Jablečník obecný můžete použít k přípravě léčivého čaje nebo sirupu, různých bylinných tinktur, ale bývá přidáván také do bylinných vín.
Výskyt: jablečník byl původně rozšířen ve Středomoří a Střední Asii, kde jej lidé využívali odedávna. Postupně se ale začal šířit, a tak ho lze v současné době nalézt i v Severní Americe anebo v Austrálii a Oceánii.
Popis a účinné látky: tato trvalka patří stejně jako mnoho dalších léčivých bylinek (např. dobromysl) do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá přitom do výšky půl metru, ovšem někdy lze objevit i vyšší bylinky. Jablečník obecný má přímou a chlupatou lodyhu a oválné až vejčité listy. Kvete v průběhu letních měsíců a jeho drobné květy mají bílou barvu. Listy i květy přitom voní po jablkách, díky čemuž také získala rostlina svůj název. Mezi účinné látky se řadí silice, třísloviny, saponiny, hořčiny, kyselina ursolová či pryskyřice.
Užitečné části: z jablečníku bývá používána především nať.
Léčivé účinky jablečníku obecného
Bylinka byla pro své léčivé účinky používána již v dobách dávno minulých. I dnes je přitom využívána v lékařství a mezi vyznavateli zdravého životního stylu. Příznivě totiž působí např. na dýchací cesty. Doporučována je jak při onemocněních, včetně nemocí plic, tak k podpoře odkašlávání. Obsažené hořčiny navíc podporují tvorbu žluče, čímž se stává účinnou rovněž při chorobách tohoto vakovitého orgánu, ale také jater, ve kterých žluč vzniká. Zároveň umí pomoci se žlučovými kameny, což je také její velmi zajímavá vlastnost.
Pokud vás sužují potíže s trávením, jablečník ho usnadňuje a podporuje chuť k jídlu. Na trávení má klidný vliv i díky svému působení na žaludek a střevní parazity, přičemž může pomoci i při problémech s průjmy či zácpou. Ženám bývá někdy doporučován i v menstruačním období, neboť zmírňuje bolesti. Navíc pomáhá s čištěním krve, účinný je při srdeční arytmii a uvolňuje nervovou soustavu. Zároveň se nabízí i zevní využití, neboť díky jablečníku se lze lépe zbavit špatně se hojících a hnisavých ran. Má totiž rovněž protizánětlivé účinky.
Doporučujeme: u jablečníku obecného nejsou sice známy žádné vedlejší účinky, ale dlouhodobá konzumace není obecně příliš doporučována.
Konkrétní využití jablečníku
Bylinku můžete použít k přípravě léčivého čaje nebo sirupu, různých bylinných tinktur, ale bývá přidávána také do bylinných vín. Navíc ji nepochybně znají i včelaři, protože se jedná o perfektní nektarodárnou rostlinu. Pokud jste ji tedy doposud neznali, je na čase to změnit a můžete ji okamžitě začít využívat (nejen) v domácnosti.
Recept na jablečníkový čaj: dvě lžičky natě jablečníku zalijete 2,5 dl vroucí vody a necháte 5 minut vyluhovat, čímž se uvolní účinné látky.
Recept na jablečníkový sirup: zhruba 10 g suché natě vložíte do 0,75 l studené vody a necháte přes noc smíchané. Následně scedíte a vaříte s 0,5 kg cukru, dokud tekutina zhoustne.
Pokud si budete chtít jablečník usušit, nať stačí volně zavěsit ve svazečcích na napnutých provázcích, případně nechat ve stínu za dobrého přístupu vzduchu. Teplota by přitom nikdy neměla překročit 40 °C, což je důležitá informace především pro ty, kteří chtějí bylinku sušit v sušičce. Jestliže si ji takto připravíte, budete ji moci využívat po celý rok. V některých obchodech si navíc můžete pořídit řezanou a sušenou nať, což je asi jednodušší cesta. Bylinku si však můžete rovněž vypěstovat, což rovněž není nijak složité.
Jablečník obecný a pěstování
Tuto bylinku lze považovat za teplomilnou a světlomilnou, čemuž byste také měli přizpůsobit její případné pěstování. Rostlina má ráda teplá a slunná stanoviště, přičemž jí vyhovuje spíše sušší podnebí. Dobře poroste rovněž v lehčích, dobře propustných půdách. Umístit ji můžete na záhony, skalky nebo štěrkové a písčité stráně. V České republice navíc roste i ve volné přírodě, hojněji ovšem pouze na jižní Moravě. Vyskytuje se přitom především na rumištích, podél cest, plotů, v křovinách a na pastvinách.
Fotogalerie:
Napište komentář