaný. Vypadá přitom opravdu krásně, takže kupován bývá k významným příležitostem, životním jubileím, ale také jako bytová dekorace. Pořídit si je možné i řezané květiny, jež se používají pro květinová aranžmá. Pokud tedy interiér domácnosti rádi zútulňujete za pomoci krásných rostlin, brambořík by vám doma v žádném případě neměl chybět. Uplatnění přitom nalézá i na Vánoce, a to už od 17. století, kdy lidé začali více obdivovat jeho krásu.

Brambořík na Vánoce

Za typickou vánoční květinu byl v dřívějších dobách považován především pryšec nádherný neboli vánoční hvězda. V současné době se nicméně začínají prosazovat i další zástupci světa bylinek. Někteří lidé si už neumí vánoční svátky představit právě bez bramboříku perského, z něhož byla vypěstována spousta kultivarů. Sice vypadají prostě, zároveň ale krásně a dodávají domovu pocit živosti. Zkuste si tedy letošní vánoční svátky zpříjemnit za pomoci této rostliny, u nás ji ostatně seženete v mnoha květinářstvích.

Brambořík perský může být nebezpečný

Brambořík perský nepatří mezi léčivé rostliny. Právě naopak. Může být poměrně nebezpečný. Jeho hlízy obsahují glykosid cyklamín, který může způsobit trávicí potíže a křeče. Proti těmto problémům ovšem může pomoci živočišné uhlí. Ačkoli se cyklamín sušením a vařením ničí, stejně bychom vám konzumaci hlíz v žádném případě nedoporučovali. Navíc musíme doplnit, že u některých lidí, a to především u citlivých jedinců může šťáva z hlízy způsobovat alergické reakce, takže je při manipulaci s bylinkou na místě jistá opatrnost.

Mohlo by vás zajímat: na italském ostrově Sicílie je používána hlíza této bylinky při rybaření, a to jako návnada k omámení ryb. Pro našince je ovšem důležitější skutečnost, že je brambořík perský dáván často do souvislosti s nebezpečnými rostlinami pro psy a kočky. Raději jej tedy udržujte z dosahu čtyřnohých mazlíčků, nebo minimálně sledujte, zda se o něj příliš nezajímají. Zajímavé je, že rostlina neškodí prasatům, ba co víc, dokonce u nich podporuje trávení. To je ovšem skutečně pouze výjimka.

Pěstování bramboříku perského

Brambořík perský je rostlinou, která není vhodná pro pěstování začátečníky. Pokud si ji ovšem pořídíte před Vánoci, v tomto období pokvete tak jako tak. Následně ale většinou rychle uhyne. Za to může nejčastěji především vysoká teplota v interiérech, stejně jako přehnaná zálivka, a to přímo na listy a hlízy. Listy bramboříku se i proto začnou rychle svěšovat a rostlina začne hnít. Budete-li ovšem o rostlinu dobře pečovat, může vám dělat radost opravdu dlouho, někdy dokonce i přes 10 let. Stačí, když hlízy budete udržovat na jaře v suchu a začnete je zalévat až koncem léta, kdy rostliny raší. Pak vám začnou v zimě opět kvést.

Doporučujeme: na Vánoce je pochopitelně možné využít nejrůznější zástupce světa bylinek. Zaměřit se ostatně můžete na naše tipy na přírodní vánoční dekorace a ozdoby. Přečíst si navíc lze i o chutném a zdravém vánočním koření, které stojí za to používat. Letošní Vánoce tak můžete prožít v atmosféře přirozených ozdob, chutí i vůní. Garantujeme vám, že si je zamilujete.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*