Jaterník podléška je rostlina, jež se dříve používala k léčbě jater a žlučníku. Ačkoli aktuálně existují účinnější léčiva, můžete jej vyzkoušet i dnes.
Výskyt: jaterník podléška roste v listnatých lesích mírného pásma evropského kontinentu. Vyskytuje se v nížinách i horských oblastech, a to hojně i na území České republiky.
Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi pryskyřníkovitých, která dosahuje maximální výšky 20 cm a roste v trsech. Má plazivý oddenek, na němž se vyskytují kožovité a řapíkaté listy. Květy, které se objevují v březnu a dubnu, mají především fialovou či sytě modrou barvu, mohou být ovšem i růžové a vzácně také bílé. Plodem je zobovitá nažka. Jaterník podléška obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou glykosidy, flavonoidy, třísloviny, saponiny, antokyany, sacharóza, ale také alkaloidy.
Užitečné části: využívány jsou především listy a někdy zároveň květy.
Jaterník podléška a léčivé účinky
Jaterník podléška získal své rodové jméno nejen díky trojlaločným listům, které připomínají játra, ale především v dřívějších dobách se používal při onemocnění jater, a to např. při jejich zánětech nebo cirhóze. Nakolik to ovšem bylo právě díky tvaru, je otázkou. Na druhou stranu prokázány byly např. diuretické účinky, může tedy působit močopudně, a údajně pomáhá i při nemocech močového měchýře.
Jaterník podléška bývá doporučován při potížích se žlučníkem. Uplatnění může nalézt třeba při žlučníkových kolikách či při podráždění. Dříve se používal rovněž k zastavení krvácení. Kladný vliv by mohl mít také při nemocech horních cest dýchacích, a to údajně i při bronchitidě nebo tuberkulóze. Zároveň podporuje odkašlávání, takže pozitivní účinky může mít při chřipce a nachlazení.
Využití jaterníku podléšky
Jaterník podléška má krásné květy, proto je v současné době pěstován především jako okrasná rostlina. Pokud však budete chtít vyzkoušet jeho léčivé účinky, můžete si z něj připravit nálev. V minulosti se dokonce používal jako náhražka černého čaje. Bylinku byste v každém případě neměli používat ve větším množství, neboť obsahuje alkaloidy. Na druhou stranu je jejich obsah nepatrný.
Tato rostlinka se často používá v kombinaci s dalšími bylinkami, z nichž mnohé mají rovněž kladný vliv na fungování jater. Mnohdy se jedná např. o řepík vonný, který působí pozitivně rovněž na trávení, ale také o pampelišku lékařskou nebo o čekanku obecnou. Tyto dvě bylinky přitom naleznete takřka všude, přičemž mohou účinkovat při různých zdravotních neduzích, a to včetně potíží právě s játry.
Pěstování jaterníku podléšky
Jaterník podléška nepatří mezi náročné rostliny na pěstování. Množí se na podzim, a to dělením trsů. Nejvíce mu vyhovují polostinná stanoviště, takže jej lze umístit pod keře či listnaté stromy. Své místo ovšem může mít i na skalkách. Bylinka má ráda humózní půdu s neutrálním pH. Nepotřebuje přitom příliš často zalévat. Pokud se o ni budete dobře starat, na přelomu zimy a jara se vám odmění překrásnými květy.
Upozorňujeme: pokud byste chtěli tuto bylinku skutečně vyzkoušet, měli byste její použití raději probrat s odborníkem. Není totiž vhodná úplně pro každého, takže se nevyplatí riskovat.
Napište komentář