Léčivé účinky anděliky lékařské byly známy již v daleké minulosti a pro mnohé z nich je využívána dodnes. Tato bylinka pomáhá s různými neduhy.
Výskyt: andělika se původně vyskytovala ve studených částech Evropy, a to především ve Skandinávii, Grónsku apod. Postupem času se ovšem začala pěstovat i v jiných oblastech a nakonec zplaněla také ve střední Evropě včetně České republiky. Navíc se odedávna vyskytuje i v severních oblastech Asie.
Popis a účinné látky: jde o statnou dvouletou až víceletou rostlinu z čeledi miříkovitých, kam patří rovněž celer, kopr nebo petržel. Její výška totiž může přesahovat i 2 metry. V prvním roce života tvoří andělika lékařská růžici přízemních listů, zatímco v dalších letech kvete. Květy jsou oboupohlavné, přičemž se objevují od července do poloviny srpna. Plodem jsou dvojnažky, které ovšem přináší pouze jedinkrát a následně hyne. Mezi zajímavé účinné látky patří hořčiny, silice, flavonoidy, třísloviny, tanin nebo pektin.
Užitečné části: rostlina je sbírána především pro svůj kořen a semena, jež obsahují účinné látky ve velké míře.
Léčivé účinky anděliky lékařské
Léčivé účinky anděliky lékařské byly známy již v daleké minulosti a pro mnohé z nich je využívána dodnes. Tato bylina například podporuje trávení a tlumí nadýmání, zároveň působí kladně při nechutenství i žaludeční neuróze. Navíc pomáhá organismu s látkovou přeměnou (metabolismus) a dokáže stimulovat nervovou soustavu. Kromě toho může pomoci s přemírou stresu a s komplikacemi dýchacích cest. A užívána bývá rovněž pro své potopudné a močopudné účinky.
Andělika lékařská umí rovněž regulovat činnost žláz s vnitřní sekrecí, stimuluje srdce, zpevňuje cévní stěny a užívá se rovněž jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Ženám je doporučována i při menstruačních bolestech. Významné je rovněž její vnější použití, a to konkrétně jako součást koupelí při revmatických onemocněních a bolestech svalů. Ovšem pozor! Rostlina by neměla být používána v období těhotenství a kojení ani při zánětech ledvin a vředech.
Upozorňujeme: anděliku lékařskou byste ostatně neměli užívat ani za normálních okolností ve větším množství a dlouhodobě. Pak totiž může negativně působit na pokožku, která se stane náchylnou na sluneční záření.
Kuchyňské použití anděliky lékařské
Andělika má nahořklou chuť a silnou vůni. Používá se tedy jako koření, a to např. do polévek, omáček či salátů. Semena či kořen této bylinky jsou navíc díky své aromatické vůni využívána k přípravě různých likérů. Vzhledem ke svým léčivým účinkům se přitom často jedná o likéry žaludeční. Semena anděliky lékařské se také používají k přípravě čajů. Nicméně vzhledem k výše uvedeným vedlejším účinkům byste to s jejich užíváním neměli v žádném případě přehánět.
Pro všechny, kteří tuto bylinku doposud nevyzkoušeli, máme recept na andělikové víno. Nejprve zalijete 5 lžic nasekaného kořene červeným vínem a necháte luhovat při teplotě zhruba 20 °C. Občas je vhodné protřepat. Následně už jen přecedíte a máte hotovo. Připravit si lze rovněž andělikový čaj. Stačí vařící vodou zalít polovinu lžičky nadrceného kořene, následně nálev vylouhovat a scedit.
Andělika lékařská a pěstování
Andělika lékařská má nejraději polostín, proto ji nevysazujte na přímé slunce. Umístit byste ji měli do teplé humózní zeminy. Bylinka navíc vyžaduje pravidelnou zálivku. Pěstuje se přitom ze semen, která je doporučováno vysít do menších květináčů či sadbovačů v průběhu podzimních měsíců. Teprve s příchodem jara byste měli vzešlé rostlinky přesadit na venkovní stanoviště, a to optimálně do hluboké půdy. Andělika totiž tvoří výrazný kořenový systém.
Fotogalerie:
Napište komentář