Prvosenka jarní (petrklíč) je bylinka, která patří k prvním poslům jara. Navíc ale může působit kladně na lidské zdraví, takže se rovněž jedná o zajímavou léčivku.
Výskyt: petrklíč můžeme nalézt především na asijském a evropském kontinentu, a to i na chladnějších místech. Jak známo, roste také v Česku, nicméně zde je zařazen mezi vzácnější až ohrožené druhy.
Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi prvosenkovitých, která není nikterak vysoká, když dorůstá do maximální výšky 25 až 30 cm. Oddenek je válcovitý a listy přízemní v růžici. Rostlina má krásně žluté květy a jako jeden z poslů jara kvete již od počátku dubna (obvykle do poloviny května). Jejím plodem je tobolka. Z účinných látek se v prvosence vyskytují především saponiny, flavonoidy, flavony, glykosidy a silice.
Užitečné části: používají se květy, oddenek či kořeny, někdy však také listy.
Účinky petrklíče na lidské zdraví
Z léčivých účinků petrklíče zmiňme nejprve její efektivní uvolňování hlenů. Zároveň tedy umožňuje snadnější odkašlávání a celkově působí pozitivně v případě kašle. Bývá přitom doporučována i v případě závažnějších onemocnění dýchacích cest jako např. při bronchitidě či zápalu plic. Petrklíč má kladný vliv i na metabolismus, působí také močopudně, potopudně a mírně projímavě. Vyzkoušet jej můžete i při bolestech hlavy nebo ke zmírněný vysokých teplot.
Kromě vnitřních použití se nabízí uplatnění v podobě obkladů, a to např. při artritidě. Mast z prvosenky jarní je možné zkusit při spáleninách od slunce a nálev při potížích s mastnou pokožkou. Ne všem je nicméně možné petrklíč doporučit. Ve vyšších dávkách totiž může být trochu jedovatý, takže by jej neměli používat pacienti beroucí léky na ředění krve, stejně jako těhotné ženy. V menším množství by ovšem nijak uškodit neměl.
Pozor: nejvíce účinných látek je obsaženo v kořenu, ten se ovšem vzhledem k výše zmíněnému ohrožení sbírat nesmí (stejně jako oddenek)! Ideálně si tedy petrklíč vypěstujte sami na zahradě (viz níže).
Použití prvosenky jarní
Možná o tom nevíte, ale petrklíč lze využít rovněž v kuchyni. Listy totiž můžete kupříkladu přidávat do salátů. Děje se tak ovšem spíše výjimečně. Rostlinka se spíše používá na přípravu zdravého čaje. Kořeny této bylinky dáte do hrnce a následně je zalijete vodou, a to v pětinásobném množství (na 50 g kořene tedy budete potřebovat 250 ml vody). Dejte vařit, přičemž lze inhalovat výpary. Zhruba po 20 minutách vodu slijte a můžete pít.
Prvosenka jarní a pěstování
Semena petrklíče doporučujeme vysít na podzim, neboť pak projdou přirozenou stratifikací. Před umístěním do půdy je však také můžete umístit na 1 až 2 měsíce do lednice. Doba klíčení trvá zhruba měsíc či měsíc a půl. Bylince nevyhovuje přímé slunce, za to ocení propustnou a mírně vlhkou půdu, která by měla mít dostatek živin. Při zazimování je vhodné použít netkanou textilii.
Upozorňujeme: mezi další posly jara, kteří mohou zároveň prospět vašemu zdraví, patří sněženka podsněžník či jaterník podléška.
Napište komentář