Angínovník čínský: pomůže při angíně i jiných problémech

Latinský název: Iris domestica či Belamcanda chinensis

Angínovník čínský a v něm obsažené účinné látky umí dezinfikovat ústní dutinu a krk a uvolňovat hleny, což je velmi vhodné při různých potížích.

Výskyt: jak už napovídá sám druhový název, angínovník pochází z Východní Asie, kde se vyskytuje zejména v tropických oblastech. Není tedy divu, že se jedná o součást tradiční čínské medicíny.

Popis a účinné látky: angínovník čínský (též nazývaný belamkanda čínská) je botanicky řazen do čeledi kosatcovitých. Jde o vytrvalou bylinu, která v některých případech dorůstá do výšky až jednoho metru. Má šedě zelené mečovité listy, po obvodu hladké a na konci zašpičatělé. Kvete od června do září, přičemž květy mohou mít různou barvu, a to buď červenou, oranžovou či zlatožlutou. Plodem je hladká a trojpouzdrá tobolka, která obsahuje semena. Účinnými látkami jsou především třísloviny, flavonoidy, silice a glykosidy.

Užitečné části: využívány bývají listy i oddenek.

Léčivé účinky angínovníku čínského

Zatímco druhový název vypovídá o místě původu, rodové jméno říká mnohé o léčivých účincích této bylinky. Předně se přitom doporučuje žvýkání listů angínovníku (viz níže). Obsažené účinné látky totiž umí dezinfikovat ústní dutinu a krk a uvolňovat hleny, což je velmi vhodné při angíně, kašli, zánětech a nemocech krku nebo dýchacích cest. Zároveň se často hovoří i o pozitivních účincích na hlasivky, takže jej mohou vyzkoušet také lidé, kteří potřebují mít tuto část těla v naprostém pořádku.

Kromě listů je velmi účinný také odvar ze sušeného oddenku, který lze využít při různých dalších neduzích. Mezi nejzajímavější nepochybně patří kladný vliv při revmatických potížích či během problémů se zažíváním, jakými jsou např. zácpa nebo nadýmání. Angínovník čínský působí rovněž močopudně, což také není zanedbatelné. V tradiční čínské medicíně se používá i při hadím uštknutí, tuto vlastnost však v našich podmínkách naštěstí asi příliš nevyužijeme.

Pozor na správné užívání angínovníku!

Angínovník čínský stačí vypěstovat (viz níže), následně utrhnout či odstřihnout list a začít ho žvýkat. Možná pak budete sami překvapeni, jak obsažené účinné látky působí rychle a efektivně. Nebývá však doporučováno žvýkání častější než šestkrát denně. Angínovník totiž vyjma výše uvedených látek obsahuje také některé alkaloidy, díky čemuž může při nadměrné konzumaci působit mírně toxicky. Existují i zprávy o alergických reakcích, jež se mohou projevit otokem dýchacích cest, ale ty jsou spíše výjimečné. Rostlině by se nicméně měli vyhnout alergici, malé děti a těhotné ženy.

Využití angínovníku čínského

V případě, že vás bolí krku nebo v případě dezinfekce ústní dutiny, si zkuste utrhnout přibližně 1 cm velký kousek listu, vložte do úst a zhruba půl minuty žvýkejte. Opakujte zhruba čtyřikrát a šestkrát za den. Musíte se ovšem připravit na to, že chuť listu je pálivá a nepříliš příjemná. Především ale musíme upozornit na skutečnost, že byste jej vzhledem k výše uvedeným důvodům měli zase vyplivnout. Rozhodně ho tedy nepolykejte. Minimálně by vám potom mohlo být nevolno.

Listy a oddenek ovšem můžete využít také k výrobě různých zdraví prospěšných přípravků. Výše jsme se zmínili o odvaru, při jehož přípravě stačí nechat 2 g sušeného oddenku vařit 10 minut ve 200 ml vody a následně nechat cca 20 minut louhovat. Pomoci s různými neduhy vám ovšem může i tinktura, kdy stačí rostlinu nasekat zalít alkoholem (např. 40% vodkou), nechat zhruba měsíce odstát a pak už jen scedíte. Používejte ovšem pouze jako kloktadlo, nepolykejte! 

Jak angínovník čínský pěstovat?

Není to složité. Můžete ho pěstovat jako pokojovou rostlinu. Vzhledem k tropickému původu ovšem potřebuje sluneční světlo, takže byste jej měli umístit blíže k oknům. Zalévat pak nemusíte nijak přehnaně a vhodné je i přihnojení zhruba jednou za dva týdny. Mezi jarem a podzimem lze angínovník čínský zasadit i do venkovního prostředí. Na zimu byste ho ovšem měli přemístit do většího tepla, ačkoli může přežít i venku a na jaře opět obrazit. Přečtěte si také, kdy je ideální čas začít s pěstováním angínovníku a rýmovníku.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

41 komentářů

  1. dobry den,mam zajem o semenace z anginovniku .Je nas vic v rodine,muzu tedy poprosit o vice?
    Poslete mi prosim,zaplatim i jestli mate jine bylinky,ktere nemame?
    Odesel mi Zensen pravy a petilisty-v me letni delsi nepritomnosti.
    Nema nekdo odnoze? Dekuji za zpravu AD

      • Kdysi jsem koupila anginovník od nějakého bylinkáře na trhu. Řekl,že je trvalka a já ho strčila do zahrádky pod smrk.Skoro žádná hlína,jenom prach. Nechávám ho tam i přes valašskou zimu a roste a kvete tam furt. Až ted tu čtu,že by se o něj mělo pečovat. Anna

  2. Dobrý den, mám semínka belamcandy chinensis. Rád vám je pošlu. Vysévám je do běžného výsevního substrátu při pokojové teplotě, udržuji stálou vlhkost (pod folií nebo sklem) a čekám. Klíčení trvá dlouho 2 měsíce i déle. klíčí mi jenom část semen.Honza

  3. Dobrý den mám semínka belamcandy chinensis. Rád Vám je pošlu. Belamcanda se množí oddenky nebo ze semen. Výsev provádím do běžného výsevního substrátu při pokojové teplotě, udržuji stálou vlhkost a čekám. Doba do vyklíčení je poměrně dlouhá 2 měsíce i déle a klíčí mi pouze část semen. Honza

  4. Dobrý den, měla bych zájem o semenáček angínovníku. Dejte prosím vědět, zda ještě máte. Děkuji. Katka

  5. Dobrý den paní Peřinová, měla bych také zájem o semenáček anginovníku, pokud ještě máte, chtěla bych si ho od Vás koupit.Děkuji moc Němcová Božena.

  6. Dobrý den. Rád bych se zeptal jak se zálivkou na zimu u angýnovníku a jestli přihnojovat, jak často a čím nejlépe. Mám ho prvním rokem ze semen, tak zkušenosti nemám žádné.
    Moc děkuji za rady.

    • Zalévám stejně jako ostatní pokojovky….nemá rád sucho ale ani stání ve vodě, prostě tak akorát. Hnojím jen přes léto přírodním hnojivem, žádná chemie z obchodu.

  7. Kdybych tušila, že je o angínovník takový zájem… celé léto odkvetlé kvítky odstraňuji, kvůli většímu kvetení. Vyhodila jsem tedy spousty semínek…škoda. Já ho koupila na nějaké výstavě květin, jezdím pravidelně do Budějovic, Čimelic..vždy ho tam vidím, včetně dalších zajímavostí jako rýmovník nebo čínské byliny. Celé léto je mám venku v polostínu a nádherně stále kvetou až do konce září. Na zimu dávám květináče na okno do domu, jsou dekorativní i jen s listy. Jinak ho mají jako květinu v zahradnictvích Kruh, Krulichovi, Weiss…stojí pár korun. A rozhodně doporučuji i rýmovník, roste jako o život i když nekvete, ale ta vůně a užitek k tomu 🙂

    • Dobrý den,
      dnes jsem poslouchala ráno vysílání českého rozhlasu Liberec kde upozornilovali na výborné účinky angínovníku při léčení různých nemocí/anginu a pod. a také při odvodnění/.Toto jsem slyšela poprvé a tak jsem se ihned šla podívat na internet, kde jsem se o tomto dozvěděla více. Prosím vás proto o zaslání na dobírku semene anginovníku a také o jeho pěstování v bytě. Děkuji vám a jsem s pozdravem Zden Kornasová

      • Dobrý den, jak jsem psala výše, všechna semínka jsem bohužel nechtěně likvidovala. Ale mají rostlinu v zahradnictvích Krulichovi, Weiss…jinak stačí běžná zemina pro pokojové kytky nebo pokud máte doma kompost…

    • Dá se množit semeny,po odkvětu jsou v tobolce,musí se nechat dozrát.Mě se po dvou letech objevily nové rostlinky přímo v květináči vedle původního,pak stačí rozesadit.

    • Přesně tak, nové lístečky se mi objevují v celém květináči, když povyrostou, stačí rozesadit. Ze semínek jsem ještě nezkoušela, prý musí projít stratifikací.

  8. Sháním ho už roky, buď ho nikdo nemá a nebo (…a to většinou- ho nikdo nezná). Kde se dá sehnat prosím?

    • Dobrý den. Dá se sehnat v Třebíči. Prodává ho paní nad zámkem v Třebíči v takové uličce, jak se jde k pivovaru…Nevím, zda je to klasická bylinková zahrádka nebo zda prodává jen přebytky, ale anginovník má, taky jsem si jednu rostlinku koupila…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*