Rýmovník je léčivkou, která efektivně účinkuje při nachlazení, rýmě i bolestech v krku, a to díky obsahu vonných silic. Z této rostliny si můžete připravit nejen tinkturu nebo sirup, ale také hojivou mastičku, která vám pomůže nejen s regenerací odřeného nosu, ale zároveň uvolňuje ucpaný nos.
Připravíme si:
- domácí sídlo, bambucké máslo či kokosový olej
- dvě hrsti nakrájeného rýmovníku
- půl hrsti levandule, heřmánku a měsíčku lékařského
- vitamín E
- esenciální olej – eukalyptus
Fáze 1: Doma vypuštěné vnitřní sádlo necháte rozpustit na mírném plameni. Použít ale můžete i bambucké máslo, případně kokosový olej (pak ale doporučujeme přidat i včelí vosk pro požadovanou konzistenci).
Fáze 2: Do rozpuštěného sádla přidáte dvě hrsti nakrájeného rýmovníku (listy i stonek) a po půl hrsti levandule, heřmánku a měsíčku lékařského. Tyto bylinky umocňují hojivé a dezinfekční účinky mastičky. Necháte na mírném plameni (nebo raději ve vodní lázni) jednu hodinu.
Fáze 3: Na druhý den rozehřátí opakujete další hodinu. Potom mastičku scedíte přes plátýnko. Do hotové masti přidáte pár kapek vitamínu E, který regeneruje pokožku a současně prodlužuje trvanlivost mastičky. Dále lze přidat i pár kapek esenciálního oleje – eukalyptu, který podporuje dýchání a přináší uvolnění při nachlazení, které provází ucpaný nos a dutiny.
Fáze 4: Ještě tekutou mastičku dáte do vhodných skleniček nebo kelímků, necháte zatuhnout a budete uchovávat v chladu.
Použití: Rýmovníková mast má blahodárné účinky, i když ji vyrobíte jen z rýmovníku, bez ostatních bylinek, které „jen“ zvyšují její léčebný účinek. Při rýmě si natírejte nos i čelo. Natírat si ji ale můžete i na hrudník při kašli a nachlazení. Malým dětem lze natírat i plosky nožiček.
Napište komentář