Babské rady na cukrovku. Co byste měli zařadit do jídelníčku, a co naopak vynechat?

Domácí cukr ze stévie
Cukr ze stévie

Cukrovkou u nás trpí přes tři čtvrtě milionu lidí. Ačkoli se jedná o závažné onemocnění, může žít i takto postižený člověk poměrně normální život. Potřebuje ovšem vědět, co jíst, a čemu se naopak vyhnout.

Cukrovka jako civilizační choroba

Cukrovka patří mezi závažná onemocnění, která spadají mezi tzv. civilizační choroby. Ačkoli se vyskytovala už v dobách dávno minulých, v posledních 25 letech se např. u nás počet pacientů více než zdvojnásobil a aktuálně dosahuje čísla přes tři čtvrtě milionu. Ačkoli těžší forma (diabetes I. typu) je autoimunitním onemocněním, diabetes II. typu je mnohem rozšířenější a postihuje především jedince s nadváhou. Vhodnou prevencí je tedy zdravý životní styl. Co ale může prospět při samotném onemocnění?

Stévie sladká

Diabetici by samozřejmě neměli používat cukr ani mnoho dalších sladidel. V současné době však existují výtečné alternativy. Tou nejlepší je rostlina, která se nazývá stévie sladká. Její původní domovinou jsou oblasti Střední a Jižní Ameriky a místní indiáni ji používají jako zdravé sladidlo. Stévie může být asi 30× sladší než cukr, ale její glykemický index je nula! Nepůsobí tedy na hladinu inzulinu, tzn. hormonu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Agávový sirup

Sirup z modré agáve je dnes často uváděn jako zdravé sladidlo, kterým lze v mnoha běžných receptech nahradit bílý, hnědý i třtinový cukr, stejně jako med. Všechna tato sladidla jsou přitom nevhodná právě pro diabetiky. Agávový nektar je z valné většiny tvořen fruktózou, tedy ovocným cukrem, který je pro „cukrovkáře“ výrazně méně problematický než glukóza (hroznový cukr).

Bylinky vhodné pro diabetiky

Mnohé bylinky dokážou díky obsahu účinných látek regulovat hladinu cukru v krvi. Patří mezi ně i takové, které jsou obecně považovány za plevel jako pýr plazivý, pampeliška lékařská či lopuch větší. Mezi dalšími bylinkami, jež mohou pozitivně účinkovat při cukrovce, můžeme jmenovat např. kontryhel obecný, případně podběl lékařský, který díky obsahu zinku zlepšuje využití inzulínu.

Ovoce a zelenina

Diabetici by se některým druhům ovoce měli vyhýbat, a to např. datlím, tedy plodům datlovníku pravého, které obsahují hodně glukózy. Naopak takové třešně bývají někdy lidem s cukrovkou doporučovány, protože dle některých studií podporují produkci inzulínu. Zaměříme-li se na zeleninu, tu by diabetici neměli konzumovat smaženou, neboť konzumace smažených jídel může průběh nemoci zhoršovat. Ačkoli by tedy měl být při cukrovce vhodný např. květák, určitě jej nesmažte.

Další (nejen) babské rady na cukrovku

Hlíva ústřičná je houba, jež bývá doporučována při různých neduzích. Vzhledem k tomu, že snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, je vhodná i pro diabetiky. Při cukrovce nachází díky podobným vlastnostem uplatnění také lněné semínko, případně piniové oříšky. Pozitivně ovšem mohou působit i některá běžně používaná koření, mezi kterými můžeme jmenovat např. římský kmín. Vyzkoušet pak lze také karob, což je zdravá alternativa kakaových bobů, jež se těší stále větší oblibě.

Čemu se při cukrovce vyhnout

Jak už jsme mnohokrát zmínili výše, cukrovka je onemocnění, při kterým se je nutné některým potravinám vyhnout. Do této skupiny patří např. průmyslově zpracované potraviny a polotovary, které mohou obsahovat problematické složky. Vyhnout se je vhodné rovněž bílému pečivu nebo tučnému masu, stejně jako tučným mléčným výrobkům. Doporučovány pochopitelně nejsou ani cukrovinky a slazené nápoje. V neposlední řadě není vhodné používat taková dochucovadla jako kečup, hořčici či majonézu.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*