Mařinka vonná (svízel vonný): účinné přírodní antidepresivum

Latinský název: Galium odoratum

Mařinka vonná (zdroj: vlastní galerie autora)

Mařinka vonná neboli svízel vonný je léčivá rostlina, která bývá často označována za účinné přírodní antidepresivum. Má ovšem i další pozitivní účinky.

Výskyt: mařinka vonná je původní název rostliny, která se dnes nazývá spíše svízel vonný. V každém případě je tato bylinka rozšířená prakticky po celém evropském kontinentu, kde může růst v poměrně hustých porostech, a to především v listnatých lesích. Navíc se vyskytuje také na západě Asie a v Severní Americe. Izolovaně však roste i na dalších místech světa.

Popis a účinné látky: mařinka vonná je vytrvalá rostlina, která dorůstá do maximální výšky 30 cm. Má plazivý oddenek, přímou lodyhu a její listy jsou přeslenité, eliptické, na vrcholu špičaté a na okrajích drsné. Květy, které se objevují v květnu a červnu, jsou drobné a mají bílou barvu. Bylinka obsahuje kumarinový glykosid, ale také hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, silice nebo vitamín C. Jedná se tedy o zásobárnu mnoha účinných látek.

Užitečné části: používají se listy, častěji ale celá nať, kterou si můžete usušit a používat ji v průběhu celého roku.

Léčivé účinky mařinky vonné

Jak už jsme zmínili, mařinka vonná obsahuje kumarinový glykosid, z něhož se uvolňuje kumarin. Tato látka je přitom známá pro své zklidňující účinky. Na nich se navíc podílí i další obsažené látky. V každém případě tuto bylinku můžete vyzkoušet při depresivních stavech či v nadměrně stresových obdobích, které se někdy projevují nervovým vyčerpáním. Použít ji lze rovněž při úzkostech nebo nespavosti, takže není divu, že je obecně považována za účinné přírodní antidepresivum.

Mařinka vonná ovšem může pomoci také s dalšími neduhy. Pozitivně působí např. na trávení, když pomáhá při nadýmání, ale kladný vliv má rovněž při bolestech břicha nebo křečích. Zmínit musíme rovněž její diuretický účinky, působí tedy také močopudně. Tato rostlina navíc nachází i zevní uplatnění. Pak totiž může pomoci s drobnými poraněními, případně s hnisavými ranami. Pokud si tedy tuto bylinku vypěstujete (viz níže), může se vám hodit při nejrůznějších potížích.  

Upozorňujeme: mařinku vonnou byste i přes všechny její pozitivní účinky neměli používat dlouhodobě, neboť je považována za mírně jedovatou rostlinu s určitými negativními vlivy. Mezi nejčastější obtíže přitom patří bolesti hlavy, takže pokud vás při jejím užívání postihnou, raději bylinku na nějakou dobu vynechejte.

Mařinka vonná v kuchyni

Mařinka vonná, resp. její listy příjemně voní po kumarinu, takže se jedná o aromatickou kuchyňskou ingredienci. Odtud ostatně druhový název rostliny. Pokud byste ji chtěli využít v kuchyni, na severu Evropy se kupříkladu používá k dochucování uzenin. Na zbytku „Starého“ kontinentu nicméně nachází uplatnění především při přípravě alkoholických nápojů. Někde se používá k dochucení piva a vína (včetně šampaňského), stejně jako koňaku či benediktýnky (tradiční bylinný likér).

Pokud chcete mařinku vonnou využít především pro její léčivé účinky, můžete si ji připravit společně s dalšími bylinkami. Takovou bylinnou směs, kterou tvoří rovněž dobromysl, máta, třezalka a heřmánek, můžete využít např. ke koupeli, tedy k odstranění vnějších potíží. Z této bylinky si ovšem můžete jednoduše připravit také nálev, když stačí jednu lžičku sušené nati přelít 250 ml vroucí vody, zakrýt a nechat 5 až 7 minut louhovat. Pak už jen scedíte a budete pít po doušcích. Doporučována je přitom maximálně jedna lžička mařinky denně.

Upozorňujeme: kumariny obsahují i další léčivé rostliny, které jsou hojně využívány i jako kuchyňské ingredience. Patří sem např. bedrník anýz nebo černucha setá, jejíž semena se nazývají „černý kmín“.

Pěstování mařinky vonné

Pokud si budete chtít koupit semena rostliny, nezapomeňte, že se dnes také často nazývá svízel vonný, pod kterým bývá prodávána. Rostlině v každém případě vyhovují polostinná stanoviště a vlhčí humózní půda, což jsou podmínky, které panují v místech jejího přirozeného výskytu. Bylinku je možné pěstovat rovněž v nádobách. Musejí být ovšem prostorné a opět umístěné v polostínu. Pokud je tedy umístíte ven, měli by mít své místo např. pod vyššími keři, kde panují optimální podmínky.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Vanilka: zdravé koření nejen pro vánoční období

Koření a kuchyně
04/10/2021 Petr Sivok 0
Vanilka je oblíbené koření, které má mnoho lidí spojené s Vánoci. Jenže používat ho lze celoročně, neboť se jedná o zdravou kuchyňskou ingredienci. Vanilka je v České republice běžně používané koření. Někoho tedy možná překvapí, že [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*