Bazalka posvátná, které se říká i Tulsi, je především v Indii důležitou rostlinou. Její listy jsou podstatnou součástí bohoslužeb a často je využívána i v ajurvédě (tradiční indické lékařství).
Výskyt: původní domovinou bazalky posvátné neboli bazalky indické jsou tropické oblasti Asie, a to především Indický subkontinent. V současné době se ovšem pěstuje i v dalších tropických oblastech světa, takže se jedná o poměrně rozšířenou bylinku.
Popis a účinné látky: bazalka posvátná je jednoletá až víceletá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která měří okolo půl metru, ačkoli někdy dosahuje i výšky kolem 100 cm. Jedná se o hustě větvenou bylinu či polokeř. Listy jsou vejčité, řapíkaté a mají jemně zubaté okraje. Drobné květy mají bílou či nachovou barvu a plody jsou hnědočervené vejčité tvrdky. Z účinných látek jmenujme esenciální oleje, aromatické silice, alkaloidy, fenoly, saponiny, flavonoidy, organické kyseliny, taniny a steroidní látky.
Užitečné části: sbírána jsou mladé listy, ale často i celá nať.
Léčivé účinky bazalky posvátné
Bazalka posvátná, které se říká i Tulsi, je především v Indii důležitou rostlinou. Její listy jsou podstatnou součástí bohoslužeb a často je využívána i v ajurvédě (tradiční indické lékařství). Západní věda mj. potvrdila její kladný vliv na psychiku, a to např. na úzkost. Rostlina dále pomáhá proti negativním účinkům stresu. Užívána je rovněž při potížích se zažíváním a uváděn je i její pozitivní vliv na hubnutí. Uplatnění nachází rovněž pro posílení imunity a jedná se o silný antioxidant.
Bazalka indická kladně působí i na kardiovaskulární systém, když by měla snižovat zvýšenou hladinu cholesterolu i krevního cukru. Používána je rovněž pro pozitivní vliv na pokožku, chrup či zrak. Dokonce se o této bylince někdy hovoří v souvislosti s prevencí diabetu a rakoviny, přičemž by měla celkově omlazovat organismus. Na druhou stranu nebývá bazalka posvátná někdy doporučována těhotným a kojícím ženám, protože potenciální vedlejší účinky nebyly doposud plně prozkoumány.
Využití bazalky indické
Bazalka indická se používá jak čerstvá, tak sušená, a to především ve formě bylinného čaje. Rostlina ovšem není využíván pouze v rituálním kontextu a pro své léčivé účinky. Uplatnění nachází rovněž v thajské kuchyni, kde se její silně aromatické listy přidávají k masu, mořským plodům či do rýže. Listy se vzhledem ke své silné vůni navíc používají i jako přírodní repelent.
Chcete-li tuto rostlinku také vyzkoušet, máme pro vás recept na bylinný čaj z bazalky posvátné. Dvě čajové lžičky čerstvé či sušené natě zalijete 150 ml vroucí vody a necháte zhruba 10 minut louhovat. Ještě než tuto bylinku v kuchyni využijete, měli byste vědět, že se chuťově dosti liší od u nás běžně používané bazalky pravé. Připomíná totiž hřebíček a skořici. Doplňme, že si aktuálně můžete pořídit také kapsle, přičemž v tomto případě způsob užití a dávkování dodržujte dle pokynů výrobce.
Bazalka posvátná a pěstování
Bazalka posvátná je v Indii pěstována přes 3 000 let. Vypěstovat si ji ale můžete i u nás. Rostlina vyžaduje slunná stanoviště, a pak navíc obsahuje nejvíce účinných látek. Půda by měla být lehčí a výživná, ideálně hlinito-písčitá a propustná. Zemina navíc musí být sušší a vhodné je do ní přidat organické hnojivo. Bazalku indickou lze pěstovat v květináči či na záhoně. Při pěstování i přes zimu byste ovšem bylinku měli umísit na světlé místo s teplotou cca 8 až 10 °C.
Doporučujeme: v současné době u nás máte běžně k dispozici i další rostlinky, které jsou součástí ajurvédy. Jedná se např. o pupečník asijský, vrcholák tříslovinný či galgán lékařský, ale také o kurkumu, což je v České republice běžně používané koření, které je součástí mnoha asijských medicín.
Fotogalerie:
Napište komentář