Bobkový list (vavřín vznešený): symbol vítězství, ale především hodně zdravé koření

Latinský název: Laurus nobilis

bobkový list a jeho účinky
bobkový list

Mnohé čtenáře zřejmě překvapí, že vavřín vznešený jako symbol vítězství a bobkový list jako koření jsou totožné. Jedná se totiž o jeden strom, resp. o jeho část.

Výskyt: kdo by neznal bobkový list? Vždyť toto koření je již drahně let nedílnou součástí středoevropské kuchyně. Jeho chuť tedy zná snad úplně každý. Méně už se ovšem ví, že se jedná o sušené listy rostliny s názvem vavřín vznešený, který pravděpodobně pochází z Malé Asie, ačkoli je dnes rozšířen daleko za hranice této oblasti a velmi známý je i u nás.

Popis a účinné látky: vavřín vznešený je statný stálezelený strom z čeledi z vavřínovitých, která ve své původní domovině může dorůstat do výšky až 12 m. Roste ovšem dosti pomalu. Jeho listy jsou cca 5 cm široké a 10 cm dlouhé a v sušené formě je mnoho z nás zná z vlastní kuchyně. Jinak má i pěkně vonící kvítky, přičemž plody mají tmavě fialovou až černou barvu. Ačkoli je bobkový list znám především jako koření, má také zajímavé léčivé účinky, pro které byl využíván již v dávných staletích. Obsahuje totiž účinné látky jako bílkoviny, vlákninu, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitamíny (A, B, C či kyselinu listovou) a rozmanité minerály (např. vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík, fosfor nebo draslík).

Užitečné části: využíván je právě bobkový list.

Blahodárné účinky bobkového listu

Vzhledem k obsahu výše zmíněných účinných látek a specifické chuti, byl bobkový list v kuchyni využíván už v dávných dobách. V současné době se ví, že podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Působí rovněž antisepticky, tedy protizánětlivě, stejně jako dezinfekčně. A můžete jej vyzkoušet i jako mírné sedativum, částečně tedy může potlačovat vliv centrální nervové soustavy a může tedy navodit klid, uvolnění i potřebu spánku a snížení úzkosti.

Bobkový list mohou do svého jídelníčku zařadit rovněž lidé trpící diabetem 2. typu, neboť dokáže snižovat hladinu krevního cukru. Pomoci ovšem umí i při revmatických bolestech a artritidě, při bolestech kloubů, kříže, kostí a sedacího nervu. Kladně působí i na močový měchýř a játra. Účinkuje rovněž při dně, migréně nebo otocích. Kromě léčivých účinků lze bobkového listu využít i k odpuzení molů, když jej stačí dát do skříně s oblečením či potravinami.

Využití bobkové listu v kuchyni

V kuchyni jsou používány sušené lity vavřínu, které mají dost výraznou chuť. Proto je lze využít i několikrát. Konkrétně bývají přidávány do omáček, polévek nebo marinád, ale uplatnění nalézají i při přípravě pečeného masa. Během tepelné úpravy ovšem přidávejte až těsně před koncem, jinak dodají pokrmům hořkou chuť. Bobkový list je hojně využíván rovněž při nakládání masa, hub nebo okurek a pro léčivé účinky z něj bývá připravován nálev.

Pokud jste u čtení předešlých odstavců zjistili, že by tato rostlina mohla pomoci i vám, máme pro vás recept na nálev z bobkového listu. Dva středně velké listy vavřínu vznešeného zalijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte 5 minut luhovat. To je vše, pak stačí jen pít. Pokud by vám tento nápoj příliš nechutnal, což se samozřejmě může stát, lze do něj přidat i plátek citronu, případně také med, což jsou shodně další zdravé ingredience.

Pěstování vavřínu vznešeného

Vavřínu vznešenému vyhovují slunná místa a lze jej pěstovat v interiéru i exteriéru. Pokud ji budete pěstovat doma v květináči, potřebovat bude hlinito-písčitý substrát a pravidelnou zálivku a hnojení. V létě byste měli rostlinu přihnojovat jednou za dva týdny, a to tekutým hnojivem. Ačkoli ji chladnější počasí nevadí, přezimovat by měla v místech, kde není pod nulou a ideálně tak 10 °C. V tomto období zároveň nevyžaduje tak častou zálivku. Nezapomeňte vavřín vznešený každý rok přesadit do většího květináče, aby se mu dařilo co nejlépe.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Ricinový olej: zdroj zdraví a krásy celého těla

Nápoje a oleje
12/01/2024 Petr Sivok 0
Ricinový olej je vyráběn ze semen skočce obecného neboli ricinovníku (Ricinus communis), přičemž obsahuje značné množství mastných kyselin. Jeho uplatnění je tedy opravdu široké. Používá se kupříkladu při výrobě barviv, plastů, vosků či maziv. Na [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*