Pampeliška lékařská je doporučována zejména při zánětech močových cest, ledvinových kamenech, případně při zánětech ledvin. Její účinky jsou ovšem daleko širší.
Výskyt: pampeliška lékařská je celosvětově rozšířená rostlina. I když se ji daří především na severní polokouli v mírném pásu, tedy v Evropě, Asii a Severní Americe, vyskytuje se rovněž v Jižní Americe a Austrálii. Velmi rozšířená je samozřejmě také na našich loukách, polích a mezích.
Popis a účinné látky: stejně jako další vytrvalé byliny s léčivými účinky jako např. zlatobýl či řebříček je řazena do čeledi hvězdnicovitých. Pampeliška dorůstá do výšky 40 cm, její listy tvoří přízemní růžici, má dutý stvol a na první pohled zaujme zářivě žlutými květy, které se objevují především od dubna do srpna. Plody jsou bílé ochmýřené nažky, díky nimž se velice snadno šíří semena. Jak ví snad každý, v celé rostlině jsou přítomny mléčnice. Z účinných látek jmenujme cukr inulin, hořčiny, fytoncidy a třísloviny.
Užitečné části: sbírány jsou kořen či nať s kořenem, a to před rozkvětem, v době květu jsou potom používány i listy a květy.
Pampeliška a její účinky na lidské zdraví
Ačkoli je pampeliška lékařská (též známá jako smetánka lékařská) brána spíše jako plevel, už samotný její druhový název napovídá, že se jedná o významnou léčivku. Doporučována je zejména při zánětech močových cest, ledvinových kamenech, případně při zánětech ledvin. Pozitivní účinky má ovšem i na trávicí soustavu, takže ji lze užívat při žaludečních poruchách, překyselení žaludku, ale také při prudkém střevních kataru, nechutenství anebo zácpě.
Pampeliška rovněž zvyšuje tvorbu žluči a zároveň má vliv na její vylučování. Mimoto dokáže rozpouštět žlučníkové kameny. Vyzkoušet ji navíc lze i při onemocnění jater či sleziny a osvědčit by se měla také v případě nepříjemného pálení žáhy. Dovede pomoci i s přetrvávající únavou, působí potopudně a můžete ji použít rovněž pro pročištění krve. Někdy se o ní mluví i v souvislosti s poruchami metabolismu neboli látkové přeměny. Není tedy plevel jako plevel.
Pampeliška lékařská v kuchyni
V kuchyni se využívají všechny výše zmíněné části, proto může být uplatnění rostlinky skutečně široké. Květ je možné využít k výrobě sirupu či medu, mladé a čerstvé listy se mohou stát ingrediencí do zeleninového salátu a z kořene si lze připravit šťávu, náhražku kávy nebo čaj. Pokud byste chtěli využít léčivé účinky této bylinky, vyzkoušejte recept na zdravý čaj z pampelišky. Jednu čajovou lžičku kořene nechte přes noc vyluhovat zhruba ve čtvrt litru vody. Tento nálev poté již jen dáte vařit a scedíte.
Pěstování pampelišky lékařské
Pampeliška lékařská je na pěstování zcela nenáročná bylinka, takže ji lze umístit jak na zahradu, tak do květináče. Nejvíce jí vyhovují slunná stanoviště, nicméně prosperovat bude rovněž v polostínu. Postačí vám běžný zahradní substrát a rostlina vyžaduje pouze občasnou zálivku. Půda tedy rozhodně nemusí být trvalé vlhká. Doplňme, že se jedná o mrazuvzdornou bylinku, kterou ale pěstovat v podstatě nemusíte, protože si ji lze natrhat prakticky na každé louce.
Fotogalerie:
Napište komentář