Arašídy jsou semena rostliny, která se nazývá podzemnice olejná. Ačkoli jsou často považovány za ořechy, ve skutečnosti je toto tvrzení naprosto mylné.
Výskyt: tato rostlina z čeledi bobovitých pochází z Jižní Ameriky, kde byla pěstována již v roce 4 000 př. Kr. S člověkem tedy koexistuje dlouhou dobu. Lidé ji přitom používají nejen kvůli chuti, ale také díky léčivým účinkům.
Popis a účinné látky: podzemnice olejná je jednoletá rostlina s chlupatým stonkem, která je řazena do čeledi bobovitých, do níž patří také čočka, hrách nebo fazole mungo či adzuki. Její semena, která se nazývají arašídy, zná snad úplně každý, a to i pod názvem buráky či burské oříšky. Jenže právě poslední označení není tak úplně přesné, respektive je zcela chybné. Arašídy totiž nemají s ořechy vůbec nic společného. Jedná se o luštěninu. V každém případě obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ať už se jedná o bílkoviny, tuky, sacharidy ve formě vlákniny, vitamíny (B5, B9 a E), minerály (železo, hořčík, vápník či zinek) nebo omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
Užitečné části: využívána jsou právě semena, která se nacházejí v luscích.
Arašídy nám mohou pomoci s mnoha neduhy, ale ne bez rizik
Díky obsahu výše zmíněných účinných látek mají arašídy kladný vliv na lidské zdraví. Za zmínku jistě stojí snižování hladiny LDL cholesterolu v krvi, kontrola hladiny krevních cukrů, podpora trávení a metabolismu, pozitivní působení na psychiku nebo navození pocitu sytosti, díky čemuž jsou doporučovány během procesu shazování přebytečných kilogramů.
Ovšem pozor! Konzumace arašídů není tak úplně bezproblémová. Naopak jde o jednu z potravin, která způsobuje potravní intoleranci. Ba co víc, někdy je dokonce označována za nejnebezpečnější alergen vůbec. Ačkoli v České republice dosud nebyl zaznamenán případ úmrtí, v jiných částech světa nejsou takové tragédie výjimečné. Za nejpodstatnější alergeny jsou přitom považovány v arašídech obsažené bílkoviny, a to konkrétně violin a konglutinin.
Jak poznat, že nastal problém? Alergická reakce neboli anafylaktický šok nastupuje velmi rychle a mezi hlavní symptomy patří svědění, vyrážka, nízký krevní tlak anebo otok v krku. Dodejme, že nejproblematičtější jsou pražené arašídy a panenský arašídový alej (lisovaný za studena).
Využití buráků v kuchyni
Arašídy znají asi všichni z různých oslav, kde patří k nejoblíbenějším pamlskům. Chcete-li přitom naplno využít jejich kladný vliv na zdraví, měli byste si je pořídit ještě ve slupce či v lusku. Konzumovat je lze samozřejmě přímo, ale uplatnění nacházejí rovněž ve sladkých pokrmech nebo zeleninových salátech. Mezi oblíbené pochutiny ovšem patří také arašídové máslo. Buď jak buď, arašídy jsou populární rovněž v asijské kuchyni, což asi není překvapující informace pro pravidelné návštěvníky čínských restaurací.
Chcete-li tuto luštěninu začít v kuchyni více využívat, máme pro vás recept na arašídové máslo. Stačí zhruba půl kilogramu arašídů opražit na pánvi či v troubě na 180 °C, a to zhruba po dobu 10 minut. Následně je necháte vychladnout a vložíte do mixéru. Poté je rozmixujete na prášek a přidáte zhruba půl lžičky soli. V závěru přichází opět na řadu mixování. Dělejte to tak dlouho, dokud nevznikne správná (máslová) konzistence.
Pěstování podzemnice olejné
Podzemnici olejnou si můžete sami vypěstovat. Podmínkou je pouze kypřejší půda, která by měla obsahovat písek. Ideální byste ale měli rostlinu předpěstovat v květináči, a to za co nejvyššího přístupu světla a pravidelné zálivky. K vysazení do venkovní půdy by přitom mělo dojít v polovině května, kdy už nehrozí takové riziko přízemních mrazíků. Až podzemnice olejná začne kvést, doporučujeme zalévat méně a po objevení plodů opět začněte s výraznějším zaléváním.
U arasidu jde o to se s nimi neprejidat mnoho a kazdy den jako se to stava v Severni Americe, kde maji dospeli a deti alergické potize casto.
Tak arašídy jsou mastné jak sviňa, takže rozhodně nejsou zdravé – vůbec ne pro cukrovkáře. Navíc je po nich žízeň a pochybuju, že je někdo zapíjí vodou. A kurňa, proč buráky? Arašídy jsou arašídy, tak je to správně. Protože jak sám autor píše, nejedná se o ořechy, tak proč je sám nazývá buráky? (od „burské oříšky“)