Babské rady na vysoký krevní tlak

Domácí cukr ze stévie
Cukr ze stévie

Vysoký krevní tlak se v současném světě (minimálně na Západě) týká až jedné pětiny obyvatel. Bývá přitom řazen mezi civilizační choroby, které mají na svědomí obrovské množství úmrtí.

Krevní tlak nemusí být pouze vysoký, ale také nízký

Krevní tlak zajišťuje, že krev obíhá po těle. Definuje se přitom jako tlak, jímž působí krev na stěny cév, jimiž protéká. Na krevní tlak mají negativní vliv různé faktory – nadváha a obezita, nezdravá strava, alkohol a drogy, káva a (černý) čaj, zvýšený stres i hormonální antikoncepce. Někdy navíc mohou výkyvy směrem nahoru i dolů způsobovat nemoci. Hypertenze (vysoký krevní tlak) má negativní vliv na kardiovaskulární systém (cévy a srdce) a špatně působí i na některé další orgány. Na ty má navíc neblahý vliv i hypotenze (nízký krevní tlak), při které dochází ke snížení prokrvení srdce, mozku či ledvin, což platí i pro tkáně. Tento problém je ale daleko méně častý.

Bylinky na vysoký krevní tlak

Bylinky mají na lidský organismus mnoho blahodárných účinků a pomoci nám mohou i s vysokým krevním tlakem. Často bývá doporučována meduňka lékařská či levandule lékařská. Kladně působí i rostlina s příznačným názvem srdečník obecný, která nám pomáhá především s potížemi kardiovaskulární soustavy. Z bylinek si lze navíc vyrobit různé zdravé přípravky. Na krevní tlak totiž může pozitivně zapůsobit tinktura z medvědího česneku nebo kopřivový sirup.

Ovoce, zelenina a další potraviny

Mezi minerály, které působí na cévy a roztahuje je, patří draslík. Ten je obsažen v ovoci jako např. v švestkách či banánech, ale také v zelenině, což platí třeba pro rajčata. Na potíže s krevním tlakem můžete vyzkoušet rovněž některé ořechy (např. vlašské) nebo semena (konopná či slunečnicová). Doporučována bývá také stále populárnější pseudoobolivina quinoa, případně mořské řasy jako wakame. Z exotičtějších potravin vám může prospět shitake, tedy velmi zdravá houba z Japonska, stejně jako kokosová voda, která snižuje nejen krevní tlak, ale také hladinu glukózy v krvi.

Omezte některé potraviny a nahraďte je zdravějšími

Pokud bojujete s vysokým krevním tlakem, anebo chcete tomuto problému předejít, měli byste méně solit, případně použít zdravější alternativy jako himálajskou sůl. Omezit je nutné rovněž tučná jídla (kvalitní a zdravé tuky obsahuje např. rybí tuk či lněná semínka), která mj. způsobují obezitu. Na ni má vliv rovněž cukr, takže ke slazení raději použijte stévii sladkou. Na místo kávy a (černého) čaje potom vyzkoušejte zelený čaj matcha, anebo alespoň oolong, který se stupněm (částečné) oxidace nachází mezi černým a zeleným čajem.

Omezte stresory a žijte klidněji

Vysoký krevní tlak způsobuje i samotný život v moderní společnosti, který je uspěchaný a působí na nás různé tlaky. Pokud tedy máte v životě nadměrné množství stresorů, omezte je. Můžete si např. najít lepší práci, což ale není tak jednoduché. Co ale určitě zvládnete, je urovnání vztahů s nejbližšími. Vaší pravidelnou aktivitou by se měly stát procházky na čerstvém vzduchu a vhodná je rovněž jóga či meditace. Navíc si lze pořídit domácí zvíře, neboť různé studie dokazují, že lidem, jež tráví čas s těmito tvory, se krevní tlak po čase snižuje.

Mohlo by vás zajímat: zakončíme-li náš text poněkud odborněji, zmiňme, že zdravý dospělý člověk mívá krevní tlak okolo 120/80 mmHg, což je jednotka tzv. mm rtuťového sloupce. Musíme ale doplnit, že systolický krevní tlak, který označuje nejvyšší tlak krve, by se měl pohybovat mezi 90 a 119 mmHg, zatímco ten diastolický označující nejnižší tlak by měl mít hodnotu 60 až 79 mmHg.

Sdílet příspěvek:

2 komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*