Arganový olej: elixír mládí, léčitel akné i výživa pro vlasy

Marocké zlato na pleť ale i do kuchyně

Arganový olej

Arganový olej je sice dosti drahý, na druhou stranu se jedná o účinnou ochranu pokožky a vlasů, chrání také před kožními problémy a v neposlední řadě jej lze využít v kuchyni.

Aktuálně je používáno čím dále více rostlinných olejů, a to i méně známých jako CBD, rakytníkový nebo rýžový olej. V posledních letech se navíc dostává do obecného povědomí také tzv. arganový olej, který je především ceněnou přírodní kosmetikou. Nejprve ale trocha teorie. Tento produkt je získáván z plodů stromu argánie trnité (lat. Argania spinosa), který roste výhradně v polopouštích. Původně se sice vyskytoval po celé severní Africe, nicméně v současné době je jeho růst omezen na oblast jihozápadního Maroka, i proto se mu někdy říká marocké zlato.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že arganový olej patří mezi poměrně vzácné produkty. Jeho výroba je navíc dosti složitá, takže není divu, že se jedná o jeden z nejdražších olejů na světě. Přesto je velmi vyhledávaný, a to pro své pozitivní účinky na krásu i zdraví. Zajímavý je již pro vysoký obsah účinných látek, mezi nimiž musíme na prvním místě jmenovat antioxidační tokoferoly. Obsahuje však také esenciální mastné kyseliny, vitamíny A, E a F nebo karoten.

Účinky arganového oleje na pokožku a vlasy

Arganový olej je ceněnou přírodní kosmetikou, která chrání pokožku a vlasy a dokáže si poradit i s různými kožními problémy. Navíc má i další pozitivní účinky, díky nimž zpomalíte proces stárnutí a budete vypadat skvěle…

  • Ochrana pokožky a vlasů. Vzhledem k již zmíněnému vysokému obsahu tokoferolů chrání arganový olej pokožku a vlasy před volnými radikály. Účinně však působí také proti mnoha dalším nebezpečím pocházejících z prostředí. Díky svým vlastnostem zároveň pomáhá účinně odstraňovat make-up, u vlasů zvyšuje sílu, hebkost i lesk a zabraňuje třepení konečků.
  • Kožní problémy. Pokud trpíte ekzémy či akné, zakoupením arganového oleje získáte účinný prostředek, jak se těmto komplikacím bránit. Navíc jej lze použít také při zánětlivých procesech, různých kožních onemocněních, jakož i při drobných poraněních či popáleninách. Jeho vysoká cena je zkrátka vyvážena mnoha blahodárnými účinky.

Arganový olej v kuchyni

Arganový olej se používá rovněž v gastronomii. Jedná se ovšem o poněkud jiný druh než ten, o kterém jsme psali výše. Je totiž tmavší a disponuje výraznějším aroma. Ve své domovině je každopádně hojně používán společně s drcenými mandlemi a medem k výrobě pasty, která se natírá na chléb. Využíván je také k dochucení různých pokrmů. Ačkoli se opět nejedná o právě nejlevnější ingredienci, vězte, že kromě exotické chuti můžete jeho konzumací dosáhnout stabilizace hladiny cholesterolu v krvi.

Proč je arganový olej tak drahý?

Různé druhy argánie jsou dnes ohrožené, ačkoli dříve rostly na celém severu afrického kontinentu. Není tedy divu, že jsou pod ochranou UNESCO, která prohlásila oblast mezi Atlantským oceánem a pohořími Atlas a Antiatlas v roce 1998 za biosférickou rezervaci. Arganový olej je ovšem vzácný i kvůli skutečnosti, že jsou plody tohoto stromu tradičním postupem vytloukány na kamenných mlýncích berberskými ženami, což je náročné, a navíc na jeden litr oleje, jehož výroba zabere zhruba 20 hodin, je potřeba až 30 kg plodů.

Pěstování argánie trnité

Argánie trnitá je jeden z nejstarších v současné době rostoucích stromů vůbec, neboť na Zemi roste několik desítek milionů let. První arganový olej zřejmě vyráběli Féničané, který tento strom objevili při svých zámořských plavbách k severoafrickému pobřeží. Ačkoli dnes roste argánie trnitá pouze v Maroku, lze ji rovněž pěstovat. Od roku 2011 se tak děje např. v izraelské Negevské poušti. Lze ji ostatně vypěstovat i v dalších částech světa, ale stále platí, že je výroba oleje z jejích plodů velmi náročná.

Tip na závěr: podle našich receptů si můžete vyrobit jiné oleje, což je naopak velmi jednoduché. Lze si kupříkladu připravit oreganový, třezalkový nebo levandulový olej, který je vhodný na dočištění pleti či masáž.

Sdílet příspěvek:

Hruškovo papayové tropické smoothie (recept)

Recepty
25/03/2017 Katerina 0
Hruška je velmi bohatá na vitamíny a minerály, zázvor zase dodá jeho typickou chuť a vůni, samozřejmě obsahuje také vysoký obsah vitamínů. Tropicka Papaya obsahuje vitaminy A, B i C a velké množství vápníku, velmi dobrá na trávení [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*