Citrónová tráva: skvělá bylinka při přípravě moderních pokrmů. Navíc je zdravá

Latinský název: Cymbopogon citratus

Citrónová tráva a její účinky
Citrónová tráva

Citrónová tráva jsou listy rostliny s názvem voňavka citrónová. Kromě toho, že se jedná o zajímavou kuchyňskou ingredienci, může také kladně působit na naše zdraví.

Výskyt: původní domovinou voňavky citrónové je oblast jihovýchodní Asie (pravděpodobně Thajsko). V současné době se ale pěstuje i na dalších kontinentech, a to v subtropických oblastech Afriky, Ameriky a Austrálie. Vypěstovat si ji nicméně můžete i v našich podmínkách (viz níže).

Popis a účinné látky: tato vytrvalá tropická tráva z čeledi lipnicovitých, resp. její dlouhé zelenošedé či zelenomodré listy mohou občas dorůstat až do výšky 1,5 metru. Své druhové jméno přitom získala díky příjemné citrónové vůni, za což mohou obsažené látky. Z těch opravdu účinných musíme uvést především silice a flavonoidy, díky kterým může rostlina působit kladně na rozličné zdravotní neduhy,

Užitečné části: používány jsou listy.

Citronová tráva a léčivé účinky

Citrónová tráva je používána pro své povzbuzující účinky, takže ji můžete vyzkoušet, až budete potřebovat energii na práci či další aktivity. Zároveň pomáhá udržet koncentraci a podporuje paměť. Celkově pak působí kladně na funkce mozku, takže je doporučována i při depresivních stavech, stresu, psychické únavě a nervových onemocněních. Pozitivní vliv má rovněž na trávení, neboť dokáže zatočit s různými trávicími problémy, nadýmáním či průjmy. Vyzkoušet ji potom můžete i v případě překyselení žaludku.

Dalším nezanedbatelným účinkem citronové trávy je podpora léčby běžnějších onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení či horečka. Doporučit ji lze i při bolestech hlavy a astmatu. Citronovou trávu je přitom možné používat nejen vnitřně, ale i vnějšně. Kladný vliv má např. na mastnou pokožku, ale také na různé plísňové choroby anebo revma. Využití voňavky citrónové je ovšem ještě širší, protože uplatnění nenachází pouze jako léčivka, ale také jako chuťově a aromaticky zajímavá kuchyňská ingredience…

Citronová tráva v kuchyni a kosmetice

Vzhledem k tomu, že má tato tráva citronovou vůni, poměrně široké uplatnění nalézá při přípravě pokrmů. Na rozdíl od citronu navíc není tak kyselá. Přidávána je do salátů či polévek, ale bývá používána i k přípravě či dochucení různých nápojů. Příjemná vůně navíc citronovou trávu předurčuje i pro využití v kosmetice, zvláště když obsažené silice působí pozitivně na pleť. Vyráběny z ní jsou tedy parfémy, toaletní vody a bývá součástí aromatických koupelí.

Pokud byste chtěli tuto zdravou kuchyňskou ingredienci vyzkoušet, máme pro vás recept na čaj z citronové trávy. Jednu lžičku sušené rostlinky zalijete cca 250 ml horké vody. Pak už jen necháte zhruba 5 minut louhovat a scedíte. Připravit si navíc můžete i ledový čaj, který může obsahovat nejen citrónovou trávu, ale také limetu a mátu. Tyto tři ingredience vlastně stačí smíchat s vaším oblíbeným sáčkovým čajem, výsledný nápoj jen dáte do lednice vychladit a můžete pít např. v průběhu letních veder.

Tipy pro pěstování voňavky citronové

Voňavka citronová potřebuje ke svému růstu vyšší teploty. To znamená, že s příchodem mrazů ji budete muset přesunout dovnitř. Venku jí vyhovuje přímé slunce a stanoviště, které je chráněno před větrem. Zároveň potřebuje větší množství vody, ale se zaléváním to nepřehánějte. Květináč, do kterého ji zasadíte, by měl mít hloubku a šířku minimálně 50 cm. A pokud se vám ji vlastně ani pěstovat nechce, vězte, že citronová tráva v sušené formě je u nás běžně k dostání, takže si ji můžete koupit v mnoha obchodech.

Mohlo by vás zajímat: do čeledi lipnicovitých patří kromě citrónové trávy také rostliny známé jako obiloviny. Jedná se tedy např. o kukuřici, žito nebo oves.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Domácí šípkový likér – zachová účinné látky a vitamíny

Oleje, masti a tinktury
12/11/2019 Katerina 0
Šípky obecně obsahují velké množství vitamínů (především céčka a áčka), pročež je součástí lidového léčitelství už 1 000 let. Šípky jsou zároveň silným antioxidantem, pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním (vliv mají např. na nižší cholesterol), účinkují při paradentóze a podílí se na detoxikaci [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*